Loader
Loader
Pronađite nas

Akcija "Bjegunac": U Brodu uhapšeno pet osoba zbog krijumčarenja migranata

Minimalna kazna: Laktašanin osuđen na godinu dana zatvora zbog dječije pornografije

    Sve češći dani žalosti: Jezivi zločini koji su šokirali region i kakva je bezbjednosna situacija u BiH

    Aco Martinović i Vuk Borilović (Izvor: Facebook/RTCG/Photoshop)
    Danijel Vejo
    Objavljeno

    U posljednjih nekoliko godina, nažalost, sve češći su dani žalosti, ali zastave na pola koplja, u državama regiona.

    ADVERTISEMENT

    Povod za to su masakri kojih je iz godine u godinu, sve više.


    Samo u Crnoj Gori, u posljednje, nešto više od dvije godine, desila su se dva, do sada nezapamćenja zločina u kojima su život izgubile ukupno 22 osobe, od čega je četvoro djece.


    Posljednji se dogodio prvog dana Nove godine, i to ponovo na Cetinju. Pomahnitali Aco Martinović, iz vatrenog oružja je umsrtio 12 osoba, među kojima i vlastite rođake, te dva dječaka, dva brata od devet i 14 godina.


    Hronologija masovnog zločina na Cetinju


    Četrdesetpetogodišnji Aco Martinović počeo je masakr u kafani "Velestovo". Prvo je, kako se saznaje, došlo do svađe u ugostiteljskom objektu, a nakon toga, otišao je kući po oružje, te je potom počeo krvavi pir. Do 17:24 sati ubio je Branislava Mudrešu (60), Radomira Markovića (70), Miloša Martinovića (39) i Mirka Vuletića (45), a ranio troje: M.V. (41), A.M. (42) i D.K. (40).


    Policija je u 17:26 primila dojavu o pucnjavi, ali je zbog nepotpune informacije poslala patrole na pogrešnu lokaciju, u mjesto Bajice. Kada su stigli tamo, ubica je već bio u naselju Humci.


    Žrtve masakra na Cetinju (Izvor: Društvene mreže)


    Martinović se parkirao ispred kuće svojih kumova Martinovića, gdje je ubio Joša Otaševića (55) i ranio suprugu jednog od braće Martinović, koja je uspjela da pobjegne s djetetom. Potom je u roditeljskoj kući braće Martinović ubio njihove roditelje, Radovana (70) i Radmilu Martinović (63).


    Najmlađe žrtve i nastavak masakra


    Policija je u 17:39 stigla do kafane "Velestovo", a šest minuta kasnije prijavljeno je ubistvo u naselju Humci. Minut nakon toga prijavljeno je da su ubijena dva dječaka: devetogodišnji Vukan i četrnaestogodišnji Jovan Vuletić.


    Ubica je potom otišao do kuće svoje rođene sestre Zorice Vuletić (42) i ubio je. Policija je u 17:53 dobila dojavu o ovom zločinu.


    Pucnjava na Cetinju (Izvor: RTCG)


    Nakon toga je ubio Draganu Drašković (52), suprugu svog prijatelja, u njihovoj kući.


    Reakcija policije


    Policija je mobilisala specijalne jedinice koje su stigle u Cetinje u 18.22. Pripadnici elitnih jedinica vršili su pretragu napuštenih objekata i kuće koju je ubica koristio, dok su blokade postavljene na gradskim i regionalnim putevima.


    Iz policije su kazali da je prioritet bio osigurati bezbjednost građana, dok se ubica ne stavi pod kontrolu.


    Policija nije saopštila motiv višestrukog ubistva, ali je potvrđeno da je verbalni sukob u kafani prethodio masakru. Martinović je napustio kafanu, vratio se naoružan i počeo krvavi pir.


    Specijalna policija Crne Gore (Izvor: Screenshot/YT)


    Rođaci ubice, pomogli su policiji u lociranju Ace Martinovića. Po saznanju gdje se nalazi, policija je odmah krenula ka lokaciji.


    "Prilikom djelovanja lice se našlo u bezizlaznoj situaciji, i prilikom naredbe da odloži oružje, pucao je sebi u glavu. Odmah je izvršen transport u Klinički centar, ali je na putu ka bolnici podlegao povredama", saopšteno je iz crnogorske policije.


