Centar za promociju civilnog društva uputio je danas apel Vladi Federacije Bosne i Hercegovine i njenom predsjedniku Nerminu Nikšiću da u najavljenom paketu mjera za očuvanje radnih mjesta u FBiH, budu uključena i radna mjesta u civilnom sektoru. U pismu poslanom u ime organizacija civilnog društva koje djeluju u Federaciji BiH naglašena je potreba da se očuvaju radna mjesta u ovom sektoru, te da organizacije, udruženja i fondacije ne budu izostavljene u planovima za subvencije, budući da su i sve njihove obaveze izjednačene sa biznisima.
Direktorica CPCD-a Aida Daguda naglašava kako organizacije, udruženja i fondacije djeluju kao pravna lica koja uredno izmiruju svoje obaveze i plaćaju doprinose, a pritom nemaju nikakve porezne privilegije i isključene su iz svih mjera podrške u djelovanju.
''Pozdravljamo svaku odluku Vlade koja donosi nadu za bolji život u BiH, pa tako i odluku da se minimalna neto plata poveća na 1000,00 KM, te želimo vjerovati da su svi akteri na koje se odluka odnosi konsultovani u procesu donošenja odluke, ili da su uzete u razmatranje specifične potrebe i okolnosti rada različitih pravnih subjekat'', kaže Daguda.
Programska menadžerica u CPCD-u Dajana Cvjetković napominje da udruženja i fondacije svoje obaveze planiraju dugoročno, integrišući finansijske planove u projekte koje nerijetko finansiraju strani donatori. Zbog toga se, u suštini, ovi projekti mogu posmatrati i kao strane investicije.
U apelu se ističe kako organizacije koje su u prethodnom periodu potpisale ugovore sa donatorima ali i uposlenicima, nisu u prilici povećati minimalnu platu jer to nije predviđeno ugovorenim budžetom. Vlastiti novac kojim bi izdržale teret povećanja ove organizacije nemaju.
''U velikoj opasnosti su i organizacije koje su u protekloj godini aplicirale na javne pozive za projekte. U tim projektima su planirani finansijski izdaci koji nisu uključivali obavezu isplate minimalne plate u iznosu od 1000,00 KM neto, odnosno za 684,80 KM više po radniku,'' objašnjava Cvjetković.
Prema podacima Finansijsko-informatičke agencije o dostavljenim godišnjim finansijskim izvještajima, u Federaiji BiH ima 9,719 aktivnih udruženja i fondacija. U apelu Vladi Federacije BIH iz Centra za promociju civilnog društva naglašavaju kako ove organizacije trenutno zapošljavaju 6,336 osoba, te da civilni sektor u cjelini predstavlja značajnog poslodavca, ali i značajan segment u razvoju Bosne i Hercegovine i procesu njenog približavanja EU.
''Tražimo hitno očitovanje Vlade Federacije BiH po ovom pitanju i pozivamo Vladu da u razgovore o ovoj temi uključi što veći broj organizacija koje će biti pogođene mjeram'', stoji u pismu CPCD-a Vladi Federacije BiH.