Loader
Loader
Pronađite nas

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila preliminarne rezultate izbora u četiri općine

Potvrđeno za Euronews: Uložen amandman na izmjene Krivičnog zakona FBiH, ništa od uvođenja medijske cenzure

    Dizdarević: BiH neće biti uvučena u oružani sukob, ali političke napetosti ostaju

    Sandi Dizdarević (Izvor: Facebook)
    Euronews.ba/Večernji list
    Objavljeno

    U posljednjim danima, javnim prostorom dominiraju tvrdnje o mogućoj sigurnosnoj destabilizaciji Bosne i Hercegovine, a određeni politički akteri naglašavaju da rekonstrukcija vlasti može poslužiti kao alat za očuvanje mira.

    ADVERTISEMENT

    U svjetlu sve glasnijih spekulacija o sigurnosnim prijetnjama i potencijalnim sukobima, doc. dr. Sandi Dizdarević, profesor kriminalističke psihologije, dao je analizu trenutnih političkih i sigurnosnih kretanja.


    Profesor Dizdarević ističe da su tvrdnje o sigurnosnoj destabilizaciji ozbiljne jer, prema medijskim izvještajima, dolaze iz moćnih obavještajno-diplomatskih krugova.


    Navodi da postoje indicije o organiziranju političke skupine u cilju protuustavnog djelovanja i proglašavanja secesije, što bi, ukoliko je točno, moglo dovesti do ozbiljnih sigurnosnih posljedica.


    Međutim, on također upozorava na mogućnost političke manipulacije.


    "U posljednjih 30 godina svjedoci smo da, kada god se odvijaju određene političke prekompozicije, one su uvijek praćene pojmovima poput 'oružani sukob', 'rat' i 'ugroženost'. Riječ je o sekuritizaciji, gdje sigurnost postaje politička kategorija i služi kao paravan za manipulaciju građanima, osobito etničkim skupinama", smatra Dizdarević.


    Na pitanje o mogućnosti izbijanja oružanog sukoba u BiH, profesor Dizdarević odbacuje takav scenarij, navodeći ekonomske, socijalne i regionalne čimbenike kao ključne prepreke. „Mi smo kao zemlja toliko zaduženi kod stranih banaka da nam strane države ne daju da ratujemo, jer sve te kredite netko mora vratiti. Dakle, to je ekonomski segment zbog kojeg mislim da nema rata kao oružanog sukoba, iako, naravno, postoje aspiracije jedne velike sile preko regionalnih i unutarnjih satelita da se na području BiH odvijaju upravo takvi procesi“, kazao je.


    Osim ekonomskih ograničenja, profesor ističe i socijalne čimbenike koji smanjuju mogućnost sukoba.


    Prema njegovim riječima, iako postoje skupine pod utjecajem političkih elita koje perpetuiraju transgeneracijsko naslijeđe potencijalnog nasilja, one su pod nadzorom sigurnosnih službi.


    "Gledajući regionalne uvjete, mogli bismo reći da su ispunjeni za incidentne situacije, ali mišljenja sam kako trenutačno Srbija, zbog niza unutarnjih problema, nije u poziciji poduzimati takve vanjske aktivnosti. Međutim, poučeni iskustvom i poviješću, osobito kada su u pitanju sigurnosni rizici i prijetnje, trebamo biti uvijek na oprezu i djelovati prije nego što takvi procesi počnu“, smatra.


    U kontekstu pojačanog naoružavanja policijskih snaga u regiji, profesor Dizdarević ističe kako je riječ o obliku hibridno-psihološkog pritiska i političkog animoziteta između Srbije i Hrvatske.


    "Naoružavanje policijskih službi i vojske u Srbiji i Hrvatskoj vidim kao dio propagandnih aktivnosti i dezinformacija koje imaju za cilj proizvodnju straha među etničkim skupinama. Međutim, treba imati na umu i obveze Hrvatske prema NATO-u u kontekstu modernizacije naoružanja. S druge strane, ako se trend odlaska mladih iz regije nastavi, za deset godina neće imati tko čistiti oružje, a ne da s njim ima bilo kakve negativne namjere“, kaže.


    BiH se nalazi u geopolitički osjetljivom području u kojem se prelamaju interesi globalnih sila. Dizdarević naglašava kako Istok koristi proksi partnere za destabilizaciju, dok Zapad nastoji održati stabilnost. Ključnu ulogu igra SAD, bez obzira na političke promjene u Washingtonu.


    "Mislim da će SAD nastaviti pružati jamstva za mir i sigurnost u BiH, ne samo izravno već i putem partnerskih zemalja. Ključne promjene mogle bi se dogoditi u kontekstu borbe protiv visoke korupcije, kroz potpunu rekonstrukciju sigurnosnog, policijskog i pravosudnog sektora", rekao je profesor Dizdarević.


    Ističe da građani BiH ne trebaju strahovati od oružanog sukoba, ali političke turbulencije ostaju realnost.


    "Mišljenja sam da na ovom području neće biti oružanih sukoba, ali nam predstoji veoma burna politička igra i bit ćemo svjedoci veoma intenzivnog jezika mržnje, osobito na političkom polju", zaključio je.


    Uzimajući u obzir trenutna geopolitička kretanja, sigurnosne mehanizme unutar BiH i utjecaj međunarodne zajednice, profesor Dizdarević poručuje da građani trebaju ostati budni i svjesni političkih manipulacija, ali ne i podlijegati strahu od rata koji je, prema njegovoj analizi, nerealan i ekonomski neodrživ, prenosi Večernji list.

    Možda će vam se svidjeti