    Martinović bio osuđen na zatvorsku kaznu, tražen i pregled psihijatra


    Martinović je još 2005. godine uslovno osuđen zbog nasilničkog ponašanja. Policija je ranije kod njega primijetila antisocijalno ponašanje uz zahtjev za psihijatrijski pregled. Martinoviću je tada propisana terapija u Domu zdravlja, ali nije upućen u specijalnizovanu zdravstvenu ustanovu.


    Martinović je rođen 1979. godine u Cetinju. Bavio se popravkom, odnosno lakiranjem automobila. Bio je neoženjen, bez djece, i živio je sam, rekao je Lazar Šćešanović, direktor Uprave policije Crne Gore.


    Šćepanović je kazao i da se ubica, prema zvaničnim podacima Uprave policije, nije vodio kao operativno interesantno lice.


    Aco Martinović (Izvor: Uprava policije Crne Gore)


    "On je bio registrovan kao izvršilac krivičnih djela sa elementima nasilja. Tačnije, 2005. godine je pravosnažno osuđen za KD nasilničnko ponašanje, kada ga je sud osudio na uslovnu osudu kaznom zatvora na tri mjeseca", istakao je Šćepanović.


    Tokom 2022. godine, službenici Uprave policije su raspolagali operativnim saznanjima da Martinović, ima u ilegalnom posjedu vatreno oružje.


    Policija je, kako kaže Šćepanović, pretresla Martinovićevu porodičnu kuću, 28.11.2022. godine, i pronašli su dvije vazduše puške, 43 komada metaka različitog kalibra, jednu veću improvizovanu eksplozivnu napravu velike razorne moći i set za čišćenje vatrenog oružja.


    "Za ovo krivično djelo on je osuđen prvostepeno na kaznu zatvora u trajanju od tri mjeseca, koja presuda nije postala pravosnažna, za KD 403 (neovlašćeno držanje oružja i eksplozivnih materija), te se postupak po žalbi vodi u Višem sudu u Podgorici“, naglasio je Šćepanović.


    Krvavi pir Vuka Borilovića


    Dana 12. avgusta 2022. godine, Cetinje je potresla vijest o masakru koji je počinio Vuk Borilović (34).


    Tog tragičnog dana, Borilović je ubio 10 sugrađana, među kojima i dvoje djece, a ranio šestoro sugrađana.


    On je prvo ubio podstanare u svojoj kući, a zatim je izašao na ulicu i nastavio nasumično da puca na prolaznike.


    Žrtve su bilii: braća Marko (7) i Mašan (11) i njihova majka Nataša Martinović (35), Rajko Drecun (56), Drecunovi roditelji Danica (74) i Dimitrije (81), sestre Aleksandra (52) i Danijela Radunović (51), Gorana Đurišića (54) i Milan Martinović (37). Povrijeđeni su Filip Đurković, Aleksandar Drecun, Slavica Zvicer, Mileva Ramadanović, Darinka Čelebić i policajac Ljubiša Maksimović.


    Vuk Borilović (Izvor: Mediji)


    Nakon intervencije policije, u razmjeni vatre Borilović je ubijen. Okolnosti njegove smrti ostale su predmet istrage, sa spekulacijama da li je ubijen policijskim hicima ili hicem od strane jednog sugrađanina. Kao mogući motiv ovog stravičnog čina navodili su se porodični problemi i raniji sukobi. Prema Borilovićevim rođacima, motiv za ovaj zločin bili su neplaćeni dugovi.


    U oba slučaja, Crna Gora je proglasila po tri dana žalosti.


    Šta dalje?


    Dvije tragedije u tako kratkom vremenskom periodu nameću brojna pitanja. Iako su motivi zločina različiti, obje situacije ukazuju na potencijalne probleme mentalnog zdravlja, te porodične i socijalne probleme koji mogu eskalirati do nasilja. Ove tragedije otvoraju i širu raspravu o prevenciji nasilja, dostupnosti psihološke pomoći i potrebi za jačanjem socijalne podrške u zajednici.


