Loader
Loader
Pronađite nas

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila preliminarne rezultate izbora u četiri općine

Hitna sjednica Doma naroda PS BiH: Burna rasprava o nejasnom zahtjevu za smjenu Špirića ili Ademovića

    Jesu li najavljene "radikalne odluke" na presudu protiv Dodika već viđene ili?

    Dolazak Milorada Dodika na suđenje pred Sudom BiH (Izvor: Srna)
    Jovana Savanović
    Objavljeno

    Radikalne odluke su najavljene nakon sastanka predstavnika vlasti u Republici Srpskoj ukoliko Sud BiH donese bilo kakvu presudu u predmetu protiv predsjednika RS Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora "Službenog glasnika RS" Miloša Lukića.

    ADVERTISEMENT

    Učesnici kasnovečernjeg sastanka u Banjaluci podržali su i inicijativu Vlade RS da Narodna skupština RS bude u stalnom zasjedanju. Takođe, svi predstavnici srpskog konstitutivnog naroda i Republike Srpske na nivou BiH, kao i svi zaposleni u institucijama BiH povućiće se iz zajedničkih institucija i prekinuti rad.


    Bilo kakva presuda Suda BiH je pravno nasilje i predstavlja državni udar na BiH i RS, te RS na to neće ostati nijema, zaključeno je na sastanku.


    Proces koji se protiv Dodika vodi pred Sudom BiH uskoro bi trebalo da dobije svoj epilog. U srijedu će biti iznesene završne riječi tužilaštva i odbrane.


    Povlačenje iz institucija prijeka potreba


    Povlačenje iz institucija nije naš hir, već prijeka potreba da zaustavimo pravno nasilje i iživljavanje nad ustavnim poretkom, RS i njenim predsjednikom, poručio je zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara BiH Staša Košarac, koji je prisustvovao sinoćnjem sastanku.



    Na sastanku je bio i ministar finansija i trezora BiH Srđan Amidžić koji je jutros za RTRS naveo da se ne sudi Dodiku, već svakom građaninu RS, što vodi ka unitarizaciji BiH, te da je reakcija RS jedina takva mogućnost.


    “Ako vi imate jedan sud takav kakav jeste, ako pokretene politički proces na bazi nepostojećih dokumenata i zakona, a pri tome su sudije Bošnjaci, i ako pritom presudite predsjedniku RS, ja postavljam pitanje kakva je moja sigurnost u BiH. Ne kakva je moja sigurnost, nego bilo kog pojedinca koji živi u RS”, kazao je Amidžić.


    Analitičari smatraju da je bilo očekivano da će se političke tenzije podizati kako ovo suđenje bude ulazilo u završnu fazu. Politički analitičar Velizar Antić za Euronews BiH podsjeća da ovo nije prvi put da je vlast iz RS pozivala na povlačenje iz državnih institucija, a zatim kršeći vlastite odluke u NSRS, vraćali se u te iste institucije.


    “Ovdje se, u suštini, radi o podizanju uloga i otvorene prijetnje i pritiska na Sud BiH da, ukoliko donese odluku suprotnu interesima Dodika, da se može suočiti sa političkim posljedicama. Naravno da se tu radi o skrivanju iza institucija RS. Trebamo samo podsjetiti da je upravo Dodik i SNSD učestvovao u formiranju i Suda i Tužilaštva na nivou BiH. Dakle, upravo su oni ti koji su prenijeli nadležnost RS u ovoj oblasti, a danas traže vraćanje tih nadležnosti koje su sami prenijeli na državni nivo”, istakao je Antić u razgovoru za Euronews BiH.


    Velizar Antić (Izvor: Screenshot/YouTube)


    Eventualna osuđujuća presuda će, u svakom slučaju, podići i političke tenzije u državi, smatra Antić. Međutim, dodaje, čak i takva presuda ne znači da će Dodiku biti zabranjeno političko djelovanje.


    “Dakle, potrebno je sačekati da vidimo presudu pa zatim i žalbe na istu i onda i neko konačno rješenje pa tek onda ćemo znati kako će se stvari dalje odvijati”, naveo je Antić.


    Nije ranije viđeno


    Srećko Latal, politički analitičar, kaže da ovo nije uobičajena blokada institucija koju je Dodik provodio ili prijetio više puta. Ovo je, dodaje, korak ili dva, tri koraka dalje u procesu urušavanja sistema BiH.


