Banjaluka bi za dva mjeseca trebala da dobije još jedno šetalište uz Vrbas, ovaj put sa trgovima i prostorom za kulturne događaje. Iz Gradske uprave poručuju da će projekat “Banjalučke rive” vratiti građane rijeci. Istovremeno, ekološki aktivisti i stručna javnost zamjeraju Gradu na netransparentnosti, ističući da je ovim radovima ugrožen i ekosistem uz obalu.
Od Gradskog do Venecija mosta, gradi se Banjalučka riva. Široko šetalište sa trgovima i pozornicom. U Gradu ponosni na viziju koja će, poručuju, približiti sugrađane rijeci.
“Kao što Split i Makarska imaju svoju rivu, Banjaluka će dobiti svoju. Ovo možemo nazvati i Gospodska uz Vrbas, sa širinom, štandovima, ugostiteljskim objektima, prodajnim mjestima. Doslovno ćete imati Banjaluku na rijeci”, rekao je gradonačelnik Draško Stanivuković.
Pritužbe za posječene vrbe - uvažene. Sada će, tvrde, sve drveće i zelenilo biti sačuvano. Zato će i izgradnja nešto poskupiti.
Ipak, primjedbe aktivista još se nižu.
“Loša i dugoročno škodljiva praksa da se stvari rade bez javnog znanja. Sa druge strane imamo uništavanje biodiverziteta, sedre, staništa brojnih vrsta. Ovo čemu svjedočimo će biti sužavanje profila korita i ubrzavnje rijeke, ali to ćemo znati još detaljnim pregledom dokumenata", precizira Igor kalaba iz Igor Kalaba, Centar za zaštitu životne sredine.
Veza grada i rijeke je potrebna, ali veliki projekti se ne rade netrasnparentno, poruka je i struke. Gdje su javne rasprave, međunarodni konkursi, pitaju.
"Kad se radi o ovakvom projektu koji mijenja identitet grada trebalo bi da mu se tako i pristupi, vrlo studiozno, s poštovanjem, promišljeno, kroz izradu studije, stručne konsultacije, javne uvide", pojašnjava vanredni profesor sa Arhitektonsko-građevinsko-geodetskog fakulteta u Banjaluci.
Kritike nemaju osnova, rezultati se pamte, odgovaraju iz Grada. A šetalište dužine šest kilometara u konačnici će, najavljuju, povezati Banj brdo, skroz sa novim parkom kod Delte.