Loader
Loader
Pronađite nas

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila preliminarne rezultate izbora u četiri općine

Borenović napao Dodika i SNSD, govorio i o ulasku u vlast na nivou BiH

    Dodik protiv odluke Ustavnog suda BiH o udžbeniku historije

    Predsjednik RS Milorad Dodik (Izvor: X/Milorad Dodik)
    Euronews.ba/AA
    Objavljeno

    Naši učenici učiće po programima koje su utvrdili naši stručnjaci i niko to ne može promijeniti, naveo je predsjednik RS Milorad Dodik, javlja Anadolu.

    ADVERTISEMENT

    Dodik je na društvenoj mreži X komentarisao odluku Ustavnog suda Bosne i Hercegovine da proglasi neustavnim i zabrani izvođenje nastave za nastavni predmet Historija za IX razred osnovne škole iz udžbenika "Istorija za 9. razred osnovne škole" u RS u.


    "Nakon što su se ostaci Ustavnog suda BiH bavili emocijama i sudili čija su osjećanja povrijeđena, došli su da se bave nastavnim planovima i programima. Bave se gradivom osnovne škole, kao da istu nikada nisu završili", naveo je Dodik.


    Prema njegovim riječima, to je "jadno i čemerno, a nadasve beskorisno".


    "Nisu oni Institut za izučavanje istorije da bi se njome bavili. Istini za volju, oni su sve samo ne Ustavni sud", dodao je.


    Ustavni sud je u četvrtak utvrdio da član 4. stav (1) tačka 12) Pravilnika o nastavnom planu i programu za osnovni odgoj i obrazovanje Republike Srpske Nastavni program za nastavni predmet Istorija za IX razred osnovne škole u dijelu koji se odnosi na "Temu 11. Republika Srpska i Odbrambeno-otadžbinski rat" nisu u skladu s čl. I/2. i III/3.b) Ustava BiH i suprotni su standardima iz Okvirnog zakona o visokom obrazovanju i Zajedničke jezgre kao odluka institucija BiH.


    Stoga je navedene akte stavio van snage i oni su prestali važiti od dana njihovog objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srpske" broj 77/24.


    Ustavni sud zapaža da iz spornog priloga - sadržaja programa koji se odnosi na temu "Republika Srpska i Odbrambeno-otadžbinski rat" proizlazi da je nastavnim programom predviđeno da svi učenici treba da obrađuju sljedeće teme: "Nastanak Republike Srpske, Vojska Republike Srpske i Odbrambeno-otadžbinski rat (1992–1995), Stradanje i zločini nad srpskim narodom i Republika Srpska poslije Dejtonskog sporazuma - Kultura pamćenja u lokalnoj zajednici".


    Ustavni sud smatra da se takav pristup, kojim se nastavnim planom isključuju perspektive pripadnika drugih etničkih grupa, ne može smatrati usklađenim s obavezom resornog ministarstva da podržava i njeguje različite kulture, jezike i vjeroispovijesti svojih učenika te da podržava i njeguje različite kulture i toleranciju na različitost. Iz osporenih odredbi uopće nije jasno kako i na koji način se pobrojane teme odnose na pripadnike drugih konstitutivnih naroda i pripadnika grupe Ostalih.


    Možda će vam se svidjeti