Veće plate će se sačekati, ali poskupljenja neće, jer su ona na snazi već od danas.
U Kantonu Sarajevo skuplji su voda, javni gradski prevoz, a od septembra u FBiH izvjesno i struja.
U godini kada su troškovi života rasli dvocifrenim tempom, pitanje je kako preživjeti mjesec.
Za život četvoročlane porodice u Sarajevu koju čine dvije odrasle osobe i dvoje djece školskog uzrasta, potrebno je više od 3.000 maraka, računica je Saveza samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine.
Sa novim poskupljenjima izvjesno je, trebaće i više.
"Oni u Parlamentu imaju para, oni plaćaju, neka plate i nama. Ne vidim drugi izlaz, kod njih su pare, nisu kod nas. Neka nam povećaju penzije i plate pa ćemo moći", kažu građani Sarajeva te dodaju:
"Ja ne znam, ja ću nekako plaćati ali Boga mi, mnogi neće moći. Ko nam je kriv, šutimo, sjedimo u kućama, umjesto da se dignemo i pobunimo", navode oni.
Do juče je cijena tramvajske karte koštala 1,80 KM, danas je ta cijena 2,20 KM. Do juče je cijena putovanja komercijalom iznosila 2,30 KM, a danas je 2,70.
Cijene osnovnih usluga u posljednjih godinu dana rasle su i do 20 odsto, dok su plate porasle za oko osam odsto.
Iz Saveza samostalnih sindikata BiH kažu da svako, i najmanje povećanje cijena nije prihvatljivo.
"Mi razumijemo da mora doći do poskupljenja komunalnih usluga ako ti nije bilo rađeno 10 ili 15 godina unazad. Međutim, da su ta poskupljenja rađena postepeno svake godine ili svake dvije godine, s obzirom da nije bilo rasta cijena plata, građani bi to manje osjetili", kaže Lejla Čaušević Sućeska, Savez samostlanih sindikata BiH.
Ekonomisti poručuju da ne postoji nijedan opravdan razlog za novo povećanje cijena.
"Ekonomsko opravdanje se uglavnom pronalazi u tržišnim strukturama, u tržišnim kompanijama. Kada je riječ o javnim kompanijama, uglavnom je to rezultat loših upravljanja, korišćenja oskudnih resursa i nemogućnosti da se postignuti određeni ekonomski indikatori", smatra Admir Čavalić, ekonomista.
Poskupljenje vode i prevoza dolazi na već ionako visoke cijene hrane na koju odlazi skoro polovina kućnog budžeta.
Agencija za statistiku BiH je objavila da su prosječne cijene hrane u maju veće za skoro 10 odsto u odnosu na isti mjesec lani, a među najskupljima su osnovne životne namirnice poput brašna, hljeba, ulja, margarina ili sira.