Kolegijum Narodne skupštine Republike Srpske je donio odluku da podrži zahtjev Vlade koja je tražila da se sjednice skupštine, po zahtjevu Vlade sazivaju u roku od 24h.
Predsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić kaže da se dešava državni udar zbog djelovanja nelegalnog visokog predstavnika, kojeg vlasti RS namjeravaju da delegitimišu. Pominje i tužbu protiv Christiana Scmidta koja će biti upućena u Strazbur.
"RS nastavlja da štiti svoje institucije na dva načina. Unutra, borbom protiv politički montiranog procesa, protiv predsjednika Dodika i Lukića".
Zavijanje hijena koje se nadaju plijenu, je na sceni, optužuje Stevandić opoziciju da je željna fotelja i hoće kohabitaciju u Sarajevu zbog "sitnog šićara".
"Radimo kao da smo u Švajcarskoj, a oni nas gledaju kao da smo u Burkini Faso", zaključuje Stevandić.
Postoji procedura
Stevandić ne bi da gata šta će RS uraditi ukoliko bude osuđujuća presuda Miliradu Dodiku, jer je po njemu nelogično da Dodik bude osuđen. Tvrdi da je u "histeriji" u Sarajevu teško naći osobu koja bi potpisala oslobađanuću presudu.
"Ako je neko toliko lud, znači da je zgazio pravo i izvršio državni udar", dodao je.
Za opoziciju je sve igra, budući kažu da ta procedura već postoji kao redovna, te su bili suzdržani.
"Ovo je vrijeđanje inteligencije, jer evo ja ću danas da pređem 600 km da bih prisustvovao ovome. SDS je državotvirna stranka koja nije ni pod čijim patronatom ni stranaca ni predsjednika RS, kaže Ognjen Bodiroga. Dodaje da preredsjednici SDS-a koji su bili smjenjivani ili sankcionisali nisu se sakrivali iza naroda.
SDS nije sadio tikve sa zapadnim zemljama, kao neki drugi, pa će im se sad te tikve obiti o glavu", zaključuje.
Niko nije iznad RS
Igor Crnadak iz PDP kaže da se premijer Radovan Višković nakon bombastične noćne sjednice nije udostojio da dođe na kolegijum, već je poslao generalnog sekretara Vlade.
"To da Vlada može poslati materijale i da sjednica bude u toku 24h to je opšte poznato, to je u poslovniku. Ovo je amaterska izvedba Vlade, da traži od NSRS da bude u stalnom zasjedanju, a skupština je po Ustavu i zakonu u stalnom zasijedanju.
Niko nije iznad RS. Mi ćemo se toga držati. RS svoju sudbinu neće i ne smije vezati ni za jednog pojedinca,ma kako se on zove. Političari i iz vlasti i iz opozicije su prolazni", zaključio je Crnadak.
Po srijedi je državni udar, a ne privatna stvar Milorada Dodika i Mjloša Lukića, kaže SNSD-ov poslanik Srđan Mazalica.
Kaže da se dešavaju svakodnevni pretresi u Vladi RS, najavljuju procesuiranja u vezi 9.januara, te da se narodni poslanici zastrašuju i vrši se pritisak u vezi nekih budućih odluka.
Dodaje i da su poslanici iz opozicije pozivani na informativne razgovore.
U slučaju osuđujuće presude Dodiku, opcija je ponavlja, izlazak Srba iz instutucija BiH.
"Donijeli smo odluku da NSRS bude stalno pripravna da održi posebnu sjednicu koju će i održati. Žao mi je što su neke kolege prevalile ovoliki put, ali to je predsjednik NSRS smatrao potrebnim. Dogovorili smo se, čim Vlada dostavi materijal, biće održan telefonski kolegijum na kojem će se donijeti odluka o održavanju NSRS u roku od 24h, kaže Mazalica optuźujući opoziciju da je željela da razvodni situaciju", rekao je.
Mazalica kaže da je informacije o pretresima u Vladi prenio generalni sekretar Vlade RS Dalibor Panić. Mazalica je lično već bio na saslušanju u Tužilaštvu BiH, tvrdi nije jedini.
Potencijalne štetne posljedice
Vlada Republike Srpske, ranije je pozvala Narodnu skupštinu da razmotri mogućnost stalnog zasjedanja. Narodna skupština, prema Ustavu Srpske, zapravo i radi u stalnom zasjedanju, proljećnjom i jesenjem.
U Vladi kažu da bi stalno zasjedanje trebalo da bude najefikasniji način da se odgovori na potencijalne štetne posljedice po institucije Republike Srpske, u vezi sa suđenjem predsjedniku Miloradu Dodiku i v.d. direktoru Službenika Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštovanje odluka Kristijana Šmita.
A kako bi suđenje uskoro trebalo da dobije svoj epilog, sastančilo se sinoć i u Banjaluci. Zvaničnici Srpske, iz redova vlasti, poručili su da je Republika Srpska spremna na donošenje radikalnih odluka ukoliko Sud BiH donese bilo kakvu presudu u ovom predmetu.
Ima mnogo usvojenih zaključaka, koji se ne provode, koji leže u arhivama, kritična je opozicija u RS.
Pet godina od zaključaka i “Goodbye BiH, welcome RS-exit”
Sve se dešava tačno pet godina od kada su u Banjaluci usvojeni zaključci koji se odnose na “antidejtonsko djelovanje Ustavnog suda BiH”. Među njima je i povratak na "izvorni Dayton". To znači ukidanje Oružanih snaga BiH, vraćanje na entitetske vojske.
U nekoliko zaključaka koje je tada parlament Republike Srpske usvojio, obvezuju se pored ostalog predstavnici Republike Srpske u institucijama BiH da predlože zakon o prestanku mandata stranim sucima, zadužuje se Vlada RS-a da nastavi ranije pregovore s Vladom FBIH, s ciljem definisanja entitetske linije. Također se pozivaju predstavnici RS da obustave donošenje bilo kakvih odluka do usvajanja spomenutog zakona, te da se o svemu informišu Narodnu skupštinu u roku od dva mjeseca.
"Za 60 dana se vidimo. Vjerujem da ću biti uvjereniji kada vam se budem obraćao tada i da ću biti bliže onom što sam na početku rekao - goodbye BiH, welcome RS exit”, rekao je predsjednik SNSD-a i srpski član Predsjedništva BiH, Milorad Dodik na posebnoj sjednici parlamenta.