Loader
Loader
Pronađite nas

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila preliminarne rezultate izbora u četiri općine

Vučević u dvodnevnoj posjeti Istočnom Sarajevu

    Novi dan, novi pokušaj smjene u Savjetu ministara: Hoće li Konaković "preživjeti" i drugi put

    Elmedin Konaković (Izvor: Euronews BiH)
    Aleksandar Simić
    Objavljeno

    Manje od deset dana nakon razmatranja inicijative SNSD-a za smjenu ministra spoljnih poslova Bosne i Hercegovine Elmedina Konakovića, poslanici će razmatrati novu inicijativu za smjenu istog ministra, koja je na dnevnom redu današnje hitne sjednice Predstavničkog doma Parlamenta BiH.

    ADVERTISEMENT

    Ovoga puta, smjenu Konakovića traži 11 poslanika Stranke demokratske akcije i Demokratske fronte.


    U obrazloženju zahtjeva navode da je Konaković "nesavjesnim, neodgovornim i nekompetentnim obnašanjem funkcije ministra vanjskih poslova BiH nanio nesagledivu štetu državi Bosni i Hercegovini, njenom međunarodnom ugledu i instituciji Ministarstva vanjskih proslova BiH".


    Pominje se i navodna povezanost Konakovića sa narko kartelom "Tito i Dino", zatim njegova navodna neovlaštena veza sa stranim obavještajnim službama od kojih je dobijao informacije o rušenju ustavnog poretka BiH, potom, kako tvrde, nezakonito produžavanja mandata v.d. agentice Savjeta ministara BiH pred Evropskim sudom za ljudska prava i pokušaj osporavanja odluke ovog suda u slučaju "Kovačević".


    "Takav odnos prema funkciji kulminirao je otkazivanjem samita lidera Zapadnog Balkana i Evropske unije, koji je trebao biti održan u decembru 2024. godine u Neumu i u čijoj pripremi su direktno učestvovali najbliži Konakovićevi saradnici", dodali su u obrazloženju poslanici SDA i DF-a.


    Kako do 22 glasa


    Za smjenu su potrebna 22 glasa, ukoliko svi (43) poslanici budu prisutni, ili većina prisutnih. Uslov je i entitetska većina, odnosno najmanje pet glasova poslanika iz Republike Srpske i 10 iz Federacije BiH.


    Poslanicima SDA i DF-a će biti teško da obezbjede dovoljno ruku za smjenu Konakovića, ukoliko SNSD-ovi poslanici, koji su i sami prethodno tražili njegovu smjenu, ne budu glasali za. Međutim, izvjesno je da oni neće doći na sjednicu, s obzirom na to da još uvijek nije izabran član Kolegijuma Predstavničkog doma iz Republike Srpske, a to im je uslov da učestvuju u radu. Ipak, kada smo pitali šefa Kluba SNSD-a Sanju Vulić hoće li doći na sjednicu, nije ponovila stav da nema učešća SNSD-a u radu ovog doma, već da će se sve vidjeti kada počne sjednica.


    Sanja Vulić (Izvor: Facebook)


    Poslanici opozicionih stranaka iz Republike Srpske još uvijek nisu donijeli odluku kako glasati. Poslanik SDS-a Mladen Bosić nam je u kratkom telefonskom razgovoru rekao da će poslanici Kluba SDS-PDP-Lista "Za pravdu i red" održati sastanak prije sjednice, analizirati sve navedeno u zahtjevu za smjenu, te donijeti odluku o tome kako će glasati.


    Stranke Trojke, prirodno, neće podržati smjenu Konakovića, a kako je za Euronews BiH izjavio šef Kluba SDP-a Saša Magazinović, SDA i dalje pokušava da se na neki način osveti Konakoviću, jer ih je napustio.


    Saša Magazinović (Izvor: X)


    "Mislim da se radi o čovjeku koji kao ministar spoljnih poslova ima rezultate. Pogledajte ko sve dolazi u Bosnu i Hercegovinu, sa kim se on kao ministar sastaje i uporedite to sa ženom koju je naslijedio i biće jasno da tu iskoraka ima. Nemam nikakve sumnje da je to politička incijativa oponenata sa kojima je Konaković bio u istoj stranci i mislim da tu još ima recidiva te vrste narušenih odnosa zbog kojih je izašao iz SDA i da je to zapravo stvarni razlog, a ne ovo o čemu oni pričaju", kazao je Magazinović.


    Da smjena Konakovića nema podršku ni HDZ-a, jasno je stavio do znanja i lider ove stranke Dragan Čović na sjednici Doma naroda prije dva dana.


    "HDZ neće podržati nijednu smjenu... Uvjeren sam da nas način na koji nastupamo u posljednje vrijeme neće odvesti daleko", rekao je Čović tokom sjednice na kojoj se razmatrala inicijativa za smjenu Nikole Špirića (SNSD) iz Kolegijuma Doma naroda.


    "Epidemija" inicijativa za smjenu


    Pomenuti zahtjev za smjenu Špirića je samo jedan u nizu podnesenih u nepuna dva mjeseca ove godine. Prvo je to bila smjena bivšeg ministra bezbjednosti, pritvorenog zbog sumnji na zloupotrebu položaja, Nenada Nešića (DNS), a koju je inicirao poslanik Liste "Za pravdu i red" Nenad Grković. Zatim je smijenjen Nebojša Radmanović (SNSD) iz Kolegijuma Predstavničkog doma, na inicijativu stranaka Trojke, koje su tražile i smjenu SNSD-ovih ministara u Savjetu ministara BiH Staše Košarca i Srđana Amidžića, dok je SDP tražio i smjenu ministra Sevlida Hurtića (BH Zeleni).


    Amidžić se nedavno nakon sjednice našalio da mu se čini da će se Savjet ministara morati preimenovati u Savjet zamjenika ministara.


    Kako je prošao prethodni pokušaj smjene Konakovića?


    Prethodnog puta se za smjenu Konakovića glasalo 12. februara. Kao razlog za pokretanje smjene iz SNSD-a su naveli to što je Konaković zatražio da se 9. januar proglasi danom žalosti na području BiH. Za smjenu Konakovića je tada glasalo pet, a protiv 20 poslanika, od ukupno 33 prisutnih.


    Poslanici SNSD-a se nisu pojavili na sjednici, jer su prethodno odlučili da ne glasaju ni za šta dok se ne imenuje član Kolegijuma Predstavničkog doma iz Republike Srpske, a nakon što je smijenjen Nebojša Radmanović.


    Tada ovu inicijativu SNSD-a za smjenu Konakovića nisu podržali ni poslanici SDA i DF-a.


    Sada bi njihova inicijativa mogla imati samo i upravo onoliko glasova koliko je potpisnika inicijative.

    Možda će vam se svidjeti