Prema trenutnim predviđanjima, 2025. godina bi mogla biti finansijski izazovna, posebno zbog rasta cijena energenata, inflacije i globalnih geopolitičkih tenzija. Energetski sektor, posebno cijene plina i električne energije, ključan je čimbenik koji bi mogao utjecati na povećanje životnih troškova.
I onaj ko donedavno nije znao, ove godine apsolutno je spoznao šta znači inflacija i na vlastitom primjeru. U 2024. godini shvatili smo šta znači obezvrijeđen novac i opet se prisjetili kako smo za onih 100 maraka nekad kupovali hranu za cijeli mjesec, a danas za toliko dobijemo polupraznu vrećicu s nekoliko komada mesa, mlijekom, jajima i tako dalje.
Novogodišnje "čestitke" bh. ekonomiji
"Iako će cijene energenata prije svega zavisiti od geopolitičkih i sigurnosnih kretanja pa bi, recimo, zaustavljanje ratova na Bliskom Istoku i u Ukrajini moglo dovesti do stabilizacije i pada cijena, a dalja eskalacija do rasta. U BiH je prilično izvjesno da će se poskupljenja nastaviti makar i usporeno u odnosu na raniji period", kazao je za Euronews.ba ekonomski analitičar Igor Gavran.
Igor Gavran (Izvor: Ustupljena fotografija)
Cijene će ovisiti o kretenjima cijena nafte
"Naime, mi pored ovih vanjskih faktora imamo problem da su dvije najveće elektroprivrede koje i snabdijevaju najveći broj potrošača električnom energijom katastrofalno vođene i da pored enormnog prirodnih resursa 'uspjevaju' da smanjuju proizvodnju ili zaustavljaju pogone zbog apsurdnih razloga kao sto je 'nedostatak uglja' i poslovne promašaje i gubitke onda pokušavaju nadoknaditi poskupljenjima struje. S plinom je najvećih rizik da dalje sankcije zapadnih zemalja protiv Ruske Federacije dovedu do prekida snabdjevanja, ali ako toga ne bude onda ne očekujem nikakve potrebe osim naravno sto će cijene ovisiti i kretanjima cijene nafte. I mimo energenata građani ih imaju razloga strahovati od poskupljenja jer vlasti ni na koji efikasan način nisu reagovali na neopravdana poskupljenja svih vrata robe i usluga do sada već naprotiv slave povećanje javnih prihoda koje ona donose, pa nemamo razloga nadati se da će reagovati i ako se takva poskupljenja nastave", ističe Gavran.
Cijene hrane svake godine sve više rastu, a da li imamo pravo da se žalimo?
"Cijene hrane rastu, sa druge strane imamo podatak da mi uvezemo oko 80 posto hrane koju konzumiramo. Dakle, mi se još nismo 'sabrali' ni udostojili organizirati svoju proizvodnju hrane. Ako nemamo vlastitu proizvodnju hrane, ne možemo se žaliti na cijene hrane, jednostavno prisiljeni smo da uvozimo sve i svašta, da ovisnimo o raznim cijena na burzama i jednosatvno ako je tako nemamo se čemu dobrom nadati ni u 2025. godini. S druge strane, imamo podatke da je obradivo zemljište otprilike isto, tj. vrlo sličan broj kvadratnih metara u BiH i Hrvatskoj, ta teritorija recimo u Kini hrani 25 miliona ljudi, a nas u BiH sumnjam da ima više od 2 miliona i uvozimo 80 posto hrane", kazao je za Euronews.ba iz mostarskog Udruženja za zaštitu potrošača "Fortuna“ Marin Bago.
Marin Bago (Izvor: Ustupljena fotografija)
"Akcize koje plaćamo na duhanske proizvode i alkohol su otprilike skupa oko par milijardi godišnje. Svaka zemlja u EU posebno skuplja taj novac i investira u zdravstvo i obrazovanje. Zamislite šta bi se desilo obrazovanju i zdravstvu u BiH kada bismo u njega ulagali milijarde godišnje, mislim da bismo vrlo brzo napredovali na ljestvici i da bismo bili zemlja za primjer. Isto tako i akcize goriva za izgradnju puteva, mi to nekako sve potrošimo, a ne trošimo namjenski ondje gdje treba i naravno, kada uzmete sve ovo u obzir mi smo jednostavno zemlja osuđena na neuspjeh", kazao nam je Bago.
Eventualna povećanju maloprodajnih cijena cigareta u BiH od početka 2025. godine.
"Upravni odbor UIO 02.12.2024.godine usvojio je Odluku o utvrđivanju specifične i minimalne akcize na cigarete i duvan za pušenje za 2025. godinu. Tom odlukom je definisano sljedeće: po paklici cigareta se plaćaju dvije akcize. Prva je proporcionalna koja iznosi 42% maloprodajne cijene cigareta. Druga je fiksna koja iznosi 1,65 KM po paklici cigareta. Visina pomenutih akciza se nije mijenjala od 2019. godine, od kada Upravni odbor usvaja odluke koje imaju istu visinu proporcionalne i fiksne akcize", rečeno je za Euronews.ba iz Uprave za indirektno oporezivanje.
Ilustracija (Izvor: Pexels)
Da li će poskupljenje biti zbog akciza ili zbog slobodnog formiranja cijena?
"Ukoliko je zbroj proporcionalne i fiksne akcize manji od minimalne, onda se plaća minimalna akciza, koja za 2025. godinu iznosi 3,58 KM po paklici cigareta (minimalna akciza za 2024. godinu je iznosila 3,46 KM po paklici cigareta). Međutim, sve vrste cigareta na tržištu BiH imaju zbroj proporcionalne i fiksne akcize veći u odnosu na minimalnu, što znači da i u narednoj godini nema novog poreskog opterećenja", ističu iz UINO.
Analize za 2025. godinu sugerišu nastavak opreza među potrošačima, ali i mogućnosti za daljnji rast, posebno u kontekstu smanjenja inflacije i prilagodbe na nove industrijske izazove.