Nakon što je donesena odluka o poskupljenju električne energije za domaćinstva, koja će se primjenjivati od prvog januara naredne godine, električna energija poskupljuju i za privredu Republike Srpske u iznosu od 15,48 odsto.
Da struja poskupljuje, obaviješteni su i u Uniji poslodavaca Republike Srpske.
"Firma koju ja vodim je dobila juče putem e-mail obavještenje. Cijena električne energije poskupljuje za 15,48 odsto", rekao je za Euronews BiH Zoran Škrebić predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske.
Kada je u pitanju privreda, kaže da u uslovima krize koja je zahvatila Evropu, svim velikim izvoznicima otkazuju ugovore ili se traži značajno smanjenje cijena.
"Samim tim što se povećava cijena električne energije, svaki trošak koji se povećava u ovakvim uslovima pokazuje da ćemo biti sve nekonkurentniji. S druge strane, s obzirom na to da privredu ne čine samo velika preduzeća već i mala preduzeća uključujući preduzetničke radnje, a koje posluju na domaćem tržištu, sigurno je da možemo očekivati talas poskupljenja usluga i proizvoda koji se plasiraju na naše tržište", smatra Škrebić.
Zoran Škrebić predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske (Izvor: UPRS)
On ističe da kada rastu cijene energenata ili električne energije, uvijek to, kako je rekao, utiče na poskupljenje cijena usluga i proizvoda koji se proizvode i troše na domaćem tržištu.
Kako bismo provjerili i potvrdili informacije u vezi sa poksupljenjem struje za privredu, kontaktirali smo i Luku Petrovića direktora Elektroprivrede Republike Srpske, koji nije odgovorio na naše pozive.
Iz Privredne komore Republike Srpske zvaničnu potvrdu o poskupljenju električne energije, tvrde, još uvijek, nisu dobili.
"U strukturi potrošnje električne energije, u Republici Srpskoj oko 40 odsto se troši u privredi, a 60 odsto u domaćinstvima. Cijena električne energije u privredi ove godine iznosila je 65 evra po megavat-satu, za domaćinstva negdje oko 20 odsto, to je daleko ispod tržišne cijene. Tako da privreda, faktički, vodi socijalnu politiku i ta se sredstva prelijevaju i na cijenu električne energije u domaćinstvima, a koja je, po meni, izuzetno niska", kazao je za Euronews BiH, Pero Ćorić predsjednik Privredne komore Republike Srpske.
On smatra da privreda ne može nadomjestiti te cijene. Tokom ove godine, u dva ili tri navrata cijena električne energije na berzi, bila je manja nego što je u privredi.
"Ovih 15 odsto za privredu je veliko povećanje, pogotovo u trenutku kada je privreda u teškoj situaciji i kada su posebno ugrožena izvozno orijentisana preduzeća koja su suočena s velikom krizom, prije svega na evropskom tržištu u trenutku kada je pritisak na cijene veliki. Svako novo povećanje troškova može stvoriti poteškoće našim preduzećima", napominje Ćorić.
Pеrо Ćоrić, prеdsјеdnik Privrеdnе kоmоrе Rеpublikе Srpskе (Izvor: Privredna komora RS)
Ističe da tokom razgovora koji su bili započeti između Privredne komore RS, Unije poslodavaca RS i rukovodstva Elektroprivrede RS, nije bilo riječi o konkretnoj cijeni, ali su izneseni stavovi. Tada je, kako je rekao, dogovoreno da se razgovara sa Vladom Republike Srpske i resornim ministrima zajedno, ali do toga sastanka, nije došlo.
"Ali smo na sastanku sa premijerom kada sam govorio o Programu ekonomskih reformi, jedno od pitanja je bilo i cijena električne energije. Dobili smo uvjeravanja da će doći do povećanja ali da to neće biti neko veliko povećanje. Međutim, 15 odsto je, ipak, veliko opterećenje za privredu i sigurno je da će to stvoriti određene probleme u sljedećoj godini", naglasio je predsjednik Privredne komore Republike Srpske.