Loader
Loader
Pronađite nas

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila preliminarne rezultate izbora u četiri općine

Cvijanović: Završne riječi ogolile apsurd u kojem funkcioniše pravosudni sistem BiH

    Konaković ostaje ministar: Nije bilo većine za smjenu

    Hitna sjednica PD PS BiH (Izvor YT/PrintScreen)
    Aleksandar Simić
    Objavljeno

    Predstavnički dom Parlamenta Bosne i Hercegovine nije prihvatio inicijativu poslanika SDA i DF-a za smjenu ministra spoljnih poslova BiH Elmedina Konakovića. Od prisutnih 33, za je bilo 15, suzdržanih nije bilo, a 18 je bilo protiv.

    ADVERTISEMENT

    Uz podnosioce inicijative, za smjenu Konakovića su glasali i poslanici opozicije iz Republike Srpske.


    Rezultati glasanja (Izvor: YT/PrintScreen)


    Smjenu Konakovića tražilo je 11 poslanika Stranke demokratske akcije i Demokratske fronte. U obrazloženju zahtjeva naveli su da je Konaković "nesavjesnim, neodgovornim i nekompetentnim obnašanjem funkcije ministra vanjskih poslova BiH nanio nesagledivu štetu državi Bosni i Hercegovini, njenom međunarodnom ugledu i instituciji Ministarstva vanjskih proslova BiH".


    Pominje se i navodna povezanost Konakovića sa narko kartelom "Tito i Dino", zatim njegova navodna neovlaštena veza sa stranim obavještajnim službama od kojih je dobijao informacije o rušenju ustavnog poretka BiH, potom, kako tvrde, nezakonito produžavanja mandata v.d. agentice Savjeta ministara BiH pred Evropskim sudom za ljudska prava i pokušaj osporavanja odluke ovog suda u slučaju "Kovačević".


    "Takav odnos prema funkciji kulminirao je otkazivanjem samita lidera Zapadnog Balkana i Evropske unije, koji je trebao biti održan u decembru 2024. godine u Neumu i u čijoj pripremi su direktno učestvovali najbliži Konakovićevi saradnici", dodali su u obrazloženju poslanici SDA i DF-a.


    Tokom diskusije, Šerif Špago, poslanik SDA je dodao i da je Konaković učestvovao u odobravanju dodatnih sredstava za kupovinu zgrade Uprave za indirektno oporezivanje u Banjaluci, posla koji je, kako je istakao Špago, u javnosti označen kao moguća korupcijska afera bez presedana.


    "Nema dovoljno vremena kako bi se obrazložilo sve što je Konaković radio i govorio, a što je nanijelo štetu Ministarstvu spoljnih poslova i međunarodnom ugledu Bosne i Hercegovine. Nismo opterećeni da će naša incijativa dobiti potrebnu podršku. Cilj nam je da ukažemo na pitanja i propuste koji su nespojivi sa funkcijom ministra spoljnih poslova", rekao je Špago.


    Safet Kešo je ponovio da podnosiocima zahtjeva za smjenu nije u prvom planu to kakav će biti ishod glasanja.


    "Ovo je naš politički stav. Smatrali smo i 25. januara 2023. kada je imenovan ovaj saziv Savjeta ministara da Konaković, Nešić, Forto i slični nisu dorasli zadatku kojeg su se tako lako prihvatili i danas imamo rezultate kakve imamo. Taj samit u Neumu, taj fijasko, najveći šamar državi BiH dogodio se u prvom redu i najvećom zaslugom Konakovića, jer je po duhu službe trebao biti u organizacionom odboru, a taj samit je propao zbog jedne prizemne činjenice da je pao tender za organizaciju, a glavni krivac je firma ćerke kuma Konakovića.


    Svaki pokušaj da on sebe predstavi kao osobu koja nema nikakvih dodirnih tačaka sa organizacijom samita je izašao na površinu i pokazao se besmislenim", izjavio je Kešo, dodajući da je Konaković planirao i odobrio sredstva za samit i da je ministarstvo kojim rukovodi imalo dva člana u organizacionom odboru, za razliku od drugih ministarstava.


    "Nemoguće je očekivati da ministar spoljnih poslova koji nosi hipoteku EUROPOL-ove sheme koja ga stavlja u direktnu vezu sa narko kartelom hoda svijetom... Takav čovjek ne može pomoći podizanju rejtinga BiH, bez obzira na neke statisktike, sastanke na marginama i selfije, da se on predstavi kao izuzetno aktivan i koristan", naglasio je Kešo.


    Poslanici SNSD-a nisu došli na sjednicu, jer još uvijek nije popunjen Kolegijum, a nakon smjene Nebojše Radmanovića.


    Stranke Trojke su dogovorile da ne učestvuju u raspravi o smjeni Konakovića koja, kako je rekao predsjedavajući Denis Zvizdić, nije bazirana na argumentima već na hipotezama i insinuacijama.





    Možda će vam se svidjeti