Loader

Loader
Pronađite nas

"Ljudi ne razmišljaju o bolesti, dok im se ne dogodi": U Bosni i Hercegovini donorsku karticu ima 80.000 građana

Fra Zdravko Dadić: Uskrs nosi poruku novog početka i Božje ljubavi koja ne odustaje od čovjeka

    Roditelji djece s poteškoćama u razvoju traže osnivanje Centra za ranu intervenciju u Brčkom

    Ilustracija (Izvor: AP Photo/David Zalubowski)
    Euronews.ba/Fena
    Objavljeno

    Grupa roditelja djece s poteškoćama u razvoju danas se na konferenciji za medije ispred gradske Vijećnice obratila javnosti kako bi ukazala na probleme s kojima se suočavaju u zdravstvu i mogućnostima liječenja djece, zatraživši osnivanje Centra za ranu intervenciju.

    ADVERTISEMENT

    "Osnivanje Centra za ranu intervenciju bi omogućilo sistemski pristup u liječenju djece. Također, apelujemo da se hitno započne izrada i usvajanje Zakona o roditelju/njegovatelju, kakav već postoji u entitetima, a kojim bi se jednom od roditelja omogućila novčana naknada, s obzirom na to da su spriječeni zasnovati radni odnos jer svakodnevno moraju brinuti o djetetu s teškoćama u razvoju", poručili su roditelji.


    Upućen je i apel nadležnim institucijama da sklope ugovore sa svim klinikama koje ispunjavaju potrebne uslove, raspolažu stručnim kadrom i adekvatnom opremom, kako bi djeca mogla dobiti odgovarajuće liječenje, napredovati i imati dostojanstven život.


    "Djeca koja svakodnevno trebaju terapije nemaju adekvatne uslove ni u Centru za mentalno zdravlje, ni u Domu zdravlja. Osnivanjem Centra za ranu intervenciju značajno bi se pomoglo djeci s fizičkim poteškoćama, jer bi se u takvom centru sistemski radilo s djecom i bila bi im osigurana sva potrebna podrška. Naša djeca imaju potrebu za višesatnim tretmanima koje godinama sami finansiramo. Jedan od roditelja često mora raditi dva posla, jer drugi nije u mogućnosti zasnovati radni odnos zbog neprekidne brige o djetetu. Zbog toga apelujemo da se usvoji Zakon o roditelju njegovatelju, kojim bi se obezbijedila mjesečna primanja, zdravstveno i penzijsko osiguranje, kao i pravo na predah i zamjenu kada roditelj mora na kraći oporavak ili liječenje", izjavila je u ime okupljenih roditelja Ermina Mehaković.


    Jedna od incijatorki osnivanja pokreta roditelja djece s teškoćama u razvoju Lejla Bahor kaže da su njihova prava zagarantovana Ustavom, zakonima i međunarodnim konvencijama, a koje se svakodnevno krše, dodavši da zdravlje, obrazovanje, podrška i tretmani nisu luksuz, nego su zakonska obaveza.


    Možda će vam se svidjeti