Građani u Banjaluci u sve većem broju koriste usluge Centra za zaštitu mentalnog zdravlja, a pomoć podjednako traže i mlađi i stariji, rečeno je Srni u banjalučkom Centru.
Načelnik Centra za zaštitu mentalnog zdravlja Dobrila Todorović rekla je da su razlozi zbog kojih pacijenti traže pomoć razni i u zavisnosti su od toga koja se populacija javlja na pregled.
Ona je navela da su neki od tih razloga stres, gubici i tugovanje, teškoće na poslu, nesanica, depresija, anksioznost i razni druga stanja koji utiču na mentalno zdravlje pojedinca.
Kod mlađe populacije, kaže Todorovićeva, to su emocionalne teškoće, problemi u području govora i slično.
Uspješnost samog liječenja zavisi od mnogo faktora, a Todorovićeva naglašava da je veoma bitna podrška porodice i okoline, kao i redovno uzimanje terapije i podrška stručnjaka.
Todorovićeva, specijalista psihijatrije, naglasila je da usluge Centra podjednako traže i žene i muškarci, a da se termini, kao i u svim zdravstvenim ustanovama, naručuju.
"Ako je neko u potrebi da obavi hitan pregled ili ako je u pogoršanju njegova osnovna bolest, uvijek postoji opcija pregleda i mimo zakazanog termina", pojasnila je Todorovićeva.
Prema njenim riječima, u Centar za zaštitu mentalnog zdravlja može se doći po preporuci porodičnog doktora, na prijedlog specijaliste ili samoinicijativno.
Naglasila je da Centar ima i opciju telefonskih konsultacija sa specijalistima i saradnicima za pacijente koji imaju nedoumice i potrebu za razgovorom.
Povećana potreba za uslugama Centra za mentalno zdravlje je iskazana zbog potreba stanovništva, ali i rada ove ustanove na širenju svijesti o značaju mentalog zdravlja kroz razne preventivne i promotivne aktivnosti koje nude.
Todorovićeva je naglasila da je prevencija jedan od osnovnih zadataka kojima se Centar bavi.
"Preventivne aktivnosti se provode po osnovnim i srednjim školama, mjesnim zajednicama, radnim organizacijama, Domu `Rada Vranješević` i drugim ustanovama", rekla je Todorovićeva.