Kasnite s plaćanjem rate za kredit, ili ste često na bankomatu, a bankarske naknade rastu? Praksa će se mijenjati i zakonski, te će u Republici SRpskoj bankama biti zabranjeno da korisnima naplaćuju ove usluge.
"S ciljem zaštite korisnika bankarskih usluga, uvodi se zabrana banci da naplaćuje naknadu za opomenu za kašnjenje korisnika u slučaju neizmirenja obaveza, naknadu za „vođenje” kreditne partije, te naknadu za podizanje gotovine na bankomatu", navedeno je u Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o bankama Republike Srpske koji je utvrđen danas.
U Vladi RS kažu da će usvajanjem izmjena i dopuna Zakona o bankama biti stvorene pretpostavke za veću zaštitu korisnika bankarskih usluga u Republici Srpskoj, efikasnije i ekonomičnije pružanje usluga banaka kroz zaključivanje ugovora u elektronskom obliku, te stvorene regulatorne pretpostavke daljeg jačanja stabilnosti bankarskog sektora u cjelini.
Ukidanje naplate tri bankarske naknade radi se u cilju dodatnog usaglašavanja sa relevantnim propisima Evropske unije i očuvanja statusa ekvivalentnosti regulatornog i nadzornog okvira Republike Srpske sa regulativom Evropske unije.
"Zakonom se dodatno uređuju prudencijalni zahtjevi upravljanja rizicima, te oblasti korporativnog upravljanja, kupoprodaje plasmana i zaštite korisnika finansijskih usluga. U nacrtu Zakona predložene su izmjene pojedinih pojmova, kao npr. pojam povezanih lica, unaprijeđene su i izmijenjene odredbe iz oblasti restrukturiranja i likvidacije banaka, a Agenciji za bankarstvo se, kao mjere redovne kontrole, daju ovlašćenja nalaganja bankama sa većim apetitima rizika i većih kapitalnih zahtjeva od zakonskih minimuma", saopšteno je iz Vlade RS.
Inače, bankarske naknade za korištenje bakomata drugih banaka poskupile su, a građani često primorani da ih koriste u cijeloj Bosni i Hercegovini žalili su se da su one paprene. Visina naknade za korištenje tuđeg bankomata je fiksna i do 15 maraka, na šta se potom obračunava i postotak za iznos koji se podiže. U konačnici za mali iznos novca koji podignete, platili biste često naknadu od oko 20 KM.