Tužilaštvo Bosne i Hercegovine, ali i Tužilaštvo Unsko-sanskog kantona provode istragu o napadu koji se desio u noći 24. oktobra u Policijskoj stanici u Bosanskoj Krupi, kada je 15-godišnjak E.S. nožem ubio jednog policajca, a drugog ranio. Maloljetniku je Opštinski sud u Bosanskoj Krupi, a na prijedlog Tužilaštva Unsko-sanskog kantona produžio pritvor na još dva mjeseca. S obzirom na to da je mlađi od 16 godina, maloljetniku se ne mogu izreći krivične sankcije i mjere, nego samo vaspitne, kao što je upućivanje u vaspitno-popravni dom, što je i učinjeno već u istražnom postupku.
Prethodno uhapšenih više osoba i dalje je pod istragom i dovode se u vezu sa indoktrinacijom i finansiranjem terorizma, navodi izvor Euronewsa iz istrage.
Iz Tužilaštva BIH je ranije rečeno da Odsjek za terorizam u sklopu Tužilaštva nastavlja istragu "o djelovanju pojedinih osoba kao i vaninstitucionalnim i radikalnim vjerskim udruženjima, koja se dovode u vezu sa počinjenim terorističkim aktom".
"U odnosu na osobe koje procesuira Tužilaštvo BiH, neke od mjera zabrane su još uvijek na snazi.
Dakle, predmet je u radu, kada bude donesena tužiteljska odluka, javnost će biti informirana", navode kratko iz Tužilaštva ne precizirajući da li je u međuvremenu bilo izmjene krivičnog djela ili pak promjene u imenima samih osumnjičenih, a ranije privedenih, pa puštenih osoba.
Suđenje maloljetniku pri kraju
Sudija za maloljetnike u Bosanskoj Krupi prihvatio je prijedlog za izricanje mjere upućivanje u odgojno - popravni dom za maloljetnika koji je osumnjičen da je nožem ubio policajca.
Suđenje u ovom predmetu je u toku, nije okončano zbog obimnosti dokaza koje je predložilo Kantonalno tužilaštvo.
"Za očekivati je da će se glavni pretres u najskorije vrijeme završiti i da će Sud biti u prilici da donese odluku, moguće i do kraja februara", rekao nam j upućeni izvor.
Rješenjem Suda usvojen je Prijedlog za produženje pritvora nakon okončanja pripremnog postupka, za još 2 dva mjeseca.
"Maloljetnik se može teretiti za krivično djelo terorizma. Druga lica koja su u vezi s predmetnim događajima lišena slobode (punoljetna lica) su predmetom istraživanja Tužilaštva Bosne i Hercegovine, te vas u tom smislu upućujemo da se njima obratite za taj dio informacije", prethodno su rekli iz kantonalnog tužilaštva za Euronews.
Spektakularna hapšenja, pa puštanja na slobodu
Ipak, nakon spektakularnih hapšenja osumnjičenih za nagovaranje maloljetnika, Tužilaštvo BiH je zatražilo tek mjere zabrane.
Postupajući tužilac Ćazim Hasanspahić predložio je mjere, od kućnog pritvora, do zabrane napuštanja mjesta boravka i sastajanja sa osumnjičenima, te obaveze javljanja u nadležnu policijsku stanicu za Hidajeta Mušića, Hajrudina Šabića, Dževdeta Mujovića, Muharema Bajrića, Muhameda Delalića i Rijada Nahića. Pojedine mjere još su na snazi, ali Tužilaštvo ne otkriva
Hakija Kanurić, profesor na Islamskom pedagoškom fakultetu Univerziteta u Bihaću, pušten je na slobodu odmah nakon ispitivanja u Tužilaštvu.
Paralela sa ubistvom policajca u Zvorniku, potraga za podstrekačima
Napad okarakterisan kao čin terorizma, umnogome podsjeća, kaže za Euronews.ba izvor iz istrage, na onaj koji se desio u Zvorniku 2015.godine. Tada je 24-ogodišnji Nerdin Ibrić ubio policajca Dragana Đurića i ranio još dvojicu policijskih službenika. Napadač je tada ubijen u razmjeni vatre.
