Nakon gotovo tri decenije Republika Srpska mogla bi donijeti Zakon o medijima, koji bi, bar prema najavama doveo do veće transparentnosti medija. Međutim, najave vlasti u RS raspirile su sumnju među dijelom medijske zajednice da je u pitanju ipak ograničavanje slobode, koja je, prema ocjeni medijskih predstavnika, u susret Svjetskom danu slobode medija, na najnižem nivou unazad 30 godina.
U toku ovog mjeseca na sjednici Vlade RS trebao bi se naći Zakon o medijima. Najavio je to premijer RS, podvlačeći tvrdnje o dobrim namjerama.
"Vi koji radite ovaj težak posao, i subotom i nedjeljom i praznikom i po kiši i po suncu , treba da svaki dan budete zaštićeni i da vaša prava budu zakonom definisana", rekao je Radovan Višković.
Novinarska zajednica u Republici Srpskoj nije protiv uređenja oblasti medija, ali pojedini novinari Vladi zamjeraju što je ona ta koja je birala predstavnike novinarske zajednice u radnu grupu, a ne mediji i što poziv nije upućen svima. Zbog toga je njihov pogled na najavljeni zakon pun sumnji.
"Cilj je veća kontrola. Ovo jeste sada džungla, ali ukoliko ćemo zavesti red da na vrhu hranidbenog lanca bude vlast kojoj ćemo se svi potčinjavati , onda možda bolje i da ostane ovako neregulisano , džungla u kojoj funkcionišemo na bilo kakav način", kaže Siniša Vukelić, novinar i urednik.
Najava Zakona o medijima dolazi u susret 3. maju, kada se obilježava Dan slobode medija. U posljedjih 30 godina, nikada nije bilo gore stanje sa slobodom medija u BiH, stava je novinar Eldin Karić iz Sarajeva. Objašnjava i zašto:
"Besmisleno je govoriti o slobodi medija kada imamo predsjednika RS Milorada Dodika koji govori novinarima da su kreteni i prijeti im, kada ministar spoljnih poslova Dino Konaković napada novinare, štiteći svoga kuma koji je optužen za saradnju sa narko kartelima, kada imamo Zorana Krešića koji zagovara antiustavne aktivnosti a predlaže se za člana Upravnog odbora federalne televizije. U situaciji kada se izdvaja 100 miliona maraka za režimske televizije i javne servise, dok istraživački mediji pokušavaju da prežive, ostavljeni od međunarodne zajednice. Danas ne treba neko ko će govoriti o korupciji režima, svi žele da se govori o tome kako BIH nezaustavljivo ide ka evropskim integracijama", rekao je Eldin Karić.
Prema posljednjem izvještaju Reportera bez granica, Bosna i Hercegovina je nazadovala, odnosno sa 81. pozicije pala je na 86. mjesto na globalnoj ljestvici koju je objavila ova organizacija. U izvještaju se navodi kako se sloboda medija i kvaliteta novinarstva uveliko razlikuju širom zemlje. Prema podacima istraživanja, sloboda medija u svijetu gora je nego ikad.