Loader
Loader
Pronađite nas

"Ljudi ne razmišljaju o bolesti, dok im se ne dogodi": U Bosni i Hercegovini donorsku karticu ima 80.000 građana

U Banjaluci završen "rat smećem": Otpad ispod prozora odlazi u zaborav?

    Meteorolog Krajinović za Euronews BiH: Oprez zbog kiše do kraja radne sedmice

    Vodostaj rijeka (Izvor: Euronews BiH)
    J.S.
    Objavljeno

    Narandžasti meteoalarm upaljen je za veći dio Bosne i Hercegovine danas zbog obilnih padavina, a biće aktiviran do 29. marta. Vodostaji pojedinih rijeka su već u porastu, a u narednim danima je moguće i izlivanje iz korita.

    ADVERTISEMENT

    Meteorolog Bakir Krajinović za Euronews BiH je rekao da je do sad u BiH palo oko 500 litara kiše po metru kvadratnom, a najintenzivnije padavine se očekuju do kraja ove radne sedmice, na šta, kako kaže treba obratiti pažnju. U Hercegovini je zabilježena količina padavina između 70 do 130 litara po metru kvadratnom.


    “Padavine se i dalje očekuju u BiH s tim da prestaju u Hercegovini početkom naredne sedmice, a fokus u ovoj epizodi padavina je na Bosni. One se očekuju u Bosni i iduće sedmice, ali daleko manjeg intenziteta i količina u odnosu na trenutne vrijednosti. Ono na što treba obratiti pažnju su količine padavina do kraja ove radne sedmice i u dane vikenda, a posebno do kraja ove radne sedmice”, rekao je Krajonović za Euronews BiH.


    Danas se očekuju padavine između 20 i 40 litara po metru kvadratnom u centralnim istočnim područjima Bosne, dok će u Hercegovini, posebno u istočnim i južnim predjeljima Hercegovini pasti između 50 i 60 litara. U Sarajevu se očekuju vrijednosti između 25 i 60 litara, što odgovara i većim dijelom centralne Bosne. U četvrtak nešto manji padavina u Hercegovini, između 10 i 30 litara po metru kvadratnom.


    Krajina je u fokusu tokom četvrtka sa očekivanim padavinama između oko 60 litara po metru kvadratnom, dok će u drugim predjelima Bosne biti između 20 i 30 litara. U petak centralni, sjeverni i sjevernozapadni dijelovi Bosne pogodiće padavine između 20 i 40 litara, dok će u Krajini opet biti najviše kiše, oko 60 litara. U ostalim predjelima naše zemlje, uključujući i Sarajevo, pašće od 10 do 20 litara”, pojašnjava Krajinović.


    Bakir Krajinović (Izvor: Screenshot/YouTube/BHRT)


    U dane vikenda količine padavina će biti daleko manjih vrijednosti, između pet i 15 litara, navodi meteorolog u razgovoru za Euronews BiH.


    Tako da je ovaj kišni period dosta rizičan po stanovnike BiH. Treba obratiti pažnju na sve rizike koje dolazi usljed dugotrajnih i većih količina padavina, kao što je ovaj slučaj u pitanju, i to je ono na što treba obratiti pažnju. Ovog puta padavine nisu intenzitetom velike, pa smo izbjegli rizike od bujčnih poplava, ali su dugotrajne i količinski su dosta izražene. Tako da su rijeke već odreagovale, vodostaji su u porastu u nižim simetrijskim prostorima, recimo u Sarajevskom polju. Podzemne vode su već dovoljno visoke da poplave ta područja”, rekao je Krajinović.


    Ono što se očekuje u narednom periodu, kaže Krajinović, jeste porast vrijednosti vodostaja na rijekama i jezerima, na šta je upozorila i Agencija za vodno područje sliva rijeke Save, gdje su izdali vanredno obavjštenje o mogućim poplavama na cijelom ovom prostoru, posebno na prostoru Bosne gdje su slivovi rijeka Bosne, Vrbasa i Une, a najrizičnija su područje sliva rijeka Usore i Spreče.


