U četvrtak i petak u Bosni i Hercegovini će na snazi biti narandžasto upozorenje zbog visokih temperatura, u periodu od 11 do 18 sati.
Tokom ova dva dana vrijednosti temperatura koje se očekuju su od 35°C do 40°C. Osvježenje i pad temperature na “ugodnih” 30 stepeni možemo očekivati tek za sedam dana.
“Dosta je izazovno vrijeme i dosta su visoki rizici zbog ekstremnih temperatura, zraka. Kako je šesti mjesec završio, tako je sedmi počeo. U šestom smo imali ekstremne temperature, nadmošili smo rekorde u Tuzli i Sarajevu. Postavili smo nove rekorde kada je u pitanju suša, ni kap kiše nije palo ni u Tuzli ni u Mostaru, a na drugim stanicama izuzetno male količine, samo jedan kišni dan tokom šestog mjeseca”, rekao je meteorolog Bakir Krajinović za Euronews BiH, dodajuću da su rizici od šumskih požara konstantni.
Prema njegovim riječima, postoji mogućnost za lokalne pljuskove tokom narednog vikenda, ali to neće uticati na smanjenje dnevnih temperatura.
“Te količine niti su velike, niti po intenzitetu značajne da bi popravile katastrofalno stanje kada su u pitanju vodni bilans i suša u BiH. Vrijednosti temperatura zraka će neznatno biti niže, stepen ili dva. Tek od 9. odnosno, 10. jula očekujemo blagi pad temperatura zraka koji bi mogao donijeti pravo osvježenje koje svi priželjkujemo. Tako da više oblaka od vikenda koji nam ide tokom iduće sedmice, a od 9. jula i blago osvježenje, uz niže vrijednosti temperatura zraka. Tako da, na vidiku je to osvježenje i nešto ugodnije vrijeme, ali do tad moraćemo svi zajedno da se ozbiljnije pozabavimo rizicima koji nam prijete”, izjavio je Krajinović.
Meteorolozi očekuju naoblačenje 8. jula, a onda u noći s 8. na 9. se očekuju padavine širom BiH. Najmanje kiše će biti na jugu zemlje, najviše na krajnjem sjeverozapadu i zapadu. Neće to biti ništa značajno, kaže meteorolog, ali dovoljno da nas osvježi.
“Ono što nas treba ohrabriti jeste da će vrijednost temperature zraka, uz prodor te nešto hladnije zračne mase sa sjevera evropskog kontinenta, da će one maksimumi pasti, te će dosezati samo 30°C. Kad kažem samo 30°C, u odnosu na ovih 40°C koje trenutno očekujemo, to je značajna vrijednost i značajan pad temperature”, rekao je Krajinović.
Do željno išekivanog rashlađenja, građanima se savjetuje da izbjegavaju aktivnosti na otvorenom u najtoplijem periodu dana, nose prozračnu i laganu odjeću, te da piju dosta tečnosti, odnosno vode. Najveći rizik usljed visokih temperatura je za hronične bolesnike, zatim za stariju populaciju i za malu djecu.
“Posljednje dvije kategorije, prvenstveno zbog toga što mogu brzo da dehidriraju i izgube tečnost. Djeca i stariji obično uzimaju manje vode, pojačano se znoje tako da su oni pod povećanim rizikom”, rekao je za Euronews BiH Amar Kadrić, specijalista urgentne medicine.
Iz Hidrometeorološkog zavora RS juče je saopšteno da je ovogodišnji jun u većini predjela u Republici Srpskoj bio je najsušniji od kada se vrše mjerenja.