Loader
Loader
Pronađite nas

"Ljudi ne razmišljaju o bolesti, dok im se ne dogodi": U Bosni i Hercegovini donorsku karticu ima 80.000 građana

Fond PIO RS objavio uslove za ostvarivanje prava na starosnu penziju u 2025. godini

    Kredit vraćaju, a stanova ni na vidiku: Da li je stečaj "Ekvatora" nada ili problem za kupce

    Zgrada D8 Novi Borik (Izvor: Screenshot YT)
    Danijel Vejo
    Objavljeno

    Agonija kupaca stanova u banjalučkom naselju Novi Borik, traje već šest godina. Tada su posvjerenje dali kompaniji Ekvator koja je probila sve rokove za gradnju, te se i sama našla u problemu. Svo ovo vrijeme mnogi kupci plaćaju i rate za stanove koji nisu završeni, ali i kirije za stanove u kojima su neplanirano dugo ostali.

    ADVERTISEMENT


    Rata kredita svakog mjeseca stiže na naplatu Gojku Mijatoviću, koji već godinama vodi borbu za svoja četiri zida.


    Jedan je od mnogobrojnih prevarenih građana, koji traže samo ono što im pripada.


    "Ja sam 2018. godine dao novac za stan. Rok za izgradnju je bio početak 2019. godine, da bi se sa vremenom taj rok produživao. Na tabli zvanično stoji da je kraj radova 2019. godina, međutim, kako je ko potpisivao ugovor, tako mu se ugovor o izgradnji produživao. Pa su tako stavljane godine 2020., 2021.", kaže Mijatović za Euronews BiH.


    Zgrada D8 (Izvor: Screenshot YT)


    On se osvrnuo i na aktuelnu situaciju o stečaju firme "Ekvator".


    "Samo nam je još stečaj trebao. Predali smo zahtjeve da se naši stanovi izluče iz D8, te smatramo da će se to udovoljiti", nagasio je Mijatović.


    Kako kaže, Grad i Tužilaštvo su nijemi na vapaj izigranih kupaca.


    "Iz Gradske uprave su nam kazali da je to problem koje je ostavila prethodna vlast. Da stvar bude gora, Tužilaštvo sve to nijemo posmatra. Mi nećemo stati, nećemo odustati, ako treba, obratićemo se američkoj Ambasadi, OHR-u, kome god bude potrebno", poručio je Mijatović.

    Zgrada D8 "Ekvator" (Izvor: Screeshot YT)


    Mijatović je do sada, kako priča za Euronews BiH, napravio dva reprograma kredita. Prema procjenama, ističe, trebalo bi nešto više od četiri i po miliona kako bi se radovi priveli kraju. Pod tim smatra ugradnju lifta, fasadu, strujnu i vodovodnu instalaciju, građevinsku, pa tek na kraju, i upotrebnu dozvolu.


    Kompanija "Ekvator", koja je investitor zgrada, odnosno, lamela D7 i D8, od građana je uzela novac, a posao ni približno nije privela kraju. Lamela D7, doslovno je rupa, dok je D8 urađena na pola, a potom su svi radovi obustavljeni.


    Među prevarenima je i Ranko Kovačević, koji je takođe kupio stan u zgradi D8.


    "Davidović ( Đoko, vlasnik) nas laže, prevario nas je i slagao nas je do sada stotinu puta. Čovjek nema truna empatija za nas i naše muke", rekao je Kovačević.


    Davidović se ograđuje od svega


    "Bile su tri izuzetno nepovoljne stvari koje su se poklopile. Ugovorili smo cijene od 1.500 KM po kvadratnom metru što je jako niska cijena. Nakon toga, došlo je do enormnog povećanja cijena, recimo, cijena kilogram željeza skočila je za tri puta. Drugo, naišla je korona, a kao treće, bila je opstrukcija od gradskih vlasti", kaže Đorđe Davidović.


    Đorđe Davidović (Izvor: Screenshot YT)


    Međutim, ove navode demantuje tabla na gradilištu, na kojoj jasno piše da su radovi počeli 2018., a da je završetak istih planiran za 2019. godinu. Dakle, kraj radova trebao je da bude 2019. godine, što je dosta ranije nego što se virus korona pojavio kako u svijetu tako i u region.


    "Tu postoji period pripremnih radova, da se izvrši pripremanje gradilišta. To je formalno da se piše od dvije do tri godine, ali nema zgrade u Banjaluci da ne kasni, ako ima više sile", dodaje Davidović.


    "Ukleta" zgrada - Poginuli radnici


    U avgustu 2018. tokom gradnje lamele A u zgradi D8, poginula su dvojica građevinskih radnika iz Čelinca. Prema svjedočenju očevidaca, oni su pali su sa 15 metara visine, jer je pukla daska na kojoj su stajali. Navodno, nisu imali pravu skelu, ni sigurnosnu užad.


    Otvoren stečaj


    Trinaestog novembra tekuće godine, u kompaniji "Ekvator", otvoren je stečaj.


    Zgrada "Ekvator" (Izvor: Kompanija Ekvator)


    Jedino je firma “Standard prva” iz Bijeljine podnijela zahtjev za otvaranje stečaja, da naplate svoje potraživanje a koji su od Investiciono-razvojne banke Republike Srpske otkupili sva potraživanja “Еkvatora'” od 3,3 miliona KM potraživanja, kazao je tada Davidović.


    Kako je rekao, u pregovorima je trenutno sa partnerima kako da obezbijede sredstava da izmire te obaveze.


    Potraživanja


    Još danas povjerioci mogu prijaviti svoja potraživanja u stečaju nad kompanijom "Ekvator" Đorđa Davidovića, kaže stečajni upravnik Saša Zubović.


    "Dokumentacija je izuzetno obimna, predstoji ogroman “pješadijski” posao, da sve to sredim i pripremim izvještaj", rekao je Zubović.


    Taj posao mora biti završen do 23. januara, za kada je stečajni sudija zakazao ispitno ročište.


    Odmah nakon toga će uslijediti i izvještajno ročište, na kojem bi trebalo da se “podvuče crta” i definitivno utvrdi kome je sve Davidović ostao dužan i koliko miliona KM duguje “Ekvator”.


    Potraživanja je tražilo oko 150 kupaca.


    Iako i danas većina kupaca prvog stana kupuje nekretnine u izgradnji, mnogi su od tog nauma odustali, upravo iz straha da će plaćati kredit za stan koji ne postoji.





    Možda će vam se svidjeti

    Iako su cijene skočile: Smještajni kapaciteti u Banjaluci bukirani za predstojeće praznike

    Saobraćajna nezgoda u Banjaluci: Izgubio kontrolu nad automobilom i udario u drvo

    Banjaluka dobija neobični park sačinjen od rijetkih vrsta drveća