    Vodostaji rijeka


    Federalna uprava civilne zaštite je saopštila da su u Livanjskom kantonu vodostaji jezera, rijeka i pritoka u blagom porastu, a iz Uprave najavljuju da je u narednim danima, usljed padavina, moguće izlivanje iz korita i pojava bujica. U Tuzlanskom kantonu vodostaj na brani "Modrac" jutros je bio 198,75 centimetara i, u odnosu na mjerenje od prije 24 časa, niži je za osam centimetara.


    U Posavskom kantonu vodostaj rijeke Save je u stagnaciji. Usljed obilnih padavina najavljenih za sjeverne i centralne dijelove očekuje se povećanje vodostaja Save i manjih vodotokova uz ovu rijeku.


    Rijeka Sava u Gradišci (Izvor: Euronews BiH)


    Vrh vodenog talasa očekuje se u petak i subotu, 28. i 29. marta, a sutra u slivu rijeke Une, kažu iz FHMZ.


    U Hercegovačko-neretvanskom kantonu jutros je vodostaj Trebižata na hidrološkoj stanici "Humac" iznosio 315 centimetara, a redovna odbrana od poplava je na 280 centimetara. Vodostaj Radobolje u Mostaru bila je 91 centimetar, a redovna odbrana od poplava je na 75 centimetara. Ostali vodotokovi su ispod kote redovne odbrane od poplava.


    Zbog obilne kiše koja je pogodila područje Kantona Sarajevo juče je došlo do pojave bujičnih voda i plavljenja lokalnih saobraćajnica.


    I iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda RS su danas saopštili da se zbog padavina očekuje značajan porast vodostaja na svim rijekama od četvrtka 27. marta, pogotovo na rijekama u slivu Ukrine, Usore, Bosne, Vrbanje, Vrbasa, Plive, Une i Sane.


    Rastu vodostaji rijeka u BiH (Izvor: Euronews BiH)


    Očekuje se i nagli porast manjih i bujičnih vodotokova. Na pomenutim riječnim slivovima očekuje se dostizanje redovnih i vanrednih kota odbrane od poplava kao i moguće izlivanje rijeka iz korita.


    Vodostaj Vrbasa na automatskoj hidrološkoj stanici u Banjaluci je 267 centimetara i ima tendenciju rasta. Rijeka Bosna u Doboju je u stagnaciji a vodotsaj iznosi 114 centimetara. Vodostaj Une u Novom Gradu je 183 centimetra i takođe ima tendenciju rasta.


    Padavine u protekla 24 sata


    U protekla 24 časa u Trebinju je palo 50 litara kiše po metru kvadratnom, na Čemernu 49, u Bileći i Gacku 30, u Foči 26, u Prijedoru 24, na Han Pijesku 21, u Sarajevu 17, u Višegradu 16, u Rudom i na Sokocu 15, na Bjelašnici 14, u Mostaru 13, u Srebrenici 12, u Jajcu 10, u Mrkonjić Gradu osam, u Bugojnom šest, u Banjaluci i Livnu četiri, u Doboju tri, a u Bihaću dva litra kiše po metru kvadratnom.


    Rastu vodostaji rijeka u BiH (Izvor: Euronews BiH)


    Kada bi mogli očekivati proljeće?


    Na pitanje kada bi građani BiH mogli dočekati pravo proljeće, a ne samo kalendarsko, Krajinović kaže da u Bosni trenutne prognooze ne ukazuju na potpunu stabilizaciju vremenskih prilika, dok će u Hercegovini biti stabilnije od početak naredne sedmice.


    “Tokom iduće sedmice će biti dosta oblaka koji će usloviti i padavine na području Bosne, tako da one prave proljetne slike u ovom dijelu naše zemlje, sjevrenije od Dinarskog masiva, još nema. Nema tih naznaka koje će pokazati na prognostnim modelima da imamo duži stabilni period. Istina, ima taj stabilni period od sredine iduće sedmice do petka, gdje će vrijednosti temperatura biti relativno visoke, pa tako da ćemo imati taj predah, ali već u dane vikende 5. i 6. aprila, slijede nove padavine i niže vrijednosti temperatura zraka”, istakao je Krajinović.

    Možda će vam se svidjeti