Slinavka i šap, opasna i veoma zarazna bolest koja se vrlo lako i brzo širi na velike udaljenosti, sve je bliže granicama Bosne i Hercegovine.
Žarište je u Mađarskoj, prijavljeni su slučajevi i u Njemačkoj, a pojavili su se i u Slovačkoj. Prema informacijama iz Slovačke, 25. i 30. marta prijavljena su dva nova izbijanja slinavke i šapa te je u ovoj državi trenutno potvrđeno pet pozitivnih objekata u kojima se nalazi ukupno 6.566 goveda. Mađarska je 26. marta prijavila jedno te 2. aprila dva nova slučaja te su sada potvrđena 4 pozitivna objekta, na kojima se nalazi ukupno 7.910 goveda.
Slinavka i šap je virusna zarazna bolest te se vrlo lako može širiti na veće udaljenosti, pošiljkama zaraženih životinja, kontaminiranim vozilima, predmetima i hranom, a moguće je i širenje zrakom na veće udaljenosti.
Bolest se manifestira povišenom temperaturom, smanjenjem ili gubitkom mliječnosti. Prvo se primjećuju znakovi slinjenja i šepavosti u zaraženih životinja, a ubrzo se javljaju i vezikule (afte) te erozije na sluznici usta, nosa, na vimenu ženskih životinja te u međupapčanom prostoru. U ovaca, koza i svinja bolest ima blažu kliničku sliku nego u goveda.
Uvedene preventivne mjere
Ured za veterinarstvo BiH već je odredio prve korake, odnosno preventivne mjere s ciljem sprječavanja unosa i širenja ove bolesti. Od 3. aprila na snazi je Uputstvo o obaveznom testiranju živih papkara prije uvoza u BiH radi sprječavanja unosa slinavke i šapa.
Između ostalog, obavezno je testiranje svih pošiljki živih papkara koji se uvoze u BiH, testiraju se sve životinje pojedinačno, a testiranje je potrebno izvršiti ELISA testom u skladu sa WOAH priručnikom.
Uputstvo Ureda za Veterinarstvo BiH (Izvor: Printscreen)
"U skladu sa nalogom Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, u potpunosti smo spremni da realizujemo sve hitne mjere", istakao je direktor Ureda za veterinarstvo BiH Saša Bošković.
Održan je i sastanak Zajedničkog centra za kontrolu zaraznih bolesti, u čiji rad su uključene nadležne institucije na svim nivoima vlasti u BiH, a čiji je zadatak praćenje i redovno izvještavanje o eventualnoj pojavi i širenju pomenutih bolesti u zemljama u okruženju.
"Naš cilj je da kroz zajedničke i koordinirane aktivnosti nadležnih institucija na svim nivoima vlasti u BiH zaštitimo domaću primarnu proizvodnju i naše proizvođače. Stoga smo opredijeljeni da realiziramo sve preporučene mjere u cilju sprečavanja unosa i širenja bolesti slinavke i šapa", naglasio je Bošković, piše Agroklub.
"Da nas nešto zaobiđe"
Predsjednik Udruženja poljoprivrednika FBiH Nedžad Bićo kaže da se u Bosni i Hercegovini ova bolest još nije pojavila, odnosno da nema registrovanih slučajeva.
"Već su poduzete neke mjere, uvezene su zabrane za uvoz stoke iz Mađarske, Rumunije i drugih zemalja gdje se bolest pojavila. Hoće li zaraza ipak preći kod nas, to niko ne može reći. Godinama unazad nismo imali ovu bolest na području Bosne i Hercegovine, a ako pređe onda smo u katastrofi. Teško se boriti protiv te bolesti. Ako ne mogu jače i bolje razvijene zemlje da se nose sa tim, kako ćemo mi", govori nam Bićo.
Nedžad Bićo (Izvor: Printscreen)
Problem postoji, ali kako kaže Bićo, u BiH se nije pojavio. Iako su već neki farmeri promijenili zemlje iz kojih uvoze goveda, Bićo kaže da bez obzira na zemlju porijekla kontole se moraju proći.
"Svaka stoka mora proći kontrolu na granici. Da bi farmer uvezao stoku mora donijeti nalaz iz zemlje porijekla, a isto tako i u BiH u karantinu se mora uraditi testiranje, odnosno naši veterinari moraju ponovo pregledati stoku. Nadamo se da će nas barem nešto zaobići", rekao je Bićo.
