Bosna i Hercegovina ostvarila je jedan od najboljih rezultata na ovogodišnjoj Međunarodnoj matematičkoj olimpijadi održanoj u Australiji – najprestižnijem svjetskom takmičenju za srednjoškolce. BiH je zauzela 21. mjesto, ispred Njemačke, Francuske, Hrvatske i Srbije.
Rezultatom su zadovoljni, kazao je Admir Beširević koordinator Škole matematike za nadarene učenike, svjesni da će biti izuzetno teško ponoviti prošlogodišnji rezultat.
"Ovogodišnji rezultat najbolji je rezultat BiH nakon prošlogodišnjeg 13. mjesta. U više od 30 godina učešća, BiH nikada nije osvojila zlatnu medalju – a onda smo prošle godine osvojili tri zlatne, jednu srebrnu i dvije bronzane medalje, te ekipno zauzeli 13. mjesto. Ove godine osvojili smo jednu zlatnu, tri srebrne i dvije bronzane medalje, što nas je ekipno svrstalo na 21. mjesto. Svjesni smo da je teško ponoviti prošlogodišnji uspjeh jer se tada poklopilo više faktora, ali drago nam je što smo i ove godine ostvarili rezultat blizu tog nivoa", istakao je Beširević.
Ljudi generalno misle da se nekoliko nedjelja pred takmičenje sjedne i vježbaju zadaci, kaže Beširević, međutim to je daleko od realnog, vježbe za ovakva takmičenja u suštini počinju čim učenici krenu da uče matematiku, učešće na olimpijadi je rezultat dugogodišnjeg rada, jer zadaci su potpuno drugačiji od onog što srećemo u školskom sistemu.
"Zadaci na ovom takmičenju su toliko apstraktni da često nemaju ni brojeve. Učenici rješavaju tri zadatka dnevno u vremenu od po 4,5 sata – dva dana zaredom. To sa školom nije uporedivo. Zadaci zahtijevaju kreativnosti, da se bude inovativan, više da trenirate svoj mozak da možete "provaliti" i skontati sta je fazon i na koji način da riješite taj zadatak koji traži neku ideju koju vrlo vjerovatno ranije niste vidjeli", kazao je Beširević.
PISA testiranje indikator je kvalitete obrazovnog sistema, dok je matematička olimpijada takmičenje na kojem učestvuju najbolji srednjoškolci u zemlji, to je važno razlikovati, pojašnjava Beširević i dodaje da najbolji svjetski univerziteti cijene uspjehe sa takvih takmičenja kao i da naši srednjoškolci obrazovanje nastavljaju ne prestižnim univerzitetima.
"Mnogi naši učenici su upisivali MIT, Oxford, Harvard. U velikoj mjeri odlaze, ali neki se i vrate u BiH, dok drugi ostaju vani, ali i dalje pomažu BiH. Na primjer, ove godine na Balkanskoj matematičkoj olimpijadi dosta koordinatora koje smo mi pozvali živi vani, ali su došli da podrže organizaciju", rekao je Beširević.
Beširević pozdravlja podršku Ministarstva obrazovanja KS i činjenicu da su shvatili značaj učešća učenika na svjetskim prestižnim takmičenjima, da je nekoliko godina unazad bio problem sam odlazak na takmičenja, ali da to više nije slučaj.
Cijeli intervju pogledajte na našem Youtube kanalu.