Loader
Loader
Pronađite nas

"Ljudi ne razmišljaju o bolesti, dok im se ne dogodi": U Bosni i Hercegovini donorsku karticu ima 80.000 građana

Zavod za statistiku RS: Za koliko je šišanje poskupjelo u posljednjih 10 godina

    Hota-Muminović za Euronews: Sigurnost školskih zajednica ne može biti odvojena od sigurnosti u cjelokupnom društvu

    Škola ilustracija (Izvor: Pexels)
    Vildana Mehmedović
    Objavljeno

    Osnovna predispozicija svake škole je da je ona bezbjedna, odnosno da su njeni učenici i djelatnici u istoj sigurni od bilo kakvog oblika nasilja. Čak i u periodima raznih sukoba u ljudskoj prošlosti, obrazovne institucije i sakralni objekti su bili „oaze mira“ i bezbjednosti za one koji se sakriju u iste.

    ADVERTISEMENT

    Nakon više nemilih događaja koji su u posljednjih godinu dana zabilježeni u školama širom Bosne i Hercegovine, zabrinutost kod roditelja i nastavnika je opravdana, smatraju oni koji su uključeni u sistem obrazovanja. 


    Sigurnost u obrazovnim ustanovama sada obuhvata širi spektar mogućih kriznih događaja


    Od 2019. godine na snazi su dva vrlo važna pravilnika usmjerena na dobrobit i sigurnost u školama, a nakon donošenja novog Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi u Kantonu Sarajevo Ministarstvo je donijelo tri pravilnika koja usko propisuju oblast primarne i sekundarne prevencije neprihvatljivih oblika ponašanja što znači da je fokus na ranom prepoznavanju faktora rizika i osiguranju odgojno-obrazovne, psihološko-pedagoške podrške učeniku u riziku.


    "Nakon tragičnih dešavanja u susjednoj Srbiji ali i Bosni i Hercegovini u cilju smanjivanja faktora rizika koji mogu ugroziti sigurnost učenika i drugih uposlenika škole na najmanju mjeru Vlada Kantona Sarajevo je u maju 2023. godine na prijedlog Ministarstva za odgoj i obrazovanje donijela Zaključak u kojima su propisane aktivnosti koje je neophodno hitno učiniti. S tim u vezi, Ministarstvo je formiralo interresornu radnu grupu koja je imala zadatak da izradi Smjernice/sheme multisektorskog postupanja u slučaju iznenadnih kriznih događaja u odgojno-obrazovnim ustanovama, a koje su usvojene u avgustu 2023. godine", kazala je za Euronews BiH, ministrica za odgoj i obrazovanje u KS, Naida Hota Muminović.



    Naida Hota-Muminović (Izvor: Facebook/Naida Hota-Muminović)


    Strateški ciljevi Ministarstva prilikom izrade programa i mjera usmjerenih na prevenciju neprihvatljivih oblika ponašanja učenika, sigurnost i zaštitu u odgojno-obrazovnim ustanovama sljedeći:


    Strateški cilj 1: Unaprijediti sistem mjera primarne prevencije usmjerenih na jačanje karakternih snaga i vrlina djece i mladih, osiguranje uvjeta za pravilan psihofizički razvoj djece i mladih i pružanje podrške društveno prihvatljivim oblicima ponašanja i dobrobiti učenika – Primarna prevencija.


    Strateški cilj 2: Kontinuirano unapređenje već postojećih procedura u postupanju referalnih mehanizama u zajednici u slučaju ranog identifikovanja faktora rizika za dijete/učenika - izrada planova podrške/brige za učenike u školi i izvan nje - Sekunardna prevencija.


    Strateški cilj 3: Uspostava sistema postupanja nadležnih službi u slučaju iznenadnih, kriznih događaja u situacijama kada je ugrožen najbolji interes djeteta u odgojno-obrazovnim ustanovama – Krizno upravljanje.


    Ilutsracija: Pexels


    Stroga kontrola kretanja, ulaska i izlaska, zaključavanje vrata tokom nastave, i štošta drugo...


    "Prema analizi koju je resorno Ministarstvo izradilo u saradnji sa Institutom za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja Kantona Sarajevo, u osnovnim i srednjim školama u Kantonu Sarajevo postoje različite kategorije tehničkog osoblja: dnevni čuvari, radnici za servisno-tehničku i sigurnosnu podršku, domari te noćni čuvari. Uz to, mnoge škole već koriste dodatne resurse, uključujući video nadzor, protivprovalne i protivpožarne sisteme, te ugovore sa zaštitarskim agencijama", ističe Hota-Muminović, te dodaje:


    "Ipak, analiza je pokazala da se u jednom broju škola treba napraviti bolji raspored kadrova i resursa. Na primjer, neke škole istovremeno angažuju dva radnika na poslovima servisno-tehničke podrške, a nemaju ni jednog dnevnog čuvara. Također, određene škole istovremeno imaju višestruke ugovore s vanjskim agencijama i video nadzor, iako Pedagoški standardi predviđaju angažman agencija kao alternativu zapošljavanju tehničkog osoblja.


    Naime, u 107 škola u Kantonu Sarajevo zaposleno je ukupno 365 radnika na poslovima tehničke podrške i sigurnosti. Za osiguranje objekata i nadzor na godišnjem nivou izdvoji se približno 300.000 KM, dok dodatnih 400.000 KM ide na dežurstva nastavnika, što smatramo vrlo značajnim resursom",objašnjava ministrica.


    Naida Hota-Muminović (Foto: Vlada KS


    Trenutno, u skladu sa preporukom Ekspertnog tima za prevenciju kriminaliteta i drugih sigurnosnih rizika Ministrica je imenovala Radnu grupu za izradu Protokola o kontroli ulazaka i izlazaka iz školskih ustanova koji će nakon izrade biti dostavljen svim odgojno-obrazovnim ustanovama.


    Ministarstvo ima vrlo intenzivnu saradnju sa Vijećem roditelja učenika osnovnih i srednjih škola Kantona Sarajevo u cilju unapređenja i poboljšanja sigurnosti u školama ali i široj zajednici jer učenici moraju biti sigurni kako u školi tako na bilo kojem drugom mjestu u našem društvu.


    Ministarstvo nastavlja ulagati u preventivne programe, stručna usavršavanja prosvjetnih radnika i saradnju s profesionalcima iz različitih sektora. Sve ove mjere imaju za cilj sigurno okruženje za svakog učenika i radnika škole.

    Možda će vam se svidjeti