Loader
Loader
Pronađite nas

"Ljudi ne razmišljaju o bolesti, dok im se ne dogodi": U Bosni i Hercegovini donorsku karticu ima 80.000 građana

Forto i Katić obišli radove na rekonstrukciji pruge kod Jablanice, saobraćaj bi se mogao aktivirati u februaru

    Minimalna plata ostaje 1.000 KM, Vlada priprema set mjera za rasterećenje

    Sa sjednice ESV (Izvor: Vijesti.ba)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Na današnjoj sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća (ESV) razgovarano je o korekciji odluke o minimalnoj plati u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) prema kojoj oporezivi dio iznosi 700 KM.

    ADVERTISEMENT

    To znači da minimalna plata u 2025. godini ostaje 1.000 KM, ali se pokušava naći kompromisno rješenje o izmjeni Zakona o doprinosima kojim bi neoporezivi dio iznosio 700 ili 800 KM.


    Nakon sjednice predsjednik ESV-a Safudin Čengić rekao je da je sjednica bila konstruktivna.


    "Svi želimo da ne nađe najbolje rješenje. Donijeli smo tri zaključka. Minimalna plata ostaje 1.000 KM. Drugi zaključak da socijalni partneri cijene da je Vlada FBiH ovom mjerom želi pomoći najugroženjima, ali i da smo svi smjesvni da je to veliko opterećenje za poslodavce. Vlada FBiH je preuzela na sebe da će pripremiti set mjera kojim će se privredni subjekti rasteretiti. Iduća sjednica je u naredni ponedjeljak i tada ćemo još konkretnije razgovarati@, rekao je Čengić.


    I poslodavci i Vlada FBiH su svjesni da moraju zadržati radna mjesta, istaknuto je na sastanku.


    Naveo je da će poslodavci isplaćivati minimalnu platu od 1.000 KM, te da su tražili da se oporezivi dio bude 700 KM.


    "Međutim, to se ne može uraditi ni uredbom ni odlukom Vlade, to mora biti izmjena Zakona o doprinosima. Jer zakonom je poslodavac obavezan da na minimalnu plati isplati doprinose. Tu je neophodno mijenjati zakon, rekao je Čengić i dodao da se povećanja na plate iznad 1.000 KM neće oporezivati.


    Sastanku su osim Čengića prisustvovali premijer FBIH Nermin Nikšić, dopremijer Vojin Mijatović i Toni Kraljević, ministri Vedran Lakić, Adnan Delić i Kemal Hrnjić, predstavnici Udruženja poslodavaca Adnan Smailbegović i Mario Nenadić te sindikata Mevludin Bektić i Samir Kurtović.

    Možda će vam se svidjeti