Preduzimanje preventivnih mjera i saradnja svih nivoa vlasti ključni su u sprečavanju da se slinavka i šap, veoma zarazna i opasna bolest papkara, koja se lako prenosi, ne unesu u Republiku Srpsku bile su tema sastanka na kojem su učestvovali gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović sa saradnicima, uduženja poljoprivrednika, privrednici, te predstavnici nadležnih ustanova na nivou Republike Srpske i BiH.
"Prema posljednjim informacijama, ova podmukla zoonoza je registrovana na teritoriji Mađarske, zbog čega je Srbija sa punim pravom i potpuno ispravno uvela najefektivniju mjeru, a to je zabrana uvoza mesa goveda, svinja, ovaca, koza i ostalih domaćih i divljih papkara iz zemalja u kojima postoji sumnja ili potvrda bolesti slinavka i šap", navodi Petrović.
On ističe da iz tog razloga i u RS moramo biti na oprezu.
"Sve nadležne institucije moraju biti na visini zadatka, a ono što ću ispred Grada Bijeljine zahtijevati, to je uvođenje iste mjere kao u Srbiji, a to je zabrana uvoza mesa papkara iz zemalja gdje postoji sumnja ili gdje je registrovana zoonoza slinavka i šap, kao i odgovoran i predan rad svih nadležnih institucija, jer je izuzetno važno da sačuvamo zemlju i imamo jasan plan, program i mjere zaštite kojih se moramo držati", kaže Petrović.
Ako bi slučajevi slinavke i šapa bili registrovani na području Semberije, Petrović kaže da bi se suočili sa nesagledivim posljedicama u svakom smislu te riječi i velikim epidemiološkim i ekološkim problemima za koje nemamo kapacitet da ih rješavamo.
"Nažalost svojim očima sam se uvjerio da na graničnom prelazu Rača dezinfekciona barijera prošle sedmice nije bila u funkciji, što smatram krajnje neodgovornim ponašanjem i pristupom imajući u vidu opasnost koju širenje ove zoonoze nosi. Кako ne bi došli u situaciju da stalno saniramo posljedice, moramo učiniti sve da iste spriječimo, i da ne dozvolimo da se ponove greške koje su učinjene kada je u pitanju Afrička kuga svinja", navodi Petrović.