Volan za simulaciju vožnje auto-škola, tester baterija, pasivna kuća i potreba korišćenja zelene energije samo su neki od projekata koji su predstavljeni na Drugom sajmu inovatora i investitora 2024. koji je održan juče u Domu omladine.
Direktor Gradske razvojne agencije Banjaluka Neven Stanić naveo je da je sajam okupio 60 učesnika te da interes za ovom manifestacijom raste.
"Cilj nam je da razmjenom iskustava razvijamo atmosferu u oblasti malog i srednjeg preduzetništva, kao i inovatorstva, jer ako uspijemo da komercijalizujemo bar jednu inovaciju to je za nas veliko priznanje", rekao je Stanić.
Profesorica stručnih predmeta u Građevinskoj školi Sanja Cvijić Vučković, koja vodi kreativnu radionicu, istakla je da po nastavnom planu ne rade neobične građevine, ali da kroz sekciju posvećuju pažnju upravo njima.
"Banjaluka je brežuljkast teren pa smo došli na ideju da napravimo pasivnu kuću koja se uklapa u brdovite terene na način da je ugrade što više u tlo. Spoljašnju stranu, koja bi bila okrenuta južno, istočno i zapadno bismo ogolili, odnosno osvijetlili staklenim površinama da bismo dobili što više sunčeve svjetlosti", pojasnila je Cvijić Vučković.
Prema njenim riječima, pasivne kuće funkcionišu na principu korišćenja toplotnih pumpi za grijanje i solarnih panela za proizvodnju električne energije.
"To je moje učenike navelo na razmišljanje da tu energiju maksimalno iskoriste pozicioniranjem kuće na određen način. Oni su na tu pasivnu kuću dodali i primjenu zelenih krovova i fasada, jer su razmišljali i tome kako da se pčele vrate u grad, kao i o boljoj mikroklimi", rekla je ona.
Student Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci Aleksa Matić rekao je da je sa kolegama predstavio svoju inovaciju koja se odnosi na aplikaciju namijenjenu ugostiteljima i njihovim klijentima.
"Osmislili smo aplikaciju pomoću koje klijenti mogu da rezervišu mjesto u ugostiteljskom objektu te da olakšamo i vlasnicima lokala i njihovim radnicima, ali i klijentima koji traže slobodno mjesto", kazao je Matić.
Inovator Stojan Đakić naglasio je da je godinu dana sa svojim timom radio na projektu vezanom za potrebu korišćenja zelene energije.
"Izumili smo korišćenje sunčeve energije za grijanje vode za kupanje i bazen te strujni dio koji služi za otvaranje kapije. Bilo je teško pronaći izvođače radova koji bi na postojeći crijep kuće postavili trapezni nosač koji će nositi lim. Kroz snjegobrane smo postavili 150 metara alkaten crijeva koje skuplja 15 kilovata na sat energije, što je dovoljno da grije bazen za kupanje", kazao je Đakić.
Dodao je da je ovaj izum idealan za potrebe izolovanih kuća u prirodi, u čijoj blizini nema dalekovoda, jer bi izgradnjom ovakvog krova mogli obezbijediti sebi struju, poput, kako je kazao, pametne kuće.