Kantonalni sud u Sarajevu donio je odluku kojom je prihvatio zahtjev Univerziteta u Sarajevu za odlaganje izvršenja rješenja Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS, odnosno Kantonalne uprave za inspekcijske poslove.
Potvrđujem da je Kantonalni sud u Sarajevu prihvatio zahtjev Univerziteta u Sarajevu za odlaganje izvršenja rješenja Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade, odnosno Kantonalne uprave za inspekcijske poslove kojim su pokušali osporiti regularnost izbora rektora UNSA i ovom odlukom Kantonalnog suda uvaženi kolega profesor Tarik Zaimović nastavlja da obavlja svoju dužnost rektora bez smetnje - kazao je za Faktor bivši rektor Rifat Škrijelj.
Naveo je i da su od početka tvrdili da je odluka Senata o izboru rektora koja je donesena u julu, u skladu sa zakonom, i Statutom Univerziteta u Sarajevu.
U tom pogledu, svako postupanje inspekcije i Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade bilo je usmjereno protiv zvanične odluke Senata UNSA i na štetu Univerziteta u Sarajevu. U vezi s tim, Univerzitet u Sarajevu i ja, kao bivši rektor, uložili smo žalbu na rješenje Općinskog suda o neupisu Tarika Zaimovića u registar. Tražili smo da se on upiše i da se ja ispišem jer je meni mandat prestao - naveo je.
Škrijelj je dodao da je žalba prihvaćena u cijelosti i da je UNSA sada u iščekivanju da se Zaimović upiše u sudski registar, a on ispiše.
- Ovo drugo rješenje, koje je od Suda danas dospjelo, odnosi se na odlaganje izvršenja pravne mjere Kantonalne uprave za inspekcijske poslove i rješenje drugostepenog organa, u ovom slučaju Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade, tako da je kolega Zaimović sada u poziciji da može nesmetano, do okončanja sudskog postupka po tužbi UNSA, da obavlja svoju dužnost i Univerzitet nije više u blokadi, kako je jedna grupa pokušala nametnuti.
O ovoj odluci Kantonalnog suda u Sarajevu oglasila se i ministrica Adna Mesihović.
- Ovu odluku pozdravljam, jer je to prvi korak ka pravnoj stabilnosti i normalnom funkcionisanju Univerziteta u Sarajevu. Prof. dr. Zaimoviću je ranije više puta sugerisano da zatraži zaštitu ili pokrene upravni spor, te mi je drago da je to sada učinjeno. Ipak, ne mogu sakriti ni razočarenje jer su u prethodnom periodu, zbog kašnjenja reakcije, svi ispaštali.
Bez zaštitne mjere, Univerzitet je bio onemogućen u obavljanju svojih osnovnih funkcija, a odgovornost za te blokade često je prebacivana na mene i Ministarstvo, iako su od početka postojali pravni lijekovi koji su mogli zaštititi studente, zaposlene i sam Univerzitet.
Prethodni period ostavlja dojam da je sve rađeno s određenom namjerom i možda s drugim ciljevima, ali sada to nije ni važno. Važno je da odlaganje izvršenja omogućava privremeni kontinuitet rada, posebno u pogledu izdavanja diploma, koje do sada nije imao ko potpisati, isplatu plaća, realizacije domaćih i međunarodnih projekata, te očuvanja ugleda Univerziteta.
Ministarstvo će uvijek poštivati odluke suda i ostati dosljedno zakonskom postupanju te biti posvećeno zaštiti javnog interesa - navela je Mesihović na Facebook profilu.