Loader
Loader
Pronađite nas

Akcija "Bjegunac": U Brodu uhapšeno pet osoba zbog krijumčarenja migranata

Uhapšen napadač, za puškom se traga: Teslićanin pokušao ubiti policajce

    Osam mafijaških obračuna čeka sudski epilog: Kakva je bezbjednosna situacija u RS nakon sve većeg broja ubistava

    Dejan Kostić Dela (Izvor: Društvene mreže)
    Danijel Vejo
    Objavljeno

    U posljednjih pet godina, na području Republike Srpske desilo se nekoliko stravičnih ubistava, koja su škorila cijeli region.

    ADVERTISEMENT

    Najviše njih, desilo se u najvećem gradu RS, Banjaluci.


    Posljednje u nizu, desilo se minulog vikenda kada je na parkingu ispred restorana "Stara Ada" u banjalučkom naselju Ada, ubijen stari policijski znanac, Dejan Kositć zvani Dela.


    Ubistvo Dejana Kostića Dele u Banjaluci (Izvor: Euronews/Photoshop)


    Njega je iz vatrenog oružja ubio Nemanja Sjenica, sin Jelenka Kopranovića alijas Sjenica, od ranije poznatog policiji po činjenih raznih krivičnih dijela poput napada na službeno lice, ucjena, iznuda.


    Sve desilo u subotu oko 18:50 časova, od kada se i Nemanja Sjenica, zajedno sa svojim pomagačem Nikolom Kosom, koji ga je automobilom marke Volvo dovezao do pomenutog restorana, nalaze u bjekstvu zbog sumnje da su ubili Delu.


    Ubistvo u Palama


    Samo tri dana nakon ubistva u Banjaluci, stravičan zločin, potresao je i Pale. U utorak je u šumi koja se nalazi u selu Jalovci, pronađeno zakopano beživotno tijelo Aleksandra Tomića zvanog Bato, čiji je nestanak prijavljen dan ranije.


    Za ubistvo Bate, sumnjiči se Ivan Divljan. Prema nezvaničnim informacijama, Divljan je došao do kuće u kojoj živi Tomić, koji je potom sjeo sa osumnjičenim u vozilo, nakon čega su se odvezli u nepoznatom pravcu.


    Aleksandar Tomić Bato (Izvor: Društvene mreže)


    Od tada, do utorka, Tomiću se izgubio svaki trag, a nestanak je prijavila njegova supruga.


    Kao motiv ovog ubistva, navodi se dug Divljana prema Tomiću, odnosno, neisplaćeni novac za automobil koji je uzeo.


    Svirepo ubistvo u Doboju


    U januaru prošle godine, u šumi, nedaleko od izletišta Preslica kod Doboja, pronađeno je iskasapljeno tijelo Saše Kulišića.


    Njegovo tijelo je pronađeno vezano za drvo. Usta i oči bili su mu oblijepljeni selotejp trakom, dok je tijelo bilo doslovno iskasapljeno.


    Saša Kulišić (Izvor: Euronews/Photoshop)


    Policija je dolaskom na mjesto zločina zatekla pse koji su lizali krv ubijenog Kulišića.


    Kao direktan izvršilac, označena je Andrea Kajganić, djevojka Saše Kulišića, dok je pomagać bio njen ljubavnik, Dražen Lazarević.


    Kajganićeva je dobila 22 godine robije, dok se Lazarević izjasnio da nije kriv, te je postupak razdvojen.


    Banjaluka: Ubistvo Ariela Bogdanovića


    Ariel Bogdanović, svirepo je ubijen na benzinskoj pumpi u Banjaluci, u decembru mjesecu 2022. godine.


    Njega je nožem usmrtio radni kolega, Dalibor Mandić.


    Dalibor Mandić ubica Ariela Bogdanovića (Izvor: Facebook)


    Suđenje Mandiću, i dalje traje.


    Slaviša Ćulum


    Poznati banjalučki kriminalac Slaviša Ćulum, ubijen je u sačekuši ispred porodičnog doma u maju mjesecu 2020. godine.


    Slaviša Ćulum (Izvor: Društvene mreže)


    Za njegovo ubistvo, teretio se Slaviša Šakić zvani Kinez, koji je nakon tri godine, pušten iz pritvora jer nije bilo dokaza da je počinio djelo.


    Mafijaški obračuni i da li su sudovi zakazali?


    U proteklih 18 godina u Banjaluci je u mafijaškim obračunima, hicima iz oružja i eksplozivom likvidirano ukupno 8 osoba.


    Nijedno od njih, do danas nije rasvijetljeno.


    Da li iza svega stoji nesposobnost, traljava istraga ili nešto mnogo opasnije, još nema odgovora.


    Bezbjednosna situacija u RS


    O bezbjednosnoj situaciji u RS, razgovarali smo sa Slobodanom Župljaninom, dekanom Fakulteta za bezbjednost i zaštitu Nezavisnog univerziteta Banjaluka.


    Slobodan Župljanin (Izvor: Ustupljena fotografija)


    "Kada govorimo o bezbjednosnoj situaciji u RS, ne trebamo zanemariti aktuelna dešavanja. Bezbjednosna struktura je srušena svuda u Evropi, pa i kod nas se takvo stanje preliva. Bezbjednosna sitaucija u RS je na zadovoljavajućem nivou. Ono što se događalo u januaru, ubistva u Banjaluci i Palama to jeste nešto što narušava bezbjednosni komoditet i što dovodi do zabrinusti kod ljudi. Uvijek je bilo ubistava i incidenata. Važno je da bezbjednosne strukture u RS rade svoj posao", kaže Župljanin, te dodaje:


    "Da svaki pojedinac i svaka imovina da budu sigurni. Potrebna je i veća svijest građana. Kada bi građani sarađivali sa policijskim strukturama i kada bi dostavili više informacija policiji o nekom incidentu, bilo bi lakše. Tako da je uvijek potrebno da svi subjekti kako strukture bezbjednosti tako i građani, budu aktivni i uključeni. Ovi događaju jesu stvar policijskih strutkura i tih organa, ali ako dugoročno gledamo, potrebno je i da se građani uključe, da podijele informaciju sa zvaničnim organom, da pokušamo spriječiti neki incident. Prethodna dešavanja u Banjaluci, nas upozoravaju da je takvo nešto neophodno", istakao je Župljanin za Euronews BiH.

    Možda će vam se svidjeti