Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Razmjere katastrofe u Jablanici još vidljive, obnova spora

    Zagađen zrak: Ove zime možemo očekivati gore nego lani

    AP Photo/Eldar Emric
    Vildana Mehmedović, Euronews.ba
    Objavljeno

    BiH se često tokom zimskih mjeseci nađe pri samom vrhu liste najzagađenijih država svijeta.

    ADVERTISEMENT

    Iako ljeti malo pričamo o tome, jer se zagađenje ne vidi golim okom, ono je stalno prisutno i rezultat je višedecenijskog marginaliziranja ovog velikog problema.


    Brojni su faktori koji utiču na zagađenost vazduha.


    Sarajevo, kao i veliki broj drugih gradova u Bosni i Hercegovini, ima nepovoljan geografski položaj, jer se nalazi u kotlini. Zbog toga se, tokom zime u kotlinama uspostavljaju specifična meteorološka stanja, tzv. inverzije koje pogoduju sakupljanju emitovanih tvari u vazduhu te je to najizraženije tokom decembra i januara.


    AP Photo/Eldar Emric


    Uticaj čovjeka


    Sva prekoračenja su prouzrokovana utjecajem čovjeka, kazao je za Euronews.ba Enis Krečinić iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH.


    Enis Krečinić, stručni saradnik iz Sektora životne sredine Federalnog hidrometeorološkog zavoda (FHMZ) BiH


    "Trenutna situacija nam govori da je izvjesno da će ova zima biti dosta zagađenija od prethodne zime. Prethodnih nekoliko dana bilježimo prekoračenja prašine na skoro svim mjernim mjestima u FBiH, a samim tim i u Kantonu Sarajevo. Izvor zagađenja ovim polutantnim su u najvećem kućna ložišta i saobraćaj, te stabilni meteorološki uslovi koji će potrajati naredne dvije sedmice. Pored ovog problema istakao bih zastrašujući problem u Kaknju sa prekoračenjima sumpor dioksida svakodnevno u istim terminima po nekoliko sati", kazao je Krečinić na početku razgovora.


    AP Photo/Amel Emric


    Od ove zime možemo očekivati da nadoknadi sve što nije prošla.


    "U skladu sa važečim pravilnicima skoro svakodnevno imamo prekoračenja sumpor dioksida za proglasenje uzbune (satne vrijednosti vece od 500 mikrograma u trajanju od najmanje tri sata), te vrijednosti su se kretale i do 1.800 mikrograma po metru kubnom zraka. To su i za nas novi rekordi u skorijoj historiji. Od ove zime možemo očekivati da nadoknadi sve što nije prošla zima, znamo da je prošla zima bila blaga i topla, a ova je već počela sa dosta nižim temperaturama. Najveća prekoračenja su u večernjim satima kada dolazi do pada temperature i kada raste potreba za zagrijavanjem prostora", smatra Krečinić.


    U Sarajevu su višestruki uzroci zagađenja zraka, ali prvenstveno su u pitanju emisije iz domaćinstava,(grijanje) i saobraćaj.


    AP Photo/Amel Emric


    Struka je raštrkana. U većini institucija koje sadrže riječ “okoliš” u nazivu radi malo, ili nimalo, ljudi koji su stručnjaci iz ovih oblasti. 


    Ne postoji rješenje


    Za Euronews.ba o problemu zagađenja zraka govorio je i predsjednik Udruženja Eko tim Rijad Tikveša.


    Predsjednik Udruženja Ekotim Rijad Tikveša (Izvor: Ustupljena fotografija)


    "Kada je riječ o zraku, struka bi trebalada se pita 365 dana u godini, a ne samo kad imamo prekomjerno zagađenje. U posljednjih 30 godina, uz prešutna odobravanja političara, u i oko Sarajeva je napravljeno oko 30.000 nelegalnih objekata. Dugogodišnje manipulacije sa cijenama prirodnog gasa, također su natjerale mnoge stanovnike da se griju na neke jeftinije načine. Ništa nije bolje ni kada je riječ o transportu, uprkosograničenju uvoza automobila na klasu Euro 5, za starija vozila, tehnički pregled nije eliminatoran ni kada vozila nemaju katalizator, ili ne zadovoljavaju mjerenja ispušnih gasova. Evidentan je problem i nedostatak obilaznica, i transparentnih saobraćajnica, kojima bi se teško kamionski saobraćaj odveo drugim pravcima, izvan centra grada", ističe Tikveš.


    Smatra da ne postoji rješenje koje bi u ovom trenutku očistilo zrak u Sarajevu i da uvedene mjere u tom pogledu ne mogu dovesti do značajnih poboljšanja.


    "Teško da se može očekivati potpuno čist zrak. I kada imamo naizgled čist zrak, ipak uvijek imamo barem malo nekih elemenata koji doprinose zagađenju, bez obzira da li je u pitanju zemljana prašina ili slično. Kada je riječ o ljetnom periodu, kada nema temperaturne inverzije i kada imamo vertikalnu cirkulaciju, naizgled zrak nam je čist, međutim u ljetnim danima imamo prekoračenje koncentracija ozona (O3)", smatra Tikveš.

    Možda će vam se svidjeti

    Sarajevo: Na Koševu izbio veliki požar u porodičnoj kući

    Zajednički sastanak o klizištu na Trebeviću: Traži se efikasniji angažman od svih institucija

    Snijeg izazvao gužve u Sarajevu: Stvorile se kilometarske kolone