Loader
Loader
Pronađite nas

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila preliminarne rezultate izbora u četiri općine

Miličević šokiran napadom na Mektića: Jasno da je bio planiran i naručen

    Korajlić: Nacrt zakona o NVO je diskriminatoran i protivan Ustavu RS, guši slobodu izražavanja i kritike

    Ivana Korajlić direktorka Transparency International BiH (Izvor: X/Ivana Korajlić)
    Lejla Džin
    Objavljeno

    Vlada Republike Srpske razmotrila je danas Nacrt zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, a koji će biti upućen u parlamentarnu proceduru. Usvajanje jednog takvog zakona koji u potpunosti ograničava bilo kakve slobode i rad organizacijama civilnog društva, opasno je i štetno za čitavo društvo, upozoravaju iz Transparency International BiH.

    ADVERTISEMENT

    "Diskriminatoran je, protivan Ustavu RS i pruža vrlo široka ovlaštenja Ministarstvu pravde RS da odlučuje koja udruženja smiju djelovati a koja ne. U isto vrijeme se potpuno zabranjuje bilo kakvo djelovanje prema institucijama Republike Srpske. Dakle, jasno je vidljivo da se ne radi o zakonu kojem je cilj da unaprijedi transparentnost već se direktno radi o tome da se na osnovu te priče zabrani djelovanje onih organizacija i udruženja koji nisu po volji vlasti u Republici Srpskoj", poručila je izvršna direktorka Transparency International BiH, Ivana Korajlić.


    Ovakav korak, ocjenjuje kao ''izuzetno opasan'' jer su udruženja građana, upravo ta, koja pružaju građanima usluge umjesto institucija.


    Ugrožen rad brojnih organizacija


    "Ne pričamo samo mi o nevladinim organizacijama ili udruženjima koja prate rad vlasti ili izvještavaju o korupciji i slično. Govorimo o jednom cijelom setu organizacija koje pružaju usluge građanima od sigurnih kuća, zaštite ranjivih kategorija, pravne pomoći pa nadalje. Dakle, sve ono što bi institucije i država trebalo da rade. Mi sada imamo situaciju da će cijeli spektar tih organizacija biti ugrožen i da će se procjenjivati samo na osnovu toga jesu li sredstva iz međunarodnih izvora ili su odavde", objasnila je.


    Dodala je da s druge strane, apsolutno nijednu inicijativu nisu vidjeli da se unaprijedi transparentnost dodjele budžetskih sredstava prema udruženjima i organizacijama.


    "Sve ovo ide na gušenje bilo kakve slobode izražavanja i kritike. S druge strane dovodi u opasnost i ide na direktno targetiranje kroz te pojmove agent stranog uticaja cijeli spektar organizacija, udruženja i ljudi koji rade u njima samo zbog toga što se finansiraju kroz međunarodne projekte", smatra Korajlićeva.


    Ona navodi kako je već viđen scenario da vlast ne sluša argumente i podsjeća kako su u prethodnoj fazi pozivali da se sporni zakon povuče i obustavi cijela procedura.


    ''On jeste povučen u jednom trenutku ali ponovo je sada vraćen i to u istom obliku. Apsolutno nema nikakvog slušanja razuma i argumenata u ovom cijelom procesu. Za dalje, u svakom slučaju, zavisiće od organizacije do organizacije šta će odlučiti i kako će nastaviti svoj rad, hoće li se upisivati u registre agenata stranog uticaja ili će premještati svoju organizaciju negdje drugo ili će obustavljati svoj rad. Da će sve ovo uticati na rad velikog broja, sigurno hoće", zaključila je izvršna direktorka Transparency International BiH.


    Podsjećamo, ministar pravde RS Miloš Bukejlović danas je rekao da je Vlada RS utvrdila nacrt zakona o neprofitnim organizacijama i da on ide u redovnu proceduru.


    Predviđaju se sankcije za NVO


    Cilj je, kaže, povećanje transparentnosti rada te se planira mehanizam za bolji nadzor njihovog rada.


    Ovim zakonom se, dodao je, uspostavlja registar subjekata koje pomažu organi, stranke, fizička i pravna lica iz druge države.


    Predviđaju se sankcije za NVO koje budu radile suprotno ovom zakonu i Ustavu RS, a najrigoroznija je zabrana rada koju će Ministarstvo tražiti od suda ako se utvrdi da utiču na štetu RS.


    Predviđene su i novčane kazne do 5.000 KM.


    „Postoje brojni primjeri iz svijeta u kojim su NVO korištene protiv stabilnosti zemlje, posebno ako se osnivaju sa ciljem uticaja na političke prilike. Zakon ni u jednom segmentu suprotan Ustavu i zakonima RS i BiH. Sloboda udruživanja je zagarantovana, ali može biti i ograničena ako je to neophodno da bi se zaštitili“, kazao je Bukejlović nakon sjednice Vlade RS.


    Kazao je da se ovim zakonom zabranjuje uticaj i političko djelovanje, ali tvrdi da on ne uvodi političku cenzuru.


    „Agent stranog uticaja smo pokušali definisati u smislu neprofitne organizacije koje je usmjereno na ugrožavanje demokratije i raspirivanja netrpeljivosti. Taj termini nije nov, postoji u međunarodnom poretku SAD, Rusiji i Mađarskoj“, kaže Bukejlović i dodaje da je podsticaj za vraćanje ovog nacrta došao upravo nakon imenovanja američkog predsjednika Donalda Trampa.


    Kazao je i da u ovom nacrtu nema značajnijih razlika u odnosu na prijedlog koji je prošle godine povučen sa sjednice Narodne skupštine RS.


    Možda će vam se svidjeti