Loader
Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

''Supermen izazov'' stigao i u Hercegovinu, djevojčica slomila nadlakticu i šaku, povrijedila i rame

    Sirijci koji žive u Bosni i Hercegovini proslavili pad Assadovog režima

    Sirijci slavili u Sarajevu (Izvor: AA)
    Euronews.ba/AA
    Objavljeno

    Okupljeni, među kojima je najviše bilo Sirijaca sa adresom u BiH ali i bh. građana, držeći sirijske zastave zajedno su proslavili pobjedu revolucije sirijskog naroda nad dugogodišnjom vladavinom režima Bashara al-Assada koji je pobjegao u Rusiju

    ADVERTISEMENT

    Veliki broj ljudi učestvovao je na skupu na Baščaršijskom trgu kod Sebilja kako bi proslavili pad režima Bashara al-Assada u Siriji, javlja Anadolija


    "Društvo slobodnih Sirijaca", neformalna grupa Sirijaca koji žive i rade u Bosni i Hercegovini, organizovala je "zajedničko slavlje" u Sarajevu povodom pada Assadovog režima.


    Okupljeni, među kojima je najviše bilo Sirijaca sa adresom u BiH ali i bh. građana, držeći sirijske zastave zajedno su proslavili pobjedu revolucije sirijskog naroda nad dugogodišnjom vladavinom režima Bashara al-Assada koji je pobjegao u Rusiju.


    Mohamed Sharif Hakmi, Sirijac koji u Bosni i Hercegovini živi već 40 godina, istakao je da je presretan što je pao Assadov režim koji je vladao Sirijom od 1970. godine.


    "Ovdje je veselje u znaku toga da smo oslobođeni od režima Bashara al-Assada koji je s ocem vladao od 1970. godine. Pala je njihova vladavina i sada je taj trenutak sreće za nas i sve ljude koji vole slobodu i ne vole diktaturu", kazao je Hakmi.


    Istakao je da je siguran da će u Siriji nakon pada Assadovog režima biti stabilna situacija, napominjući da se raseljeni Sirijci već vraćaju u domovinu.


    "U svijetu ima više od deset miliona naših izbjeglica, a samo u Turskoj ima više od tri miliona. Sada na graničnim prelazima ima desetine ili čak stotine hiljada izbjeglica koji se vraćaju. Sirija nije siromašna zemlja i nikada nije bila", rekao je ovaj Sirijac.


    Oduševljenje padom režima


    Skupu je prisustvovala i Safija Tadefi koja nije krila oduševljenje padom režima Bashara al-Assada.


    "To je jedna od najvažnijih stvari za ponovnu izgradnju Sirije. Preko 50 godina brutalnog režima porodice Assad, dočekali su Sirijci da napokon slave slobodu i da grade svoju državu ispočetka. Trebaće im sada pet, deset, možda 15 godina da se neke stvari poslože, ali prvi i najvažniji korak je učinjen, a to je pad režima Bashara al-Assada i sada mogu sretni da grade domovinu", kazala je.


    Dodala je da na skupu učestvuje veliki broj građana Bosne i Hercegovine čime su još jednom pokazali da uvijek ustanu protiv nasilja i nepravde, gdje god da se desi.


    "Bosanski narod je uvijek bio solidaran narod i suosjećaju se s ljudima koji su doživjeli genocid i torture i danas su opet ovdje kao i svaki put da podrže one čija je sloboda bila oduzeta", istakla je Tadefi.


    Slavlje Sirijaca u Sarajevu (Izvor: AA)


    Oslobođenje Sirije


    Yunus Emre Halvali iz Istanbula, ali koji živi u Sarajevu, došao je na skup kako bi zajedno sa Sirijcima proslavio pad Assadovog režima i oslobođenje Sirije.


    "Došao sam da budem uz našu braću. Kao što je bol Bosne i naša bol, tako je i bol Sirije naša bol. Sada smo u Sarajevu, srcu Balkana, zajedno sa braćom iz Sirije slavimo pobjedu, želimo da pokažemo na čijoj smo strani", rekao je.


    Smatra da je pad Assadovog režima važna historijska prekretnica koja će utjecati na cijelu regiju.


    "Nadam se da će ovo biti važna lekcija za sve muslimane i da njihovi lideri ne naprave ovakvu grešku, nasilje i torturu, te da upravljaju pravedno", kazao je.


    Na skupu se obratio i Nezim ef. Halilović koji je poručio da je pad Assadovog režima veoma važna prekretnica za budućnost naroda Sirije, a okupljeni su imali priliku da se počaste baklavama i drugim poslasticama.


    Bashar al-Assad, koji je vladao Sirijom skoro 25 godina, pobjegao je u Rusiju 8. decembra nakon što su antirežimske grupe preuzele kontrolu nad Damaskom.


    Preuzimanje vlasti uslijedilo je nakon što su borci Hayat Tahrir al-Sham (HTS) zauzeli ključne gradove širom zemlje u brzoj ofanzivi koja je trajala manje od dvije sedmice.

    Možda će vam se svidjeti