Penzioneri u Federaciji BiH u ovoj bi godini, ako je suditi prema izjavama nadležnih, mogli dobiti nova zakonska rješenja koja bi omogućila podizanje životnog standarda.
Važeći Zakon PIO/MIO FBiH precizira kako se penzije usklađuju 15. aprila svake godine tako što se usklađivanje vrši u visini zbira 50 posto porasta potrošačkih cijena i 50 posto porasta bruto domaćeg proizvoda u Federaciji BiH u prethodnoj godini.
Radna grupa
U proteklom periodu traženo je novo rješenje ili bolje reći nova formula za obračun godišnjeg usklađivanja penzija. Kakvo će biti eventualno novo rješenje te hoće li u formulu za rast penzija ući i iznos prosječne plate, a takvo što onda bi omogućilo porast penzija, u ovom je trenutku pitanje na koje nema definitivnog službenog odgovora.
Ipak, prema informacijama Euronews BiH, tokom sjednica radne grupe, predstavnici penzionera i Vlade FBiH postigli su dogovor po ovom pitanju, a koji naravno treba da se oformi kao prijedlog izmjena i dopuna postojećeg Zakona PIO/MIO ili pak potpuno novog zakonskog rješenja.
U ovogodišnjem federalnom budžetu za penzije je planirano 337 miliona KM više nego u prethodnoj godini, međutim, trenutno je nepoznato hoće li ta sredstva biti iskorištena za kombinaciju jednokratnih i dugoročnih sistemskih mjera.
Ipak, jasno je da će u ovoj godini Vlada FBiH osigurati interventnu mjeru koja podrazumijeva finansijsku podršku penzionerima.
Ukoliko bi prosjačna plata bila mjerilo usklađivanja penzija to bi neminovno vodilo rastu penzija, koji bi bio veći u odnosu na dosadašnju dinamiku rasta s obzirom na to da je prosječna plata rasla više od BDP-a, a pritom svakako valja uputiti i na to da je plata često parametar u susjednim zemljama.
Član Upravnog odbora Saveza udruženja penzionera FBiH Mustafa Trakić za Euronews BiH kazao je da penzioneri očekuju povećanje penzija 15. aprila ove godine.
Trakić: Nisu ispunjeni zahtjevi (Izvor: PrtSc)
"Ni Nikšić (Nermin Nikšić, premijer FBiH op.a.) vam ne može reći tačan procenat. Sve oko procenta je nagađanje, jer će biti uzeti u obzir trenutni BDP i troškovi života. To znači da neće biti dominantan rast, već realni rast", pojasnio je Trakić.
Govoreći o ideji da se povećanje penzija vezuje za prosječnu platu u FBiH, Trakić kaže da od toga nema ništa.
Obećanje ludom radovanje
"To je obećanje koje je ludom radovanje. Ako i bude, biće to za 2026. godinu. To je samo dogovor između radne grupe Vlade Federacije i penzionera, ali Vlada to još nije prihvatila niti je išlo na Parlament FBiH. Znate, od tri vrlo bitna zahtijeva upućena prema Vladi FBiH, ispunjen je samo jedan, i to polovično. To je jednokratna pomoć, tražili smo 200 i 100 maraka, a oni su dali 100 maraka i 50 KM. Za banje su ispunili što su obećali, ali samo finansijski. Dobili smo milion i devetsto hiljada KM. Za Zeničko-dobojski kanton smo dobili 95 mjesta manje za banje u odnosu na 2024. godinu. Zašto? Inflacija je pojela sredstva, jer su cijene banja skočile sa 90 na 110 maraka", istakao je Trakić.
Dodao je da iako se povećanje penzija poveže sa prosječnom platom, to opet neće značiti značajno povećanje penzija u Federaciji BiH.
"Naša formula je bila 50 posto rast prosječnog ličnog dohotka u FBiH i 50 posto troškova života. Ako bude povećanje od oko 5 posto na osnovu prosječne plate, to bi nam donijelo samo dva posto više. A pitanje je koliko će prosječna plata rasti u narednim godinama", zapitao se Trakić.
Govoreći o više puta najavljenim i otkazanim protestima, Trakić je istakao da se o izlasku penzionera na ulice priča još od oktobra prošle godine.
"Sada čekamo 15. april. Što se tiče Skupštine Saveza penzionera Zeničko-dobojskog kantona, danas ide inicijativa da se aktivira datum za proteste, jer nisu ispunjeni naši glavni zahtjevi. Ta tri zahtjeva su: promjena obračuna penzija, banjsko liječenje i jednokratna pomoć. Kada možemo očekivati proteste? Pa, 30. aprila je Skupština Saveza udruženja penzionera FBiH u Sarajevu, tada će biti donijeta odluka o protestima. Vjerujem da će se odluka aktivirati, jer je 80 posto penzionera u FBiH nezadovoljno", zaključio je Trakić.