Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik obraća se danas poslanicima Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS). Povod je obilježavanje 30. godišnjice od kreiranja i potpisivanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH u Dejtonu u SAD.
Dodik je podsjetio da Dejtonski sporazum, koji je potpisan 21. novembra 1995. u Dejtonu u SAD, ratifikovan u NSRS, ali nikad u FBiH.
"RS slavi dan kada je počeo mir, a u Federaciji slave dan kada je počeo rat", rekao je Dodik, aludirajući na 1. mart.
Napomenuo je da je za RS Dejton više od sporazuma, garancija mira i prava.
"Za nas u RS Dejtonski mirovni sporazum nije samo dokument koji je okončao rat već je okončao i uzroke rata. Uspostavljen je Ustav BiH i novi politički sistem".
Dodik kaže da se rat desio jer su narušeni principi ravnopravnosti u BiH.
"Dejton je ustavotvorni ugovor i proizveo je Ustav BiH koji su usaglasile i potpisale sve strane, RS i FBiH, Srbija i Hrvatska, sa nelegitimnim predstavljanjem Alije Izetbegovića koji je u suštini predstavljao Bošnjake, sporazum je stvoren uz punu podršku SAD, Rusije, Britanije, SR Njemačke..."
Dodik kaže da je RS 30 godina živjela u skladu sa Dejtonom, poštujući sporazum.
"Danas, dok bošnjački političari ponovo insistiraju na konceptu koji je doveo do rata devedesetih mi stojimo na braniku mira braneći Dejtonski sporazum. Svaka naša borba je borba za očuvanje mira i ma koliko nas klevetali i napadali, mi smo ti koji poštujemo Dejton, jer branimo mir i branimo ugovor", rekao je Dodik.
Smatra da se od prvih dana, od kada je potpisan, taj mir napada i da je on odlučio da se obrati sa apelom da se dejtonski ugovor poštuje jer je to civilizacijaska vrijednost.
"Obraćam vam se sa pozivom da krenemo u direktne razgovore sa Federacijom BiH, a rezultat tih razgovora mogao bi biti modeliran Dejton," predlaže Dodik.
"To ne znači secesija kako nam pripisuju. To znači povratak na sporazum koji je donio novu ustavno pravnu činjenucu, politički poredak i mir. To znači potvrđivanje da se zakoni moraju tumačiti onako kako su napisani. To znači da odlučno kažemo da se ustavni sporazum izvrće".
Kaže da je RS spremna, "ako postoji potreba da se Dejton modernizuje", ali ne dekretima i pritiskom stranaca već razgovorom i amandmanima jer je Dejtonski sporazum pravni dokument.
"Učinimo iz saglasnost RS i FBiH, a ne po željama onih koji su došli kasnije. Dejton je stvorio pretpostavke da BiH bude složena zemlja u kojoj će odluke donositi narod i izabrani predstavnici, a ne protektorat," rekao je Dodik uz opaske o nelegitimnosti visokog predstavnika.
Dodik je uputio poruku Bošnjacima i Hrvatima.
"Ono za šta se zalažemo, nisi etnička pitanja već univerzalne vrijednosti. Tražimo da ponovo okupimo zemlju oko izvornog zavjeta i dogovora koji smo svi potpisali. Evo prilike da pokažemo da je BiH suverena. Ako to ne uradimo danas, zar vjerujete da ćemo to moći kasnije," poručio je Dodik.
"Schmidt mora da poništi šta je uradio", kaže Dodik, a "ako to nije moguće RS se neće odreći svojih odluka".
Predložio je da Savjet bezbjednosti UN glasa o legitimnosti Christiana Schmidta i da međunarodna zajednica odluči da li je visoki predstavnik ili nije.
Pitanje imovine je korijen svih problema
Dodik tvrdi da je pitanje imovine i resursa u samoj suštini svih problema u BiH.
"Procjena je da količine minerala u RS vrijede 100 milijardi dolara," tvrdi Dodik. Kaže da su posebno značajna nalazišta litijuma i bora kod Lopara.
"Za razliku od drugih lokacija koje se suočavaju sa ratom mi imamo potencijal da ove kapaciteta odgovorno razvijamo", kaže Dodik.
Tvrdi da se Schmidt u BiH pojavio 2021. godina baš u vrijeme kada su međunarodni stručnjaci potvrdili ta nalazišta i da je tada pokrenuta kriminalizacija zakona o imovini Republike Srpske i sva ostala nametanja od strane OHR-a.
"Cilj je da se vlasništvo nad imovinom i resursima prebaci iz Banjaluke u Sarajevo. Ovo je borba za kontrolu nad strateškim prirodnim resursima na evropskom kontinentu," izjavio je Dodik.
Dodik se obratio Vašingtonu
Predsjednik RS je uputio poruku Vašingtonu, rekavši da u RS "znamo da su SAD duboko zavisne od resursa i minerala sa drugih područja i da je nova američka administracija prioritet dala saradnji i lancima snabdijevanja".
"RS je spremna da istraži partnerstvo u oblasti strateških minerala sa Mađarskom, SAD, Srbijom, EU, Rusijom i Kinom. Spremni smo da ponudimo transparentnost zasnovanu na suverenitetu. Dajte nam slobodu, potvrdite naš već postojeći suverenitet, garantujte nam dejtonski ugovor i mi smo vam partneri u ovom poslu," rekao je.
"Jesmo mali, ali računajte na naš karakter. Ovaj narod nije spreman da bude ponižen i opljačkan," poruka je predsjednika RS.
Još jednom je poručio da RS ne poziva na pobunu već na povratak ravnoteži, saglasnosti i Dejtonu onakav kakav je potpisan.
"Znamo da je prošlo dosta vremena. Ne pretvaramo se da je BiH 2025. ista kao 1995. Predlažemo strukturiran i vremenski ograničen dijalog strana potpisnica i tri konstitutivna naroda uz posredovanje pozitivnih diplomatija. Dijalog koji se odvija transparentno sa strancima prijateljima, sa Trampom, Putinom, Orbanom, Erdoganom, Vučićem, Milanovićem...Dijalog bi trebalo da odgovori na pitanje: kako da u narednih 30 godina očuvamo mir i učinimo ih boljim od prethodnih. Ako odgovor traži izmjene Dejtona, hajde da to uradimo transparentno i iskreno," pozvao je Dodik.
Predsjednik RS Milorad Dodik na kraju je još jednom pozvao strane da započnu dijalog o Dejtonskom sporazumu, njegovoj obnovi i modeliranju, kako kaže, ne zbog razgrađivanja Bosne i Hercegovine već zbog očuvanja Ustava BiH i mira.