Napad na policijsku stanicu ( Izvor: AP Photo/Edvin Zulic)
"Ovo je identičan način izvršenja krivičnog djela, ubistvo policajca u Bosanskoj Krupi, i identično je ponašanje izvršioca bilo kao što je bilo pri ubistvu policajca u Zvorniku.
Tada se razgovaralo s majkom izvršioca ( Nerdina Ibrića ) koji je ubijen, ona je rekla da je mladić u periodu od oko pola godine imao čudno ponašanje, otuđio se, posjećivao paradžmate itd", naveo je jedan od istražilaca za Euronews, koji je želio ostati anoniman.
Kako sada osumnjičeni nije ubijen, nadaju se da bi mogli doći do mreže podstrekača.
Posebno su im bitne informacije o preobraćanju i radikalizaciji maloljetnog napadača, od septembra kada je počeo da uči u školi Kurana, na arapskom jeziku. Njegovi bližnji priznali su da se od tada promijenio, te da vjeru nije shvatao kao ranije, kao uobičajno ostatak porodice.
Pronađeni novac služio za finansiranje terorizma?
Mnogima u malom, pitoresknom krajiškom mjestu, u prelijepoj Bosanskoj Krupi nije jasno ni danas kako je mirno i uzorno dijete, kako ga opisuju oni koji ga poznaju, izvršilo ovakav zločin. Učenik prvog razreda srednje škole u Bosanskoj Krupi, čiji su inicijali E.S., u prepisci sa prijateljima je, navode upućeni, spominjao “ubistvo Jusufa Barčića”, neformalnog vođe vehabijskog pokreta, koji je stradao 2007.godine. Maloljetnik je pominjao i cioniste, Palestinu. Pri napadu na policajce, E.S., je po svjedočenju ranjenog policajca Avda Hasanovića, uzviknuo: "Tekbir Alahu ekber".
Istraga je sada proširena na sumnje za finansiranje terorizma jer je kod uhapšenih tokom racija pronađen i značajan iznos novca.
Napadač se u septembru učlanio u školu Kurana ( Izvor: FB )
"Novac je bio u vlasništvu škole kurana, svi osumnjičeni su ga podijelili. Pojedinčo smo na različitim lokacijama kod osumnjičenih nalazili od 15-30 000 KM.
To su evidencije od donacija, na taj se način novac sakupljao, oružja, osim vazdušne puške nije bilo", kaže naš sagovornik.
Za osumnjičenog Hajrudina Šabića, potvrđuje da je radio u Policijskoj stanici koja je bila napadnuta, da je bio radni kolega i ubijenog Marana i ranjenog Hasanovića. Istražuju se i njegove porodične veze koje sežu u inostranstvo, čak u Jordanu.
"Šabić je zaposlenik, radi u centru veze u PS Bosanska Krupa, posvećen je vjeri, sumnja se da je dio vehabijskog pokreta. Njegova uloga u školi Kurana, on je bio blagajnik, nađeno je dosta evidencija, uplate, isplate, rokovnici. Poslužiće to u otkrivanju eventualne mreže podstrekača ili čak pomagača", navodi naš izvor iz istrage.
Dodaje da je Šabić završio Islamsku pedagošku akademiju, da nije jedini, te da je zajedno s ostalima bio dio „Škole Kur'ana“ u Bosanskoj Krupi, a neki od njih su bili predavači.
Prilikom pretresa škole Kur'ana, navodi naš izvor, zatečena je osoba ženskog pola, državljanka Slovenije.
Samu školu ministar bezbjednosti BIH Nenad Nešić u ostavci svojevremeno je nazvao paradžematom.
Kazne za terorizam u BiH mogu iznositi od deset godina do dugotrajne kazne zatvora.