Morbili nisu pljuskavice (vodene kozice, varičele). To su dvije različite bolesti, izazvane različitim virusima.
Morbili su visoko zarazna bolest. U slučaju izloženosti virusu morbila obolijeva najmanje 95 % neimuniziranih osoba.
Oboljela osoba kašljem, kihanjem i direktnim kontaktom inficira zdravu osobu česticama koje sadrže virus morbila.
Virus morbila je aktivan u zraku ili na zaraženoj površini do dva sata nakon izlaganja neimunizirane osobe virusu morbila. Jedna od najinfektivnijih preventabilnih bolesti – ako se u istoj prostoriji nalazi 10 osoba i uzročnik je tu u zraku, njih 9 će biti inficirano.
Stoga se morbili šire stravično brzo i brzo inficiraju više osoba.
Nakon inkubacije 10–12 dana javljaju se početni simptomi (visoka temperatura, kašalj, sekrecija iz nosa i konjunktivitis), a jedan do dva dana prije pojave osipa na tijelu, na sluznici obraza nasuprot prvog ili drugog kutnjaka u gornjoj vilici pojavljuje se enantem poput zrnaca pijeska (Koplikove pjege).
Dva do četiri dana nakon pojave početnih simptoma, odnosno 14 dana nakon izloženosti virusu morbila, pojavljuje se konfluentni makulopapulozni osip, prvo na čelu, ispod uha i širi se prema trupu i ekstremitetima.
Osip koji traje pet do šest dana, počinje blijediti uz sitno ljuštenje kože.
Prosječno 30 % oboljelih od morbila ima jednu ili više komplikacija, koje se najčešće javljaju kod djece mlađe od 5 godina i odraslih iznad 20 godina, trudnica, pojedinaca sa malnutricijom, imunodeficijecijom i hipovitaminozom vitamina A.
Kod neimuniziranih trudnica morbili mogu biti praćeni smrću trudnice, spontanim pobačajem, prijevremenim rođenjem djeteta i rođenjem djeteta male porođajne mase.
Morbili u Zeničko-dobojskom kantonu
Zeničko-dobojski kanton ušao je i u 2025. godinu s važećom Naredbom o proglašenju epidemije morbila, a u sklopu nadzora nad ovom epidemijom u prvih devet dana ove godine, u tom je kantonu evidentirano 11 novih slučajeva zaraze morbilima, prenose agencije.
Epidemija morbila u ZDK zvanično je proglašena 19. jula prošle godine, ali je u kontinuitetu praćenje ove zaraze počelo još 1. januara 2024. godine pa su od tada do 9. januara ove godine evidentirane čak 1.593 zaražene osobe.
"U proteklom periodu, odnosno u prvim danima ove godine, evidentirano je 11 novozaraženih osoba, od čega sedam u Zenici, tri u Visokom te jedna u Kaknju. Nastavlja se trend pada broja zaraženih, ali je epidemiološka situacija i dalje nepovoljna, jer je reproduktivni broj za morbile (Ro) još uvijek visok te iznosi 28.
Na terenu se provodi aktivni nadzor na osnovu Naredbe o provođenju mjera za suzbijanje zarazne bolesti morbila u ZDK-u te se pozivaju roditelji da vakcinišu svoju djecu, pogotovo u Gradu Zenica, gdje je još nizak obuhvat vakcinisanosti u populaciji te je evidentirana polovica od ukupno 1.593 zaraženih od morbila", kazala je ministrica zdravstva ZDK Aida Salčinović