Granična policija Bosne i Hercegovine suočava se s brojnim izazovima koji ugrožavaju efikasnost u zaštiti državne granice i sigurnost građana. Od nepopunjenosti i opreme do optužbi za korupciju, problemi unutar ove institucije sve su očigledniji.
Sve to dolazi u trenutku kada Bosna i Hercegovina ima ključnu ulogu u migrantskoj ruti ka Evropskoj uniji, što dodatno otežava situaciju i stavlja graničnu policiju pod dodatni pritisak. Istražili smo glavne probleme s kojima se Granična policija BiH suočava, te moguća rješenja koja bi u određenoj mjeri doprinijela jačanju njene funkcionalnosti.
Nedavno je u BIH boravio Rainer Wendt, predsjednik Sindikata Evropske policijske unije koji broji blizu 800.000 članova, zbog nagomilanih problema koji se vežu za socijalni dijalog, loše plate, nepostojanje kolektivnog ugovora, lošu infrastrukturu na graničnim prijelazima i slično.
" Uslovi su dosta loši. Granični prijelazi su zapušteni. To tako ne ide. Tako se ne bi ni jedan pas opskrbio. Što se tiče graničnih policajaca, veoma adekvatno obavljaju posao", rekao je kazao Wendt za Hayat.
Iz Granične policije, vjeruju da će uskoro biti usvojen i novi Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji GPBiH, kojim je predviđen ukupan broj policijskih službenika 2.895, što bi uveliko osnažilo kapacitete GPBiH.
"U toku je školovanje XII. klase kadeta Granične policije BiH, a raspisan je i natječaj za XIII. klasu (150 policijskih službenika). Nadam se i očekujem da ćemo i u narednom periodu 2025./2026. imati još dvije klase, odnosno još 300 novih policijskih službenika u činu policajac. Granična policija BiH je godinama u deficitu kada su u pitanju ljudski resursi i materijalno-tehnička oprema. Zbog iznimnog nedostatka službenika taj problem nastojimo prevazići stalnim raspisivanjem novih konkursa", ističu iz Granične policije za Hayat.
Pored nedostatka policijskih službenika, ova institucija vodi bitku i sa lošom infrastrukturom na graničnim prijelazima. Wendt se osvrnuo i na to koliko trenutno stanje onemogućava funkcionisanje ove institucije, policijskih službenika, te koliko to zajedno utiče na sigurnost u BiH.
"Sanitarni dijelovi su veoma loši. Čovjeka ne možemo ostaviti tu da radi. To se ne može promijeniti veoma brzo. Sa malo novca se može mnogo uraditi. Vlada mora brzo da reaguje. Moraju poboljšati isplate policijskim službenicima. Treba angažovati veći broj policijskih službenika. Znamo da će u narednom periodu jedan dio njih biti penzionisan. 1.700 je trenutno angažovano, a kapacitet koji je potreban za obavljanje tih poslova je oko 2.000 službenika. Granična policija se mora pojačati. U to ću uputiti Ursulu von der Leyen", rekao je Wendt tokom gostovanja.