Planirani projekt spaljivanja otpada u Termoelektrani Tuzla je obustavljen, nakon reakcija i upozorenja javnosti, ekoloških aktivista ali i vijećnika u Gradskom vijeću Tuzla.
Ovu informaciju je potvrdio vijećnik PDA u Gradskom vijeću Tuzla Emir Šahović, koji je objavio da je u koordinaciji sa aktivistima "Karton revolucije" i direktorom Termoelektrane Tuzla Fuadom Muminovićem, postignut dogovor o potpunom obustavljanju ovog projekta.
"Obavještavam sve sugrađanke i sugrađane da smo postigli dogovor o potpunom obustavljanju projekta spaljivanja otpada. Bez obzira na važnost energetske održivosti, zdravlje građana ne smije biti ugroženo", naveo je Šahović na Facebooku.
Zahvalio se direktoru Termoelektrane Tuzla na odgovornoj odluci.
Aktivisti Adi Selman i Nedim Musić su takođe objavili da je Termoelektrana Tuzla odustala od projekta spaljivanja otpada.
"Punog srca obavještavamo narod da je Termoelektrana Tuzla definitivno odustala od projekta spaljivanja otpada. Nakon što smo 22. juna obavijestili javnost da će se u Tuzli izvršiti probno spaljivanje 100 tona otpada i sa Vama kreirani neviđen pritisak i bili spremi izaći na ulicu, taj projekat je prvobitno prolongiran za sutra da bi sada bio definitivno otkazan. U Tuzli se neće spaljivati otpad”, naveli su Selman i Musić.
Mirnes Ajanović, vijećnik u Gradskom vijeću Tuzle (BOSS), smatra da BiH prijeti opasnost da postane evropska spalionica otpada.
“U situaciji kada država nema nikakve kontrole, kada mogu da radi šta hoće, evidentno bi mi postali evropska spalionca i ovog otpada, (i ovog medicinskog odpada, što bi direktno ugrožavalo zdravlje ne samo građana Tuzla, nego i šire okoline”, kazao je Ajanović.
Predsjednik Kluba vijećnika NS Omer Berbić je istakao da su protiv spaljivanja otpada te dodao da će insistirati na tome da se trenutni federalni zakon zaštite okoliša, član 82, promijeni i da loklana zajendica i u testnim aktivnostima bude uključena.
Goran Stojak, predsjednik Mjesne zajednice Bukinje, rekao je danas novinarima u nemaju objekte u kojima bi mogli napraviti spalionice.
“Zašto Slovenija taj materijal izvozi nama? Ako gledamo zaradu, de da mi to izvozimo drugoj nekoj zemlji, pa neka u drugoj zemlji se pali. Nemamo mi te objekte, te spalionice, da bi mogli napraviti”, izjavio je Stojak.
Pomoćnik direktora TE Tuzla Izet Džananović kazao je da se tu ne radi o spaljivanju otpada, već o sagorijevanju goriva.
“Apsolutno, iz spoznaja onih koji su te projekte realizirali prije nas, radi se o nečemu što ni na koji način ne može ugroziti ekologiju. Ponovo, naglašam, ne radi se o spaljivanju otpada, nego se radi o sagorijevanju ili suspaljivanju goriva”, izjavio je Džananović
Novi termin za početak spaljivanja otpada u TE Tuzla bio je preliminarno zakazan za 17. juli, što je bio drugi pokušaj da se sprovede ovaj projekat.
Elektroprivreda Bosne i Hercegovine je ranije saopštila da je testno kosagorijevanje s 2 posto RDF-a u termoelektranama „Tuzla“ i „Kakanj“, planirano i organizovano u saradnji i na osnovu pozitivnog mišljenja Federalnog ministarstva okoliša i turizma, s obzirom na to, kako su tada rekli, da su ispunjene sve zakonske odredbe kao i stručne upute Ministarstva i Federalnog inspektorata, i poduzete sve mjere kontrole tokom izvođenja testova, uključujući dodatna mjerenja od strane Laboratorije TQM d.o.o. Lukavac, akreditovane kuće za mjerenja i kontrolu emisija kod suspaljivanja RDF-a.