Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Kako će izgledati Općinsko vijeće u Jablanici nakon izbora

    Mjesec dana nakon poplava: Ostaje strah da li će kiše aktivirati klizišta

    Donja Jablanica mjesec dana nakon katastrofe (Izvor: AA)
    Senada Mujezinović
    Objavljeno

    Mjesec je dana od kako su razorne poplave i klizišta sa sobom odnijeli 26 života, na području Jablanice, Konjica, Fojnice.

    ADVERTISEMENT

    Ostao je strah.


    U razgovoru za Euronews.ba Nino Hindić iz Donje Jablanice kazao je da je "iz dana u dan sve je teže".


    "Imao sam novu kuću jednu, ostalo je samo potkrovlje. Imao sam i staru kuću u kojoj je brat i poginuo. Meni je kuća veća za jedan sprat zato smo mi i preživjeli.


    Donja Jablanica mjesec dana nakon katastrofe (Izvor: AA)


    Nino sa suprugom trenutno živi kod prijatelja, koji su im ustupili kuću. Opština je izložila neke kontejnere, ali narod većinom odbija da bude u kontejnerskom naselju, većina komšija je kod rodbine.


    "Narod se boji, niko nam ne može garantovati sigurnost. Čekamo sledeće kiše pa da vidimo, rekao je Nino.


    Isti je povod za zabrinutost Najle Begović i njene porodice, iz Donje Jablanice.


    "Zabrinuti smo za povratak sutra. Da li je on bezbjedan? Čekamo da se Elaborat koji bi trebao da utvrdi da li kamenolom i dalje predstavlja opasnost, završi."


    Najla je tu noć spasila brata.


    Donja Jablanica mjesec dana nakon katastrofe (Izvor: AA)


    Donja Jablanica pretrpjela je najveće gubitke, 19 stanovnika je stradalo. Ubrzo će se ispostaviti da je uzrok kamenolom. U periodu od 3.10. od 12 sati do 4.10. u 12 sati na meteorološkoj stanici Gorani-Neretvica registrovane su padavine od 430 litara kiše po kvadratnom metru, na stanici Jablanica 323 litre. Obilne padavine aktivirale su klizište, tone kamenja sručila se na naselje.


    "Deset godina nakon katastrofalnih poplava 2014. u BiH i dalje ne postoji sistem uzbunjivanja koji bi upozorenja meteorologa i državnih agencija za vode pretočio u hitno, organizovano spašavanje stanovništva i imovine.

    Za kamenolom u Jablanici nikada nije bila urađena bilo kakva procjena rizika, tako da čak i da je lokalni sistem uzbunjivanja postojao i radio, kamenolom ne bi bio na listi mogućih prijetnji i razloga za evakuaciju, rekao je za Euronews.ba, Anes Podić iz organizacije "Eko akcija".


    Donja Jablanica mjesec dana nakon katastrofe (Izvor: AA)


    O procjeni stanja kamenoloma čeka se izvještaj Federalnog zavoda za geologiju koji je snimao lokalitet, rekao je na sastanku (30.10.) sa predstvanicima Gradske uprave Tuzle, Damir Šabanović načelnik općine Jablanica.


    Načelnik nije odgovorio na prosleđena pitanja Euronews.ba, a jedan od razloga mogu biti lokalni izbori održani u Jablanici juče (3.11.) na kojima je i izgubio poziciju.


    Donja Jablanica mjesec dana nakon katastrofe (Izvor: AA)


    Tužilaštvo HNK je formiralo predmet i sprovodi se istraga sa posebnim akcentom na "ljudski faktor" i "poslovanje kamenoloma".


    I mještani Fojnice strahuju od novih padavina.


    "Ojsećamo da su nas svi napustili. Mašine odlaze, puteva nemamo, ni interneta, gomila materijala je na imanjima. Iz deponije se već širi nesnosan smrad. A uzrok najveće zabrinutosti to što se radi na proširenju korita zbog koje se sjeku stabla, koje su koliko toliko čuvala obalu. Radi se nasip, za mene to nema smisla. Imali smo slične nasipe u susjednom selima Gojevići i Aulpoka, i tokom ovih poplava ti nasipi su nestali, rekao je u razgovoru za Euronews.ba, mještanin Fojnice, Robert Oroz,


    U Fojnici su stradale tri osobe, Konjicu četiri.


    Donja Jablanica mjesec dana nakon katastrofe (Izvor: AA)


    "Nismo imali vodu. Sva vodna infrastruktura je odnešena. Uspio sam da uz nesebičnu pomoć načelnika dobijem cijevi koje su mi trebale i ja sam ih spajao, napravio neki baj-pas i uspjeli smo da svi dobijemo vodu", kazao nam je Juro Bilić iz sela Gojević. kod Fojnice.


    Građani, volonteri su se istog dana organizovali, otišli na ugrožena područja i stavili se na raspolaganje. Prikupljana su finansijska sredstva za pomoć ugroženima. Humanitarna organizacija Pomozi.ba prikupila je do sada šest miliona konvertiblinih maraka, broj je i dalje aktivan. Dok će se na novac Vlada zemalja koje su učestvovale u pomoći čekati dok konačna šteta bude popisana kako bi raspodela mogla da počne.


    Solidarnost, to je ono dobro u nesreći koja nas je spojila.

    Možda će vam se svidjeti

    Hrvatska ponudila pomoć za sanaciju pruge na potezu Komadinovo vrelo

    Mještani Fojnice sami sanirali oko 80 posto materijalne štete nakon poplava

    Klub "Bihor" iz Luksemburga donirao 5.400 eura za stradale u poplavama u BiH