Loader

Loader
Pronađite nas

"Ljudi ne razmišljaju o bolesti, dok im se ne dogodi": U Bosni i Hercegovini donorsku karticu ima 80.000 građana

Bekan: Nema aktivnih požara na području Trebinja

    Stalo iskopavanje crnog zlata u Šamcu

    Opština Šamac (Izvor: Opština Šamac/Zvanični sajt)
    Euronews.ba/BN TV
    Objavljeno

    Pompezno najavljivan projekat istraživanja i eksploatacije nafte u Obudovcu kod Šamca 12 godina nakon svečanog otvaranja danas je napušten i sa uništenim lokalnim putevima.

    ADVERTISEMENT

    Priča o eskploataciji nafte na području Posavine i Obudovca počinje 2011 godine kada je Vlada Republike Srpske dodijelila privremenu koncesiju za istraživanje i eksploataciju nafte na maksimalno moguć rok od osam godina, što je isteklo 2019.


    Pravu koncesiju Vlada donosi u januaru 2024 u kojoj 80 odsto od rente pripada opštini Šamac, a 20 odsto Vladi RS.


    Za sve te godine koncesija je plaćena samo za prošlu godinu u iznosu od 35 hiljada, od kojih je 28 hiljada maraka uplaćeno Šamcu.


    “Opština Šamac je u više navrata i resornom ministarstvu i Vladi RS obraćala sa zahtijevom s obzirom da sve te godine nismo nijednu konvertibilnu marku sredstava dobili u budžet da barem kompanija Jadran-Naftagas ili Vlada Republike Srpske učestvuje u saniranju lokalnih puteva koje je koristila tokom eksploatacije”, navodi načelnik opštine Šamac Đorđe Milićević (SDS).


    Kompanija Jadran-Naftagas je 29. maja ove godine dopisom obavijestila opštinu Šamac da istraživanja i eksploatacija prestaju, navodeći razloge uvođenja sankcija Ruskoj federaciji i pad cijene nafte i nemogućnosti bankarskog poslovanja između Ruske federacije i Republike Srpske.


    “Na osnovu tog dopisa mi više nikakvu komunikaciju nismo imali ni sa kompanijom Jadran-Naftagas, niti smo bilo kakvu dodatnu informaciju dobili od Vlade RS. Sve ove godine ovaj projekat je najavljivan od strane Vlade RS i predsjednika Republike Srpske kao projekat koji treba u potpunosti da ekonomski preporodi područje Posavine. Iza tog projekta koji je trebao ekonomsku da preporodi ovo područje ostaju pusti lokalni putevi i opet naravno na trošak lokalne zajednice opštine Šamac”. navodi Milićević.


    Stanovništvo Obudovca svjedoči da su svih ovih godina cisterne svakodnevno odvozile sa bušotina.


    “Ono što je činjenica i što mogu potvrditi svi mještani Obudovca da je nebrojeni broj kamiona prošao sa te bušotine, da li su oni nešto vozili ili nisu mi nemamo uvid u to, ali mi vidimo po oštećenju lokalnog puta koji opština Šamac održava iz svog budžeta da ti kamioni su nanijeli štetu nama kao mještanima Obudovca, a s druge strane znači mi od te bušotine, te eksploatacije kao opština, kao selo, MZ Obudovac nemamo nikakve koristi, nikakve naknade da ide u opštinski budžet da bi opština iz tih sredstava refundirala tu mjesnu zajednicu i uložila u neke kapitalne investicije i održavanje lokalnih puteva,” kaže Dragan Mitrović, predsjednik MZ Obudovac.


    Iz Ministarstva energetike i rudarstva nam je stigao odgovor da Vlada RS jeste 2011. godine sa koncesionarom Jadran-Naftagas putem ovog ministarstva zaključila Ugovor o koncesiji za istraživanje i eksploataciju nafte i gasa na cijeloj teritoriji Republike Srpske.


    “Ministarstvo energetike i rudarstva je pravnom licu „Jadran-naftagas“, u skladu sa odredbama Zakona o rudarstvu, izdalo upotrebnu dozvolu za izgrađen rudarski objekat za eksploataciju. Кompanija „Jadran-naftagas“ je, u skladu sa odredbama Zakona o rudarstvu, privremeno obustavila eksploataciju nafte na eksploatacionom polju Obudovac kod Šamca. Planirano je da privremena obustava traje do kraja ove godine”, saopšteno je iz resornog ministarstva.


    "Jadran-Naftagas" ugovorom je bio obavezan da na teritoriji Republike Srpske investira 229 miliona dolara, a tadašnji premijer Republike Srpske Aleksandar Džombić 26. septembra 2012. je tokom prezentacije istraživanja rezervi nafte kompanije „Jadran-Naftagas“ rekao da su nalazišta nafte teška 10 miliona tona tog energenta. Na istoj prezentaciji je istaknuto je da je dobit 2,8 milijardi KM, od čega je u budžet Republike Srpske trebalo da se slije oko 500 miliona KM.

    Možda će vam se svidjeti