U vremenu ekonomskih izazova i rastućeg stepena nezaposlenosti, rudarska industrija Vareša, bila je na rubu kolapsa.
Međutim, strana investicija, zajedno sa radnom snagom koju više od jedne trećine čine stručni strani radnici, dali su novi život ovoj zajednici.
Ana Colen (Španija) i James Hicks (Novi Zeland), stručnjaci su koji su odlučili da dalje grade svoju karijeru u kompaniji Adriatic Metals u Varešu.
Uče o lokalnim običajima
Njihove priče, zajedno sa sagledavanjem radnih migracija iz različitih perspektiva, pokazuju kako je dolazak internacionalne stručnosti pomogao u oživljavanju lokalne ekonomije i lokalne zajednice.
Dok Ana i James uče o lokalnim običajima i savladavaju bosanski jezik oni, dijeleći svoje profesionalno znanje i vještine, istovremeno vraćaju zajednici koja ih je prihvatila širom otvorenih ruku. Ovo je još jedna pozitivna priča o načinu na koji radne migracije jačaju pojedince i samu zajednicu.
"Kao geolog za istraživanja, živjela sam u mnogim zemljama. Smatram da je dio mog posla da se selim iz jedne u drugu državu. Živjela sam u Irskoj, Emiratima, Engleskoj, Osjećala sam potrebu za promjenom pa sam prihvatila posao u Adriatic Metals Vareš i odlučila doći ovdje. Za sada je sve super, zadovoljan sam", govori Ana Colen za IOM.
Šef za pravne i opšte poslove u Adriatic Metals Irfan Osmanović kaže da strani radnici imaju veliku ulogu jer oni predstavljaju trećinu uposlenika kompanije i dolaze iz desetak zemalja širom svijeta.
"Involvirani su u svakom sektoru našeg poslovanja. Da nema stranih radnika i njihovih ekspertiza ne bi ni bilo Adriatic Metalsa" rekao je Osmanović.
Mi učimo od njih, oni uče od nas
James Hicks je supervizor smjene i "jumbo" operater u Adriatic Metalsu.
"Razlog zbog kojeg sam se preselio u Bosnu i Hercegovinu je prilika da radim sa domaćim radnicima", rekao je Hicks.
Kako Ana Colen i James Hicks naglašavaju, ovo im je prilika da uče jedni od drugih.
"Mi učimo od njih, oni uče od nas", dodaje Colen.
"Najviše uživam u gostoprimstvu i ljubaznosti ljudi", ističe Hicks.