Loader
Loader
Pronađite nas

"Ljudi ne razmišljaju o bolesti, dok im se ne dogodi": U Bosni i Hercegovini donorsku karticu ima 80.000 građana

I danas narandžasto upozorenje za BiH, temperatura na jugu i do 41 stepen

    Mogu li se Banjaluka i Sarajevo ugledati na Beograd i Beč? Besplatni vrtići (ne)dostižan cilj

    Vrtići, Banjaluka (Izvor: Euronews BiH)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Dok su u regionu i pojedinim evropskim gradovima javni i privatni vrtići besplatni, takav slučaj nije u Bosni i Hercegovini.

    ADVERTISEMENT

    Banjaluka i Sarajevo, još uvijek ne pronalaze model po kojem će roditeljima čija djeca pohađaju javne i privatne predškolske ustanove, olakšati kućni budžet.


    Djeca su čak postala političko sredstvo zaraćenih struja na lokalnim nivoima, pa tako umjesto pronalaska rješenja, često se desi da i ono subvencija što sljeduje roditelje, kasne ili ne budu isplaćene.


    Vrtići u Banjaluci


    Kada je u pitanju Banjaluka, cijena boravka jednog djeteta u javnoj predškolskoj ustanovi iznosi 165 KM. Ta cijena je fiksna, i ona se nije mijenjala godinama unazad.


    U slučaju da dijete zbog bolesti ili nekog drugog razloga ne ide u vrtić 10 ili više dana u mjesecu, pomenuti iznos se ne umanjuje.


    Svakako, najveća muka za roditelja je saznanje da njegovo dijete nije prošlo na konkursu za javnu predškolsku ustanovu, te da će u narednih godinu, ali možda i više dana, morati da finansira plaćanje privatnog vrtića. U takvim vrtićima, cijena je varijabilna i ona svakog mjeseca može da ima drugi iznos.


    Naime, u Gradu na Vrbasu, mjesečni boravak djeteta u privatnom vrtiću iznosi od 370 do 550 KM.


    Aktuelna gradska administracija uvela je prije nekoliko godina subvencije za roditelje, čija djeca borave u privatnim vrtićima i ona iznosi 150 KM za jedno, odnosno, 350 KM za dvoje djece iz jedne porodice.


    Dok neke privatne predškolske ustanove u Banjaluci, u slučaju da dijete nekoliko dana ne ide u vrtić zbog zdravstvenih ili nekih drugih problema, od ukupne mjesečne cijene odbijaju određen iznos, druge to ne čine, te naplaćuju punu cijenu, kao da je dijete tokom cijelog mjeseca boravilo u ustanovi.


    Prvi dio ove godine, bio je posebno težak po roditelje iz Banjaluke čija djeca pohađaju privatne vrtiće. Za pet mjeseci, dobili su samo dvije subvencije, za januar i februar, pa su tako na isplatu zakašnjelih, čekali sve do sredine juna.


    Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, kazao je da do kašnjenja ne bi došlo da je budžet Grada usvojen na vrijeme.


    "Do kašnjenja ne bi došlo da je budžet usvojen na vrijeme, a ne sa pola godine kašnjenja. Uz sve poteškoće i izazove, Banjaluka će nastaviti borbu za svoju djecu i građane, jer Banjaluka je porodica". poručio je Stanivuković.


    Grad Banjaluka, mjesečno za subvencije izdvaja oko 430.000 maraka. Važno je naglasiti i to, da je banjalučka gradska administracija uspjela da stane u kraj "divljanju" cijena privatnih vrtića, tako što je sa svim privatnim predškolskim ustanovama, potpisala ugovor o sufinansiranju.


    Vrtići u Sarajevu


    Sto se tiče Sarajeva, prema podacima Ministarstva za odgoj i obrazovanje u KS, u 2025-2026 planirano je sufinansiranje skoro 7.000 djece. Sufinansiranje obuhvata sve državne vrtiće i privatne koje su u programu EMIS.


    Cijena mjesečnog boravka djeteta u privatnom vrtiću u Kantonu Sarajevo varira od 350 do 800 KM.


    Zbog brojnih poskupljenja, privatni vrtići su najavili da će se cijena od 1. septembra 2025. godine "korigovati". Zbog toga je Vlada Kantona Sarajevo u aprilu ove godine utvrdila program sufinansiranja boravka djece u privatnim predškolskim ustanovama i intervenisala na rast cijena prilikom donošenja posebnog programa Vlade KS o sufinansiranju boravka djece ustanovama kako bi eventualni rast cijena bio uslovljen.


    Programom je predviđeno sufinansiranje usluga cjelodnevnog boravka u iznosu od 230 KM, te poludnevnog boravka u iznosu od 115 KM po djetetu mjesečno. Sredstva su namijenjena isključivo za registrovane privatne predškolske ustanove, saopšteno je iz Vlade KS.


