Planinsko područje Oštrelj, smješteno između Bosanskog Petrovca i Drvara na nadmorskoj visini od 1040 do 1330 metara, ponovno privlači pažnju onih koji traže mir, čist zrak i autentičan planinski doživljaj. Iako danas djeluje zaboravljeno i zapušteno, Oštrelj ima bogatu historiju koja ga je nekada činila pravim malim gradićem a koja ima potencijal da ponovo oživi turizam na krovu Krajine.
Stoljetne crnogorične šume koje okružuju to područje, susret mediteranske i kontinentalne klime, te poznati zimski pejzaži, čine ga prirodnim zračnim lječilištem. Još od socijalističkih vremena, Oštrelj je bio poznato izletište i skijalište, pogotovo nakon izgradnje sadržaja vezanih uz Zimske olimpijske igre u Sarajevu 1984. godine.
Danas, više od tri decenije nakon rata, Oštrelj ponovo počinje dobijati na značaju, ali kroz druge oblike razvoja. Edi Kozlović, poduzetnik iz Istre, odlučio je kupiti nekretninu i restoran na tom području, prvenstveno zbog ljekovitog zraka koji je pogodovao zdravlju njegove supruge.
"Oduševio me zrak, mir i priroda. Kada sam prvi put došao, bilo je minus 13 i snijeg kao u bajci", rekao je za Fenu Kozlović.

Iako entuzijazam ne nedostaje, problemi su brojni od nedostatka gradske infrastrukture i pitke vode, do kanalizacije i radne snage. Postoje i ozbiljni investitori koji su zainteresirani za obnovu žičare i revitalizaciju skijališta, no bez osnovnih uvjeta, razvoj je gotovo nemoguć.
Kozlović ističe da Bosna i Hercegovina ima veliki potencijal za razvoj održivog, kvalitetnog turizma, ali upozorava na potrebu strateškog i odgovornog pristupa.
"Turizam ne smije biti stihijski kao što se dogodilo u Istri. Ovdje nije potrebna masa, nego kvaliteta. Ljudi više ne traže samo sunce i more, žele autentične destinacije, izazove i prirodne ljepote", kaže Kozlović.
Osim prirodnih resursa, Kozlović ukazuje i na potrebu razvoja mikroekonomije zatvorenog tipa, u kojoj bi lokalne porodice zarađivale od domaće proizvodnje i usluga.
"Ne možemo pričati o turizmu ako ovdje nemate ni slastičarnu niti nekoga ko pravi domaći kolač", ističe Kozlović.
Oštrelj, sa svojim bogatim naslijeđem i zaboravljenim resursima poput Ćire, zaslužuje novu šansu. No, da bi to bilo moguće, potrebna je jasna vizija, podrška lokalne zajednice i strateški razvoj infrastrukture. U suprotnom, sve će ostati samo u domeni nostalgije – a ona, kako kaže Kozlović, ne puni tanjire niti dovodi turiste.