Nakon osmomjesečnog zatišja, ponovo je izbila afrička kuga svinja u Semberiji i to na manjem porodičnom gazdinstvu u selu Gornji Zagoni.
Ovo je alarm za uzgajivače da nema opuštanja i da se moraju pridržavati biosigurnosnih mjera, da se ne bi ponovio scenario iz 2023. godine, kada su imali višemilionsku štetu.
Žarište je sanirano, a promet životinja zabranjen u zoni zaraženog i ugroženog kruga - 10 kilometara od mjesta izbijanja afričke kuge svinja. Posljednje žarište u RS bilo je 29. avgusta prošle godine u Pelagićevu.
Zagonima, na kojoj su uginule dvije svinje, a dvije eutanazirane. Јoš dvije farme u selu pod lupom su veterinara i inspektora jer se sumnja na virus.
"Ako znamo da smo imali štete koje su bile 25 miliona KM i koje su uredno isplaćene od Vlade i odnosno Ministarstva, ne smijemo apsolutno ni mi proizvođači, odgajivači svinja da se opuštamo niti bilo ko drugi ko je u lancu proizvodnje. Ispostavilo se da je odluka Vlade i Ministasrtva poljoprivrede da se zabrani promet svinja i prasadi po stočnim plijacama bila apsolutno ispravna", rekao je Slobodan Petrić iz Udruženja uzgajivača svinja RS.
Strogo poštovanje biosigurnosnih mjera i nadzor prilikom prometa i transporta svinja, jedini su način da se preduprijede štete. Afrička kuga svinja ne miruje ni u zimskom periodu.
"Podsjetio bih da je virus izuzetno otporan i u uslovima niskih temperatura, čak i u svinjskim zaleđenim polutkama može opstati nekoliko mjeseci i godinu dana u sekretima organskim materijama kao što je krv u transportnim sredstvima koja nisu adekvatno očišćena", pojašnjava veterinar Slaviša Cacanović.
Biosigurnosne mjere za sada su jedini način borbe protiv ove pošasti. Apelovano je na ugostiteljske objekte da meso nabavljaju isključivo iz objekata koji su pod nadzorom ovlaštenih veterinara.
Žarište bolesti registrovano je i u Milićima, ali ovi slučajevi nisu povezani.
Podsjećamo, 2023. godine, u Bijeljini je bio formiran krizni štab kako bi se spriječilo širenje afričke kuge kod svinja, koja je zahvatila Semberiju.