Evropska komisija pozdravila je pristupanje BiH programu EU "Digitalna Evropa", a među obavezama je i dalje usvajanje strategije pristupa širokopojasnoj mreži i strategije kibernetičke sigurnosti na nivou BiH, istaknuto je na sastanku Pododbor za inovacije, informaciono društvo i socijalnu politiku između EU i BiH koji je održan danas u Briselu.
Na sastanku je rečeno da je potrebno izraditi zakonodavni okvir o kibernetičkoj sigurnosti i odrediti nadležna tijela za novu BiH, jedinstvenu kontakt tačku i Tim za hitne kompjuterske intervencije (CSIRT) za poslove vezane za sigurnost mreže, saopćeno je iz Direkcije za evropske integracije BiH.
Komisija je naglasila da vlasti u Bosni i Hercegovini bez odlaganja trebaju usvojiti zakon o elektronskoj identifikaciji i uslugama povjerenja, te uvesti broj 112 za hitne slučajeve.
Evropska komisija pozvala je vlasti u Bosni i Hercegovini da usvoje zakon o elektronskim komunikacijama, zakon o elektronskim medijima, te zakon o vlasništvu nad medijima.
Vlasti u BiH, kako je navedeno, treba da osiguraju finansijsku i političku nezavisnost Regulatorne agencije za komunikacije, te prekinu aktivnosti na digitalizaciji javnih RTV servisa.
Neophodno je obezbijediti finansijsku održivost Javnog RTV sistema, posebno kroz usvajanje i primjenu odgovarajućeg modela naplate naknada, kao i kompletno imenovanje upravnih odbora javnih emitera, kao i njihovu političku neutralnost i nezavisnost, a jedna od istaknutih obaveza je osnivanje Korporacije za javne radiodifuzne servise.
Komisija je pozdravila članstvo BiH u Evropskoj alijansi za šegrtovanje i naukovanje, te pozvala na donošenje strategije zapošljavanja na nivou BiH, izradu Plana implementacije Garancije za mlade i jačanje koordinacije institucija u zapošljavanju. sektoru.
Takođe je potrebno preduzeti dalje mjere u cilju smanjenja neformalne zaposlenosti, te povećanja naknada za nezaposlene i socijalnih davanja po osnovu potreba.
Vlasti u BiH trebale bi uspostaviti formalne procedure neophodne za implementaciju i koordinaciju sistema socijalnog osiguranja u BiH, osigurati efikasan socijalni dijalog u cijeloj zemlji, te poduzeti mjere koje se odnose na jačanje socijalne uključenosti i smanjenje diskriminacije po osnovu spola.
Evropska komisija je istakla potrebu da BiH nastavi učešće u međunarodnom testiranju (PISA 2025), te da unaprijedi statističko izvještavanje na nivou cijele zemlje.
Komisija je pozdravila nastavak rada Konferencije ministara obrazovanja u Bosni i Hercegovini, te pozvala nadležne da upotpune domaći pravni i strateški okvir o predškolskom, srednjem stručnom obrazovanju i obrazovanju odraslih.
Pozivaju se vlasti u BiH da pripreme Akcioni plan za implementaciju zajedničke jezgre nastavnih planova i programa i ažuriraju Akcioni plan za kvalifikacijski okvir na nivou BiH, te je potrebno obezbijediti potpuno funkcionalan sistem /re/ akreditacija visokoškolskih ustanova i programa.
Evropska komisija pozdravila je učešće BiH u programima EU "Erasmus plus" i Kreativna Evropa, te pozvala nadležne da uspostave krovnu organizaciju savjeta mladih na nivou BiH, te da preduzmu korake za trajno rješavanje problema pravnog statusa. i finansiranje sedam kulturnih institucija od značaja za BiH.
Komisija je pozdravila učešće BiH u programu "Horizont Evropa".
Među prioritetima za vlasti u Bosni i Hercegovini ostaje donošenje strategije razvoja nauke i pratećeg akcionog plana, kao i strategije pametne specijalizacije.
Bosna i Hercegovina je pozvana da uspostavi Mrežu za istraživanje i obrazovanje Bosne i Hercegovine (NRED), te poveća rejting na evropskoj ljestvici uspjeha u inovacijama 2024. godine.
Osmim sastankom Pododbora za inovacije, informaciono društvo i socijalnu politiku između EU i Bosne i Hercegovine kopredsjedavao je pomoćnik ministra civilnih poslova u Vijeću ministara Adnan Husić, a ispred EU Hajnka White iz Vijeća ministara BiH. Generalni direktorat za proširenje i politiku susjedstva Evropske komisije.
Dvije delegacije razmijenile su informacije o aktivnostima na implementaciji preporuka Evropske komisije u oblastima informacionog društva i audiovizuelne politike, zapošljavanja, socijalne politike, obrazovanja, kulture, istraživanja i inovacija.