Loader
Loader
Pronađite nas

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila preliminarne rezultate izbora u četiri općine

Buran dan u NSRS: Od teških riječi, optužbi do zamalo fizičkog obračuna

    Rasprava o migrantima u NSRS: "Ovo nije pitanje humanosti već borba za opstanak"

    Dodik u NSRS (Izvor: Srna)
    Euronews.ba/Srna
    Objavljeno

    U Narodnoj skupštini Republike Srpske danas se raspravljalo o "Prijedlogu deklaracije kojom se odbacuje inicijativa Vlade Ujedinjenog Kraljevstva i Evropske unije o uspostavljanju migrantskih centara na teritoriji Bosne i Hercegovine."

    ADVERTISEMENT

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i predsjednik Vlade RS Radovan Višković oštro su se usprotivili mogućnosti da migranti budu smješteni na teritoriji Srpske, ocjenjujući to kao direktnu prijetnju bezbjednosti.


    Dodik je i stakao je da bi eventualni dolazak 50.000 migranata iz Evropske unije mogao ugroziti živote građana Republike Srpske.


    „Ako bi ih prihvatili, onda bi za nekoliko godina bilo traženo da im se dodijeli državljanstvo. Ako migranti dobiju državljanstvo, onda postaju dio političkog tijela i mogu da učestvuju u lokalnoj politici, što znači apsolutnu promjenu sistema“, rekao je Dodik.


    Obrazlažući Prijedlog deklaracije, Dodik je pozvao poslanike da se ujedine u stavu i usvoje zaključke koji, kako je rekao, štite Republiku Srpsku. Prema njegovim riječima, ovo nije pitanje humanosti, već „borba za opstanak“.


    „Zato treba da se kaže ne bilo kakvim ugovorima o lociranju migranata na prostoru BiH“, naglasio je.


    Dodik je podsjetio i na negativna iskustva sa migrantima koji, prema njegovim tvrdnjama, „ugrožavaju bezbjednost građana“ jer su smješteni u napuštenim objektima i „postoji podatak da su napadali građane“.


    Višković: „EU ne može svoje greške prebacivati na Balkan“


    Predsjednik Vlade RS Radovan Višković istakao je da se migrantska kriza ne smije politizovati, ali da je neophodno zauzeti jasan stav protiv migrantskih centara.


    „Da je ovo normalna zemlja, o ovom pitanju bi se raspravljalo u Parlamentarnoj skupštini BiH i zauzeo bi se jedinstven stav – ne migrantima na ovim prostorima“, rekao je Višković.


    On smatra da Evropska unija pokušava da riješi vlastiti problem tako što bi migrante slala na zapadni Balkan: „Dobili su loše radnike, ljude i kriminalni milje, i da bi se toga riješili žele da ih pošalju zemljama zapadnog Balkana.“


    Višković je istakao i da Republika Srpska ne želi novac EU za migrantske kampove i da je protiv njihovog uspostavljanja i na teritoriji drugog entiteta.


    Opozicija: Niko nije za migrante, ali smo protiv dokumenta


    Šef Kluba poslanika SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ognjen Bodiroga rekao je da je saglasan da se mora zauzeti jasan stav o pitanju migranata, ali da će ova politička partija procijeniti da li će podržati predloženu deklaraciju.


    "Ovo pitanje jeste za nivo BiH koja nema sporazum sa Velikom Britanijom o readmisiji što znači da nam ne mogu tako lako isporučiti migrante. Moramo se držati činjenica o ovome pitanju", rekao je Bodiroga u Narodnoj skupštini u raspravi o Prijedlogu Deklaracije o odbacivanju inicijative Vlade Velike Britanije i EU o uspostavljanju centara za migrante u BiH.


    Bodiroga je naveo da je taktički urađeno da se u Narodnoj skupštini priča o mograntima, a ne o javim preduzećima.


    Šef Kluba poslanika PDP-a Igor Crnadak smatra da predložena deklaracija ima nekoliko nedostataka.


    "Niko iz opozicije nije spreman da digne ruku za migranske centre u Republici Srpskoj, ali smo protiv ponuđenog dokumenta", rekao je Crnadak i upitao koliko puta je avion Vlade Republike Srpske u posljednje vrijeme bio u Londonu.


    Tokom rasprave, Dodik je odbacio navode Crnatka da postoji američki plan za deportaciju migranata u BiH, a demantovao je i putovanja u London.


    „Od nas niko ništa nije tražio. To je podvala i laž, kao i tvrdnja da je avion Vlade Srpske bio u Velikoj Britaniji“, rekao je Dodik, dodajući da je od pilota dobio potvrdu da avioni Republike Srpske nisu u posljednje tri godine sletjeli u Britaniju.


    Dodik je takođe podsjetio da je Crnatak bio ministar spoljnih poslova u vrijeme kada je, prema njegovim riječima, "tajno donijeta odluka o uspostavljanju tri migrantska kampa u Srpskoj."


    U Narodnoj skupštini data je redovna pauza do 16.30 časova.



    Možda će vam se svidjeti