Zatražene hitne mjere
Udruženje poljoprivrednih proizvođača – mljekara Republike Srpske zatražilo je hitne mjere nadležnih povodom širenja zarazne bolesti slinavke i šapa.
"Ne smijemo ponoviti sudbinu svinjara (misli se na svinjsku kugu; prim. aut.) – neodlučnost i kašnjenje mogu uništiti cijeli sektor stočarstva! Pozivamo nadležne da organizuju hitni sastanak početkom naredne sedmice, kako bismo zajedno donijeli mjere za zaštitu domaće poljoprivrede i stočarstva", naveli su u saopćenju.
Obavezno testiranje svih pošiljki živih papkara koji se uvoze u BiH (AP Photo/Gerald Herbert)
Pomoćnik ministra veterinarstva Republike Srpske, Negoslav Lukić izjavio je Srni da u Hrvatskoj još nije zvanično potvrđena bolest. Istakao je i kako pomno prate situaciju.
"Ministarstvo apeluje na sve poljoprivrednike, vlasnike farmi i ostale da podignu bio sigurnosne mjere na najviši nivo kako bi se smanjio rizik od širenja bolesti. Preporuke za prevenciju zaraze uključuju jačanje kontrole na ulazu u farme, redovno i temeljno čišćenje i dezinfekciju objekata, kao i uvođenje stroge kontrole zdravstvenog stanja životinja. Na regionalnom sastanku koji je održan u Banjaluci razgovarali smo o mjerama koje bi veterinarska služba trebalo da preduzme, kao i farmeri, u smislu podizanja biosigurnosnih mjera na najviši mogući nivo", kazao je Lukić.
Formiran Krizni centar
Vlada RS donijela je odluku o formiranju Kriznog centra za kontrolu i suzbijanje slinavke i šapa i kuge malih preživara. Krizni centar će biti zadužen za provođenje svih mjera propisanih legislativom na snazi u slučaju pojave navedenih bolestima području RS. Za rukovodioca Kriznog centra određuje se pomoćnik ministra za veterinarstvo u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS. Donesen je i plan upravljanja kriznom situacijom za kontrolu i suzbijanje slinavke i šapa, kojim se propisuju mjere koje se sprovode u slučaju pojave ove bolesti papkara.
"Glavni cilj donošenja ovog plana je smanjivanje rizika i opasnosti od pojave slinavke i šapa kod domaćih i divljih životinja, sprečavanje unosa virusa, postizanja i očuvanja statusa slobodnog od slinavke i šapa i stvaranje uslova za nesmetan promet životinja i proizvoda", saopćeno je iz Vlade RS.
U slučaju bolesti formirat će lokalne centre
Iz Vlade RS navode da bi ovaj plan omogućio efikasno sprovođenje mjera te brzu i koordiniranu mobilizaciju svih predviđenih resursa. Time bi nastojali spriječiti širenje bolesti i smanjuju negativne posljedice koje utiču na razvoj stočarstva i proizvodnju sigurne hrane.
Suzbijanje i iskorjenjivanje slinavke i šapa u slučaju pojave bolesti koja ima razmjere epizootije sprovodit će organi, organizacije i veterinarska služba RS, preko Republičkog kriznog centra, odnosno lokalnog kriznog centra, koji se formiraju na lokalnom nivou na način utvrđen ovim planom, zaključeno je iz Vlade RS.
Češka zabranila uvoz
Češka je zabranila uvoz goveda, svinja, ovaca, koza i proizvoda životinjskog porijekla Donje Austrije i Burgenlanda zbog rizika od slinavke i šapa.
Ovo je saopštio ministar poljoprivrede Češke Marek Viborni. Prema riječima ministra Vibornog, aktivirani su planovi za vanredne situacije u slučaju da zaraza stigne do Češke, a zamolio je i vojsku za saradnju.
Sumnjiva područja u Austriji (Izvor: Printscreen)
Bolest slinavke i šapa do sada je zvanično registrovana u Mađarskoj, Njemačkoj, Slovačkoj i Austriji, odnosno ukupno 11 potvrđenih slučajeva.