    Cetinje, grad koji je preživio mnoge izazove kroz istoriju, sada se suočava s teškim zadatkom oporavka od ovih dubokih rana i pronalaženja načina da se ovakve tragedije nikada više ne ponove.


    Treće mjesto u svijetu: U Crnoj Gori ilegalno naoružano 68.000 građana


    Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, u Crnoj Gori legalno je naoružano oko 68.000 građana, u čijem se vlasništvu nalazi više od 100.000 komada oružja, saopštio je potpredsjednik Nezavisnog sindikata policije Crne Gore Đorđije Vukićević.


    “Sa druge strane, procjene su da građani u ilegalnom posjedu imaju najmanje 40.000 ili čak i više od 100.000 komada oružja. Ovoliko naoružanje građana iziskuje ozbiljnu analizu i reakciju nadležnih institucija”, ocijenio je Vukićević.


    Pištolj/Ilustracija (Izvor: Pixabay)


    Prema njegovim riječima, oružje koje se nalazi kod lojalnih građana nije opasnost ni za koga u državi, već je opasnost oružje koje se nalazi u ilegalnom posjedu.


    On je saopštio i podatak da je Crna Gora na trećem mjestu u svijetu po broju oružja koje se nalazi kod građana , što bi trebalo bi da zabrine cijelo društvo, posebno nadležne institucije, jer se postavlja pitanje koliko je oružja u ilegalnom posjedu.


    Srbija


    Kada je u pitanju Srbija, tu zemlju su u samo dva dana potresla dva stravična zločina.


    Prvi se dogodio u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar", trećeg maja 2023. godine, kada je maloljetni K.K. iz pištolja ubio devet đaka i čuvara, te ranio još pet učenika kao i nastavnicu istorije.


    Dječak ubica je rođen 31. jula 2009. godine, što znači da je u trenutku zločina imao samo 13 godina. Uprkos stravičnoj težini počinjenog masakra i pokazanoj svireposti, on prema Zakonu o maloljetnim učiniocima krivičnog djela i krivičnoj pravnoj zaštiti maloljetnih lica (U Srbiji) ne može krivično da odgovara jer se tretira kao dijete.


    Masakr u školi "Vladislav Ribnikar" (Izvor: Tanjug)


    "Licu koje u vrijeme izvršenja protivpravnog djela, u zakonu predviđenog kao krivično djelo, nije navršilo 14 godina, ne mogu se izreći krivične sankcije ni primijeniti druge mjere koje predviđa ovaj zakon", piše u članu 2 Zakona o maloljetnim učiniocima krivičnog djela Srbije.


    Ocu i majci dječaka 17 i po godina robije


    Vladimir Kecmanović je osuđen na 14,5 godina robije, a Miljana Kecmanović na tri godine zatvora. Instruktor iz streljane je osuđen na 15 mjeseci zatvora zbog lažnog svjedočenja.


    Porodica Kecmanović (Izvor: Telegraf.rs)


    Masakr u Mladenovcu


    Samo dan nakon masakra u "Ribnikaru", Srbiju je potresao novi stravičan zločin. U Mladenovcu, odnosno selima Malo Orašje i Dubona, Uroš Blažić je iz automatske puške ubio osmoro ljudi.


    Među stradalima je jedan policajac (20), njegova sestra, i još jedan mladić (21), a ima 14 ranjenih.


    Uroš Blažić (Izvor: MUP Srbije)


    Uroš Blažić i njegov otac Radiša Blažić osuđeni su sa po 20 godina zatvora zbog masakra u selima Dubona i Malo Orašje.


    Zbog ova dva masakra, proglašena su tri dana žalosti u Srbiji.


    Gdje smo sigurni?


    Masakri u OŠ "Vladislav Ribnikar" i selima Malo Orašje i Dubona duboko su potresli kompletno društvo u regionu. I nakon skoro dvije godine kasnije mnogi i dalje strahuju, naročito za bezbjednost najmlađih, i postavlja se pitanje da li su nas i na koji način ovi zločini promijenili? Ako škola nije bezbjedna šta onda jeste? Dominantno je narušeno osjećanje bezbjednosti, što je možda i najveća posljedica svih ovih događaja.


