Loader
Loader
Pronađite nas

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila preliminarne rezultate izbora u četiri općine

U Trebinju sastanak opozicije RS: "Kako riješiti krizu koja traje mjesecima"

    Zasjeda Parlament FBiH: Na dnevnom redu izmjene Krivičnog zakona Federacije BiH

    Predstavnički dom Parlamenta FBiH (Izvor: Fena)
    Euronews.ba/Fena
    Objavljeno

    Redovna sjednica Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH sazvana je za danas. Na dnevnom redu je između ostalog i Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona Federacije BiH.

    ADVERTISEMENT

    Vlada Federacije BiH je na sjednici početkom mjeseca utvrdila Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine, koji će upućen u parlamentarnu proceduru.

     

    Kako je utvrđeno, ovim izmjenama i dopunama se u zakonodavstvu Federacije BiH djelimično preuzima Direktiva (EU) 2024/1385 Evropskog parlamenta i Vijeća od 14. maja 2024. godine o suzbijanju nasilja prema ženama i nasilja u porodici (SL L2024/1385).

     

    Strožije kazne


    Cilj ovih izmjena bio je implementacija Istanbulske i Lanzarote konvencije, što je sada gotovo u potpunosti integrirano u tekst zakona. U utvrđenom tekstu zakona se sa 63 člana predlažu izmjene i dopune odredbi Krivičnog zakona Federacije BiH, između ostalog, s ciljem pooštravanje kazni, naročito za krivična djela koja se tiču zaštite djece i porodice.

     

    U obrazloženju je, između ostalog, navedeno da se izradi sveobuhvatnih izmjena i dopuna Krivičnog zakona Federacije BiH pristupilo s ciljem unapređenja zaštite djece, žena i porodice kao jezgre društva, te radi usklađivanja krivičnog zakonodavstva s evropskom pravnom stečevinom.

     

    Odredbe Krivičnog zakona Federacije BiH koje se mijenjaju i dopunjuju odnose se na značaj izraza u zakonu, isključenje primjene prema djeci i primjenu krivičnog zakonodavstva prema maloljetnicima, potom primjenu općeg dijela zakona, zastarjelost izvršenja i vrste kazni, te kazne i zamjenu kazne zatvora, kao i kućni zatvor sa elektronskim nadzorom, novčanu i zamjenu novčane kazne.


    Kiseljak proglasiti gradom


    Zastupnici će danas glasati i o proglašenju općine Kiseljak gradom. Tekst zakona je po skraćenom postupku predložila Parlamentu na izjašnjavanje Federalna vlada.


    Pozivajući se na aktuelni Zakon o principima lokalne samouprave u Federaciji Bosne i Hercegovine, navela je da predloženi akt „uspostavlja Grad Kiseljak, određuje njegovu teritoriju, propisuje svojstvo, organe, način izbora gradskog vijeća i gradonačelnika, uređuje donošenje privremene statutarne odluke, donošenje statuta, raspisivanje izbora i druga pitanja“.


    Navodeći propisane kriterije za proglašenje neke općine gradom, poput uzusa o broju stanovnika na širem području i užem centru, Vlada ističe i kriterij posebnog historijskog i kulturnog značaja. Kiseljak to svakako jeste, konstatuje.


    U materijalu proslijeđenom Parlamentu, navedene su karakteristike i podaci o razvoju kiseljačkog područja od davnina do danas. Sačuvani zapisi ili dokumenti iz različitih epoha posebno naglašavaju ljekovitost izvora mineralne vode i shodno tome, zainteresovanost posjetilaca. (Jedna od već davnih analiza o sastavu bilježi da je voda „specijalitet medu evropskim mineralnim vodama“). 


    Zakon o gasu


    Među najavljenim tačkama dnevnog reda za današnju sjednicu je i Nacrt zakona sasvim drugačije materije, predložen također iz Vlade na inicijativu Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.


    To je Nacrt zakona o gasu, u čijem tekstu predlagač navodi da su istaknuti i osnovni ciljevi ostvarivanja energetske politike u sektoru prirodnog gasa, a među njima obezbjeđenje sigurnog snabdijevanja kupaca prirodnim gasom po definisanim standardima kvaliteta i pristupačnim cijenama. To su i obezbjeđenje sigurnog, pouzdanog i efikasnog rada, održavanja i razvoja sistema za distribuciju te pružanje propisanog kvaliteta usluga distribucije prirodnog gasa, kao i efikasna regulacija djelatnosti u ovom sektoru, zaštita prava i interesa korisnika sistema, uključujući pravo pristupa mreži, sigurnost i kvalitet snabdijevanja, dostupnost te razvoj konkurentnog tržišta prirodnog gasa. Tu su i usklađivanje razvoja ovog sektora sa energetskom i ekonomskom politikom Federacije te racionalno i ekonomično korištenje prirodnog gasa i zaštita okoliša, kao i usklađivanje sa propisima Evropske unije radi uspostavljanja pravnog i institucionalnog okvira u skladu s pravnim nasljeđem Evrpske unije.


    Predstavnički dom trebalo bi danas da se izjasni i o predloženoj federalnoj strategiji za mlade za period 2025-2034. godina. Prema oficijelnoj najavi, 20. redovna sjendica u aktuelnom mandatu treba da počne u 10.00 sati u sjedištu Federalnog parlamenta.


    Možda će vam se svidjeti