Živinari u BiH ispunili su uslove koji su potrebni za izvoz konzumnih jaja A kategorije u Evropsku uniju, te sada čekaju odluku Evropske komisije o tome da li će se jaja iz naše zemlje naći na tom tržištu.
Kompanije koje su ispunile ove obaveze dugo su bile uključene u cijeli proces, te se sada nadaju pozitivnom ishodu.
Da su pred sebe postavili cilj da do kraja ove godine dobiju dozvolu za izvoz konzumnih jaja na tržište EU, za "Nezavisne novine" potvrđuje i Predrag Miličić, kopredsjedavajući Koordinacionog odbora živinara u BiH, koji je ujedno i direktor "Agreksa" iz Donjeg Žabara.
Kako kaže, ovo je proces koji traje dugo, te podsjeća da je upravo "Agreks" jedina firma iz BiH koja ima pristup evropskom tržištu za jaja B kategorije, odnosno jaja za industrijsku preradu.
"U tom procesu smo od 2006. godine, a aktivnosti su posebno intenzivirane u zadnjih osam godina, te je BiH u decembru 2019. godine konačno odobrena za to tržište. Kada je u pitanju zahtjev bh. proizvođača za izvoz svježih konzumnih jaja, imali smo dodatne zahtjeve Evropske komisije, a proizvođači su, u saradnji sa Kancelarijom za veterinarstvo BiH, Ministarstvom spoljne trgovine, te ministarstvima RS i FBiH, dostavili sve tražene podatke koji su objedinjeni u Kancelariji za veterinarstvo i predate su analize za posljednje tri godine, odnosno period od 2021. do 2023. godine. U narednih mjesec dana biće dostavljeni još bolji podaci, jer imamo veći obuhvat i broj analiza koji su rađeni na svim registrovanim proizvođačima konzumnih jaja u BiH, i želimo da to pravovremeno dođe u sjedište u cilju planiranja posjeta Evropske komisije našem tržištu", kaže Miličić.
Prema njegovim riječima, proizvođači očekuju pozitivno rješenje, jer su uradili što je do njih, te sada samo čekaju konačan stav Evropske komisije.
"Ako se dobije pristup tako velikom tržištu od 500 miliona, to automatski znači značajno dizanje kapaciteta, nove investicije i zapošljavanja, što bi svakako bila sjajna stvar za svakog proizvođača. I meni, kao čovjeku, to je velika inspiracija i cijena tridesetogodišnjeg rada u ovoj oblasti", ističe Miličić.
Osim konzumnih jaja A kategorije, na odobrenje Evropskoj komisiji za izvoz kandidovana su i rasplodna jaja, jednodnevni pilići, te tovni materijal.
Tako na odobrenje izvoza na evropsko tržište čeka i Kompanija "Iradija" iz Laktaša, koja se bavi proizvodnjom rasplodnih jaja, odnosno imaju farme sa roditeljskim kokoškama koje proizvode brojlerska priplodna jaja.
Ni oni ne mogu da ih plasiraju nigdje izvan BiH, Srbije i zemalja koja su van EU, a njima bi, ističu, izvoz u EU otvorio mogućnost proširenja proizvodnje, jer sada nemaju mogućnost da ih plasiraju dalje.
Podsjetimo, ranije je Negoslav Lukić, pomoćnik ministra za veterinarstvo RS, govorio da "naši proizvođači praktično izvoze jaja A klase na tržište EU kao jaja za industrijsku preradu".