    Hrvatska


    U Osnovnoj školi "Prečko" u Zagrebu, 20. decembra dogodio se težak zločin. Mladić (19), nožem je ubio jednog učenika, a troje povrijedio, kao i učiteljicu koja je spriječila veću tragediju.


    Ubica iz OŠ "Prečko" (Izvor: Screenshot/YT RTL/Dnevnik)


    Napad je izvršio bivši učenik pomenute škole, koji je nakon krvavog pohoda, otišao u bolnicu kako bi sanirao povrede koje je zadobio tokom napada. Sve je ispričao ljekarima, koji su odmah alarmirali polciju, te je mladić uhapšen.


    Vlada Hrvatske je na telefonskoj sjednici, 21. decembar proglasila Danom žalosti.


    Bosna i Hercegovina


    U oktobru mjesecu prošle godine, BiH je potresao težak zločin. Dječak od samo 15 godina, ušao je u policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi, te nožem usmrtio jednog, a ranio drugog policajca.


    Napad je okarakterizovan kao terorizam, ustanovljeno je to nakon obavljenog uviđaja.


    Ubistvo u Bosanskoj Krupi (Izvor: BHRT/Screenshot YT)


    "Tužilaštvo je ocijenilo da u tom događaju postoje obilježja terorizma. Istragom će se utvrditi uzroci i motivi, rekao je portparol Ministarstva unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona Adnan Beganović.


    Vlada USK, proglasila je na tom području Dan žalosti 26. oktobar, dan, kada je sahranjen nastradali policajac Ozren Maran.


    Kakva je situacija u BiH sa aspekta bezbjednosti?


    Direktor Centra za sigurnosne studije u BiH Denis Hadžović, za Euronews BiH kaže da je ilegalno oružje problem, kojem je potrebno posvetiti mnogo pažnje, te da je situacija od prije nekoliko dana na Cetinju, opomena za cijeli region.


    "Već duži niz godina, mi iz Centra za sigurnosne studije BiH, zagovaramo smanjenje ilegalnog naoružanja državi. Povodom toga, potrebno je regulisati zakonske odredbe, a to moraju učiniti zakonodavna i izvršna vlast. Potrebno je mnogo pažnje posvetiti ovom problemu. Nažalost, ovo što se dogodilo na Cetinju je nešto strašno, ali svakako je opomena, i nešto iz čega, opet kažem nažalost, moramo izvući pouke", kaže Hadžović.


    Denis Hadžović (Izvor: Facebook)


    "Srbija je uradila veliku stvar. Nakon masakra u 'Ribnikaru' i Mladenovcu, oduzeli su više od 100.000 ilegalnih komada oružja. Svakako da je to primjer kako treba raditi i ranije, kako ne bi dolazilo to tragedija", naglasio je direktor Centra za sigurnosne studije.


    "Mora se preventivno djelovati. Kada je u pitanju BiH, čak 97 odsto krivičnih djela počini se ilegalnim oružjem, što je ozbiljan alarm", zaključio je Hadžović.


    Situacija sa strancima


    BiH još ne može da se riješi bezbjednosno interesantnih osoba koje su mahom iz rizičnih zemalja ilegalno prešle granicu.


    Čak i kada se utvrdi identitet osoba koje u BiH nadiru bez dokumenata, matične zemlje odbijaju njihovu deportaciju, pa i dobrovoljni povratak. Repatrijacija tih lica postala je zato gorući problem, priznaju u Službi za poslove sa strancima BiH. I sve to, po običaju, iz čisto proceduralnih razloga.


    Žarko Laketa (Izvor: Screenshot/SRNA Video)


    "Ambasade koje su rezidentne, odnosno prisutne da li u BiH ili u susjednim nama državama, Hrvatskoj, Srbiji ili Crnoj Gori, nisu u volji da postignu bolju saradnju sa nama, odnosno sa Službom za poslove sa strancima", kaže Žarko Laketa, direktor Službe za poslove sa strancima BiH.


    U prethodne dvije godine iz BiH protjerano je više od 5.700 ilegalnih stranaca. Najviše ih je bilo iz Alžira, Maroka, Turske i Pakistana.

    Možda će vam se svidjeti