    U cilju zaštite porodica i izbjegavanja nerazumnog rasta cijena, Program definiše maksimalno dozvoljena povećanja cijena u odnosu na prethodnu školsku godinu, i to:


    "Za predškolske ustanove u kojima je cijena boravka po jednom djetetu u školskoj 2024/2025. godini bila do 400 KM, maksimalno povećanje cijena za školsku 2025/2026. godinu je do 10% povećanja cijene; Za predškolske ustanove u kojima je cijena boravka po jednom djetetu u školskoj 2024/2025. godini bila od 401 KM do 600 KM, maksimalno povećanje cijena za školsku 2025/2026. godinu je do 5% povećanja cijene; Za predškolske ustanove u kojima je cijena boravka po jednom djetetu u školskoj 2024/2025. godini bila preko 600 KM, maksimalno povećanje cijena za školsku 2025/2026. godinu je do 3% povećanja cijene", navedeno je.


    Beograd kao primjer besplatnih vrtića


    Kako je u pitanju prestonica Srbije, tamo je potpuno drugačija slika. Javni i privatni vrtići, potpuno su besplatni. Ukoliko dijete boravi u javnom vrtiću roditelji ne plaćaju ništa, a ukoliko je u privatnom, roditelji plaćaju iznos od 33.000 dinara (oko 550 KM), koji im svakog mjeseca bude vraćen kroz isto toliku subvenciju.


    U Beogradu više od 80.000 mališana pohađa kako javne, tako i privatne vrtiće.


    Gradske vlasti i ove godine u potpunosti finansiraju rad predškolskih ustanova u svih 17 opština.


    "Kada pričamo o vrtićima i o predškolstvu, važno je da kažemo da vrtići i dalje ostaju besplatni za svu djecu. Iznos subvencija u privatnim vrtićima, odnosno ta ekonomska cijena je 33.000 dinara i neće se mijenjati sistem subvencionisanja, znači ostaće tih 33.000 dinara fiksno, bez umanjivanja za nedolazak djeteta u vrtić”, navodi Aleksandra Čamagić, Sekretar za obrazovanje i dječiju zaštitu Grada Beograda.


    Broj mališana koji ide u vrtić u Beogradu značajno je porastao, i to za čak 80 odsto u proteklih deset godina. Svake godine sve veći broj djece ostajao je bez mjesta u državnim vrtićima, zbog čega je Grad uveo subvencije. Ovaj vid pomoći omogućio je da, državni i privatni vrtići u Beogradu budu besplatni za svu djecu.


    U Beču roditelji biraju između više opcija


    Beč, poznat po dobro organizovanom sistemu brige o djeci, trenutno ima čak 402 državna i više od 1.200 privatnih vrtića. Zahvaljujući subvencijama grada, roditelji imaju mogućnost da biraju između različitih opcija, uz finansijsku podršku koja znatno olakšava troškove.


    Besplatan boravak u državnim vrtićima


    Za djecu uzrasta do 6 godina, boravak u državnim vrtićima je potpuno besplatan. Jedini trošak koji snose roditelji odnosi se na ishranu, koja iznosi 84,85 evra mjesečno po djetetu. Međutim, ukoliko porodična primanja ne prelaze 1.930,26 evra mjesečno, roditelji mogu podnijeti zahtjev za oslobađanje i od ovog iznosa.


    Subvencije za privatne vrtiće


    Ukoliko roditelji odluče da dijete upišu u privatni vrtić, Grad Beč nudi mjesečnu subvenciju u iznosu od 333,96 evra. Roditelji tada plaćaju razliku, koja zavisi od vrtića i vremena koje dijete provodi tamo: do 12 časova dnevno: mjesečno od 180 do 380 evra; do 17 časova dnevno: mjesečno od 215 do 519 evra.


    U slučaju da roditelji nisu zaposleni, ili jedan roditelj radi, a drugi ne, grad umjesto njih plaća punu cijenu vrtića, tako da je isti besplatan.


    Bogdan Jaćimović, čije dijete pohađa državni vrtić u Beču, kaže da je zadovoljan sistemom kojeg praktikuje Grad.


    "Veoma smo zadovoljni. Mi mjesečno plaćamo hranu za dijete. I to je sav trošak. U Beču, ukoliko dijete tokom mjeseca ne ide nekoliko dana u vrtić, nama se dio iznosa za hranu odbija, jer dijete nije boravilo u ustanovi", kaže Jaćimović za Euronews BiH.


    U Beču, ukoliko dijete napuni pet godina do 31. avgusta, predškolsko obrazovanje postaje zakonski obavezno. Grad Beč je dužan da obezbijedi mjesto za svako dijete koje ispunjava ovaj uslov, bilo u državnom ili privatnom vrtiću.

    Možda će vam se svidjeti