Loader
Loader
Pronađite nas

Forto: Budućnost BiH je u jačanju privatnog sektora

Sarajevskom Euro-Asfaltu posao u Evropskoj uniji od preko milijadu KM

    Biznis anđeli iz Banjaluke ulažu u startup-e širom svijeta

    Startup (Izvor: Pixabay)
    Jovana Savanović
    Objavljeno

    Nekoliko investitora okupilo se u Vrbas Capital, inicijativu biznis anđela iz Banjaluke koji su željeli da zajednički investiraju u start-up kompanije širom svijeta. Do sad su investirali u pet startupova i sa ponosom ističu da sve te kompanije uspješno nastavljaju svoj razvoj.

    ADVERTISEMENT

    Sama ideja za osnivanje Vrbas Capitala je nastala nakon što je nekoliko investitora iz Banjaluke završilo biznis anđel akademiju koju je vodila švajcarska kompanija E Fino, uz podršku švajcarskog razvojnog programa Swiss Contact.


    “Nakon što smo uspješno završili pomenutu akademiju, razmatrali smo različite modalitete zajedničkog investiranja u startup kompanije i na kraju smo odlučili da pokrenemo Vrbas Capital”, rekao je za Euronews BiH Branko Kecman, direktor Advantis broker i biznis anđeo.


    On nam je pojasnio šta tačno znači startup. Kako kaže, startup kompanije možemo definisati kao kompanije koje na inovativan način razvijaju proizvode ili pružaju usluge koristeći inovativna tehnološka rješenja odnosno inovativne biznis modele. Bitno je razdvojiti startupe od pokretanje početne poslovne aktivnosti osnivanjem tradicionalnih kompanija koje nemaju inovativna rješenja.


    "Radi lakšeg objašnjenja, ne možemo startupom nazvati novoosnovanu kompaniju iz drvoprerade ako u svom biznis modelu nema inovacije ili ne koristi nova tehnološka rješenja. U Srbiji su donijeli zakon o inovacionoj djelatnosti upravo da bi napravili distinkciju između startupa i početnih poslovnih aktivnosti", rekao je naš sagovornik.


    Branko Kecman (Izvor: LinkedIn)


    Ulaganje u startupe se smatra visokorizičnim ulaganjem i upravo iz tog razloga se ne ulažu značajniji iznos po jednoj startup kompaniji.


    “Ukoliko se uradi dobra selekcija start-upa u koji se ulaže značajno se smanjuje rizik propadanja kompanija u prvoj godini rada. Mi sa ponosom ističemo da do sada još nijedna od ovih pet kompanija nije propala, već, naprotiv, sve nastavljaju svoj razvoj”, istakao je Kecman.


    Analiza više od 200 startupa za ulaganje


    U procesu odabira startapova u koje će uložiti, biznis anđeli iz Banjaluke analizirali su više od 200 različitih startupa do kojih su došli kroz veoma snažnu mrežu partnera - akceleratora i inkubatora u Evropi i u SAD, kao i regionalnih mreža biznis anđela.


    Tako su uložili u prvi startup. Bila je to kompanija WEIA iz Kolumbije koja pruža jedinstven način finansiranja poljoprivrednika uz praćenje i izvještavanje u domenu odgovornog korištenja agrotehničkih mjera koje ne ugrožavaju kvalitet namirnica. Kompanija rješava problem pristupa kapitalu za male poljoprivredne proizvođače jer ih više od 90 % nemaju pristup bankarskim proizvodima, navodi Kecman.


    “Sljedeći start up je Fuller Vision čije je razvojno odjeljenje u Srbiji i koji razvija autofokusne naočale koje rješavaju problem napredne presbiopije za starije od 50 godina. Trenutno su u završnim fazama testiranja proizvoda i targetiraju baby boomere u SAD. Takođe smo uložili u Zen Hire, kompaniju koja takođe razvija svoj proizvod u Srbiji, a radi se o tehnološkom rješenju podržanom vještačkom inteligencijom koji je fokusiran na unaprijeđenje produktivnosti funkcije ljudskih resursa u call centrima u Jugoistočnoj Aziji. Obzirom da je veoma izražena fluktuacija radne snage u call centrima, bilo je potrebno riješiti problem unaprijeđenja procesa odabira potencijalnih kandidata i Zen Hire rješenje znatno ubrzava proces, koji je ranije trajao oko 30 minuta po kandidatu, a sada traje oko četiri minute”, pojašnjava nam Kecman.


    Uložili su i u startup Better&Better, koji je razvio specifičnu liniju paste za zube, zahvaljujući rezultatima istraživanja koji su pokazali da najbolja implementacija suplemenata u ljudski organizam se vrši kroz paste za zube. Kecman kaže da ova kompanija već nekoliko godina ostvaruje značajan rast prodaje u SAD koristeći online platformu Amazon.


    Sve ove četiri kompanije su registrovane u saveznoj državi Delaware u SAD, koji je poznat kao područje sa najboljom regulativom za osnivanje startupa globalno.


    Peti startup u koji su uložili je kompanija Karbon-X koja je globalna carbon offset platforma, odnosno, usmjerena je na implementaciju rješenja za smanjenje emisije ugljen-dioksida. Registrovana je u Kanadi i nudi rješenja kako za kompanije, tako i za pojedince koji žele da smanje svoj negativni uticaj na prirodu.


    Better&Better (Izvor: Screenshot/Better&Better)


    “U ove kompanije smo uložili po 10.000 dolara, jer želimo da ulažemo u kompanije u početnim fazama razvoja, zajednički sa drugim biznis anđelima sa kojima imamo saradnju. Ulaganje u startupove je dugoročno i najčešće se računa od pet do sedam godina. Cilj je da se ostvari rast ulaganja od tri puta pa na više, za sedam godina.”, kaže Kecman.


    Startup u BiH


    A kakva je situacija sa startupovima u BiH? Kecman za Euronews BiH navodi da je razvoj startup ekosistema u BiH još u početnim fazama, ali se definitivno može potvrditi da je u posljednje tri godine vidljiv značajan napredak.


    “Uspostavljena je mreža biznis anđela BiH, (BH BAN-BH Business Angel Network). Novi startupi se polako pojavljuju. Ali da bi se čitav sistem dalje razvijao, neophodno je raditi na unaprijeđenju i izmjeni regulative koristeći pozitivna iskustva iz Srbije, Makedonije i Crne Gore te povezivanju univerziteta sa biznis anđelima”, rekao je naš sagovornik.


    Na pitanje da li dobijaju određene državne podsticaje za ulaganja, Kecman odgovora da Vrbas Capital nije pokrenut sa ciljem dobijanja podsticaja, već zbog mogućnosti povećanja vrijednosti uloženog kapitala, dobijanja novih znanja o investiranju u startupe i građenju snažnih poslovnih odnosa sa drugim biznis anđelima globalno.


    “Ovakvi kontakti će nam u budućnosti omogućiti da puno efikasnije pomognemo domaćim startupima da se razvijaju globalno. Razvoj startup eko sistema je veoma važan za bilo koju zemlju, jer donosi nova znanja i pomaže u građenju tehnološki superiornih kompanija, tako da većina zemalja snažno podržava razvoj startup ekosistema, što se nadam da će i kod nas biti slučaj”, zaključuje Kecman.

    Možda će vam se svidjeti