Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Vrhovni sud presudio u korist Vlade FBiH u sporu sa bivšim predsjednikom NO KCUS-a

    Šta su Vlada Kantona Sarajevo i Grad Sarajevo učinili za smanjenje zagađenosti zraka?

    Sarajevo, zagađenje (Izvor: AP /Armin Durgut)
    Senada Mujezinović
    Objavljeno

    Nacrt Regulacionog plana za područje Kvadrant C-Marijin dvor usvojen u januaru 2020. godine njegova javna rasprava održaće se četiri godine i deset mjeseci nakon, odnosno danas.

    ADVERTISEMENT

    Odlukom o usvajanju ovog Regulacionog plana, od strane Gradskog vijeća, van snage je stavljena Odluka o Regulacionom planu "Kvadrant C-Marijin Dvor" iz 2003.


    Regulacionim planom iz 2003. godine maksimalna visina gradnje na tom području iznosila je 25 metara, dok novim regulacionim planom ona iznosi 50 metara.


    Grafički prikaz regulacionog plana 2020.


    Mjesec dana nakon usvajanja Nacrta Regulacionog plana, usvojiće se zabrana gradnje u području vjetorkoridora.


    "Studija o urbanim ventilacionim koridorima i uticaju visokih zgrada" urađena je kao informacija za Evropsku banku za obnovu i razvoj (EBRD) i Kanton Sarajevo, odnosno potrebe projekta Zeleni akcioni plan Kantona Sarajevo.


    Sarajevo se dugi niz godina suočava sa problemom lošeg zraka, navedeno je u studiji, i kao tri glavna uzroka navode se emisije zagađujućih tvari izazvane ljudskim aktivnostima, da se grad nalazi u kotlini i kao treći izdvaja se temperaturna inverzija, naročito u zimskom periodu.


    Dalje studija navodi da se situacija u zadnjoj deceniji pogoršala "uslijed sve izraženijeg trenda urbanizacije i gradnje visokih zgrada uz glavne ventilacione pravce koje ometaju dotok svježeg zraka i umanjuju prirodnu ventilaciju".


    Studija je identifikovala dva glavna ventilaciona koridora, nazvana po njihovim topografskim svojstvima: "Miljacka" (određen riječnim tokom rijeke Miljacke) i "Glavna cesta" (prostire se od Marijin Dvora na istoku do lokacije Stupska Petlja na Zapadu).


    S ciljem zaštite ventilacionih zračnih koridora u Sarajevu, preporučuju se i mjera:


    Ograničavanje visine zgrada na 20m (P+6) u zoni od 200m s obje strane glavnih ventilacionih koridora.


    Ta mjera nije obavezala Regulacioni plan i on omogućava visoku gradnju što nam ovih dana demonstrira Zoran Puljić, predsjednik Nadzornog odbora WTC-a kao "značajan investicijski projekat".


    Punu podršku projeketu dao je i premijer FBiH Nermin Nikšić.


    Premijer Nermin Nikšić i izvršni direktor WTCA za razvoj poslovanja Robin van Puyenbroeck (Izvor: Vlada FBiH)


    Dok ni jednu riječ nismo čuli o visokoj gradnji i štetnosti po zrak i zdravlje stanovništva.


    Ruku na srce, premijer u ćutanju nije bio usamljen, punu podršku projektu dali su i ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković kao i ministar komunikacije i prometa Edin Forto.


    Elmedin Konaković sa predstavnicima WTCA, Sastanak u MVP-u. Facebook


    Odgovarajući na pitanje o lokaciji budućeg WTC-a, u okviru gostovanja emisiji TV Hayat, Puljić je rekao:


    "Hvala za to pitanje, pratim medije i ponekad se iznenadim količinom pogrešnih i netačnih informacija koje se plasiraju u javnosti poput one da se gradi ogromna zgrada na Vilsonovom šetalištu što nije istina jer gradimo na strani Ulice Zmaja od Bosne... Druga stvar koja se spominje je da se gradi 20 spratova što također nije istina jer je najviše spratnost dva tornja 12 spratova ... Vrlo je važno da razbijemo tu zgradu zbog protoka zraka. I ja sam kao neki naši građani, jer živim ovdje isto tako zabrinut zbog zraka i zagađenja. Ova zgrada se ne nalazi unutar vjetrokoridora...


    Gdje god da će se graditi zgrade, kako je pokušano da se izmanipuliše lokacijama unutar parcela, zabrana visoke gradnje, jedna od mjera koju daje studija odnosi se na 200 metara od koridora.



    Sa druge strane spratnost nije bila upitna, upitna je promijenjena visina sa 25 metara na 50. I to je izmjenom regulacionog plana dozvoljeno.


    Ovih dana kada se Sarajevo nalazi na prvom mjestu najagađenijh gradova u svijetu a mi budemo pitali šta su Vlada Kantona Sarajevo i grad Sarajevo uradili za nas, odgovore imamo.


    Promijenili su Regulacioni plan i ukinuli zabranu visoke gradnje.


    Šta su učinili za nas, učinili su sve da Sarajevo suvereno nastavi da vlada na listi najzagađenijih gradova svijeta.


    Malo li je?!

    Možda će vam se svidjeti

    Proglašena epizoda “Upozorenje” za područje Kantona Sarajevo zbog zagađenosti zraka

    Najavljena izmjena režima rada gradskog prevoza