Loader
Loader
Pronađite nas

Forto: Budućnost BiH je u jačanju privatnog sektora

Turistički uspjeh: Tuzlanski kanton bilježi kontinuiran rast broja turista i jača međunarodnu povezanost

    U RS od sljedeće godine skuplja struja, strah od lančanog poskupljenja životnih namirnica

    Struja (Izvor: Pixabay)
    Jovana Savanović
    Objavljeno

    Cijena struje u Republici Srpskoj biće veća sljedeće godine, odlučeno je na sjednici Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske (RERS).

    ADVERTISEMENT

    Cijena električne energije za domaćinstva u Republici Srpskoj od 1. januara biće povećana u prosjeku za 7,9 odsto, izjavio je sekretar Regulatorne komisije za energetiku Srpske Aleksandar Jegdić.


    Jegdić je rekao da je Regulatorna komisija na današnjoj sjednici prihvatila zahtjev javnog snabdjevača "Elektroprivrede Republike Srpske" i dala saglasnost na cijenu nabavke energije za javno snabdijevanje koja će biti veća za 20,8 odsto i iznosiće 0,0777 KM po kilovat času. U ovom su sadržani i troškove mrežarine, koja se u ovom postupku nije mijenjala. Nisu mijenjani ni tarifni pragovi za potrošnju struje.


    Kada je riječ o računima krajnjih kupaca, on je rekao da će cijene će biti povećane od pet do 8,5 odsto u zavisnosti od potrošnje.


    Jegdić je rekao da Komisija nije odlučivala o povećanju cijena električne energije za privredu jer za to nije nadležna, pošto se te cijene formiraju na tržištu koje je otvoreno.


    “U skladu sa Zakonom o električnoj energiji, Regulatorna komisija nije utvrđivala troškove nabavke energije ni visinu tarifnih stavova niti je za to nadležna, već je isklјučivo provjeravala usklađenost postupka nabavke električne energije za javno snabdijevanje od strane javnog snabdjevača sa zakonom, i usklađenost predloženih tarifnih stavova sa cijenom nabavke električne energije”, saopšteno je iz RERS-a.


    Kako kažu, cijena nabavke električne energije veća je od prethodno korišćene cijene za 20,8%, dok će povećanje ukupnog računa za krajnje kupce iz kategorije domaćinstava iznositi u prosjeku 7,9%.


    “Ukupan račun za male kupce iz kategorije Ostale potrošnje kojima se obračunska snaga ne utvrđuje mjerenjem (2. i 3. tarifna grupa) se neće mijenjati”, dodaju iz RERS-a.


    Udar na budžet građana


    Dušan Srdić, predsjednik Udruženja za zaštitu potrošača "Reakcija" Banjaluka, rekao je da je povećanje cijene struje još jedan udar na budžet građana RS.


    “Procenat poskupljenja nije toliko radikalan ali ono što nas brine jeste što bi sa povećanjem prema privredi sigurno došlo do novog skoka osnovnih životnih namirnica. To je ono što je zabrinjavajuće, jer privreda više troši električne energije”, istakao je Srdić.


    On smatra da bi za privrednike poskupljenje od 10 odsto značilo mnogo jer su veliki potrošači energije.


    “Recimo, kod nas trgovci svako poskupljenje, bilo čega u svijetu, iskoriste da povećaju cijene”, istakao je Srdić.


    Ranije je najavljeno da će biti povećena cijena električne energije i za privrednike. Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković je tokom prošle sedmice izjavio da bi cijena struje za privrednike trebala biti veća za oko 10,5 odsto.


    Bojazan građana je upravo, da će minimalno poskupljenje struje, kako ga vlast naziva, biti izgovor za poskupljenja svega i svačega. Ako vreća brašna poskupi za najavljenih 3 KM, cijene pekarskih proizvoda mogle bi ponovo biti veće, a novčanici samim tim, sve tanji.


    Povećanje cijene struje bi uticalo na privredu


    Pero Ćorić, direktor Privredne komore RS, rekao je za Euronews BiH da bi značajnije povećanje cijene električne energije u narednoj godini bilo veće opterećenje za privredu, dodajući da bi manji rast cijena bio prihvatljiviji.


    Kako kaže, svi privredni trendovi kretanja u ovoj godini su skoro negativni, pogotovo u prerađivačkoj industriji, gdje je zabilježen pad izvoza zbog smanjenja ino-tražnje. Osim toga, u toku ove godine povećana je i cijena rada za nekih 30 odsto, te su to sve elementi koji su doveli do toga da je privreda Republike Srpske u odlazećoj godini poslovala u teškim uslovima, navodi Ćorić.


    “Značajno povećanje cijene energenata u ovom slučaju ne bi bilo prihvatljivo za ostali dio privrede, mada i Elektroprivreda ima određenih problema. Treba ići sa realnijim procentima, neki mali procenti od tri, četiri odsto bi se mogli prihvatiti”, rekao Ćorić.


    On smatra da je cijena za stanovništvo izuzetno niska, iako je to nepopularno mišljenje.


    “Cijena električne energije za domaćinstva je ispod svake cijene, dva ili možda čak i tri puta manja od proizvođačke cijene. Preko cijene električne energije ne može se voditi socijalna politika. U zemljama Evropske unije je cijena za domaćinstva veća od industrijske, a u RS se čak 60 odsto struje troši za domaćinstva i nelogično je da ovih 40 odsto, koje proizvodi privreda, nadoknade svi gubici koje Elektroprivreda objektivno ima, vodeći se malim cijenama za domaćinstvo. Mislim da treba zamijeniti teze, da veće poskupljenje bude za domaćinstva a manje za privredu, i to bi bilo realno u ovim uslovima”, istakao je Ćorić.

    Možda će vam se svidjeti