    “Mislim da bilo koji od tih scenarija koji se spominje, koji uključuju ponovno pokretanje zakona o zabrani rada tužilaštva, sudova, policije, SIPA na teritoriji RS, da ne govorim o ponovnom pokretanju procesa otcijepljena, treba vrlo jasno da bude, da bilo koji od tih scenarija BiH vodi u pravcu novih ratnih sukoba i mislim da bi gospodin Dodik, ako već odluči da krene u tom pravcu, trebao i građanima RS jasno da kaže koje će biti posljedice toga”, izjavio je Latal za Euronews BiH.


    On ističe da Sud i Tužilaštvo moraju da rade po slovu zakona, tj, Sud bi trebao da donese odluku u skladu sa zakonom, a ne u skladu sa bilo kakvim pritiscima koji mogu dolaziti od bilo kojih aktera.


    Na konstataciju Amidžića da se ne sudi Dodiku, već svakom građaninu RS, Latal odgovara da je ovo isključivo odbrana Dodika i njegovih ličnih interesa, jer Dodik kao i mnogi drugi politički lideri nisu spremni da se suoče sa posljedicama svoje dugogodšnje korupcije i svog političkog rada koji je doveo zemlju u situaciju u kojoj se nalazi.


    Srećko Latal (Izvor: Screenshot/YouTube)


    “Ovakve politike, koje nemaju apsolutno nikakvih veza sa nacionalnim, državnim interesima, pa čak i interesom političkih stanaka, već imaju isključivo veze sa zaštitom ličnih interesa i pozicija političara koji su godinama koristili te pozicije da se obogate. Sada su spremni ponovno da svoje vlastite narode dovedu u ratno stanje samo da bi zaštitili svoj interes”, smatra Latal.


    On dodaje da predsjednik RS ima pravne mogućnosti da ospori presudu, prije svega kroz apelaciju, onda kroz Ustavni sud, pa i kroz Evropski sud za ljudska prava.


    Profesor ustavnog prava Siniša Karan rekao je za ATV da će Republika Srpska, na pokušaj državnog udara oličenog u eventualnoj presudi Dodiku, odgovoriti radikalnim rješenjima koja će značiti korjenite promjene u BiH.


    Ana Trišić Babić, savjetnik predsjednika RS, rekla je da će presuda odrediti sudbinu BiH. Sve što se dešavalo u sudnici, kaže ona, nema apsolutno nikakve veze sa pravom, sa BiH i njenim narodima, već sa "željom pojedinca da se ponizi RS, a predsjednik RS eliminiše iz političkog života".


    Oglasili se i predstavnici opozicije u RS


    Na noćašnji sastanak nisu bili pozvani predstavnici opozicije iz RS, ali su se danas oglasili povodom svega. Tako je Milan Miličević, predsjednik SDS-a, naveo da “režim u RS nastavlja da kroji sudbinu RS unutar partijskih komiteta i van institucija”. On je rekao da je opozicija trebala da dobije poziv od Dodika na sastanak.


    “Vidjeli smo sinoć da vlast nastavlja s tom praksom, a onda licemjerno traži od opozicije da ih podrži. O budućnosti RS i putu kojim će se kretati treba da odlučuju njene institucije, uz maksimalno uložen trud da te odluke iza sebe imaju širi društveni konsenzus”, rekao je lider SDS-a.


    Draško Stanivuković, predsjednik PDP-a, smatra da ozbiljni problemi traže ozbiljne poteze, a ne histeriju, radikalizam i žrtvovanje čitave jedne zemlje.


    "RS ne smije biti žrtvovana zbog jednog čovjeka i to odlukom iz Komiteta jedne partije koja je isključila ostale legitimne predstavnike građana i institucija. Da bi se uspješno nosili sa svim izazovima i očuvali status i ustavni poredak RS potrebna nam je smirenost, mudrost i mir. Svaki ishitren potez i bilo kakav oblik radikalizacije nas može uvesti u veće probleme s potencijalno nesagledivim posljedicama. Najave radikalnih mjera u slučaju nepovoljne sudske presude, dok se u suprotnom sve smatra prihvatljivim, predstavljaju sebičan i nedržavnički pristup", kazao je Stanivuković.

    Možda će vam se svidjeti