Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Nikšić potvrdio da kreće obnova pruge: Turska firma Čengiz donira radove, a ne novac

    BiH i energetske sankcije: Stručnjaci umiruju, ali rizici ostaju

    Gazprom banka pod američkim sankcijama (Izvor: Gazprom)
    Belmina Čorbić
    Objavljeno

    Europa se suočava sa potencijalnom novom energetskom krizom zbog rapidnog smanjenja zaliha plina, dok smanjenje snabdijevanja iz Rusije dodatno opterećuje tržište.

    ADVERTISEMENT

    Ipak, stručnjaci za Euronews BiH uvjeravaju da Bosna i Hercegovina neće biti ozbiljno pogođena trenutnom situacijom.


    Iako su SAD-e uvele sankcije Gazprom banci, kroz koju BiH plaća ruski plin, Edhem Bičakčić, stručnjak za energetiku, za Euronews BiH ističe da to neće imati ozbiljne posljedice po snabdijevanje plinom u BiH.


    "Iako sankcije mogu utjecati na način plaćanja, postoji mogućnost pronalaska alternativnih načina plaćanja i posrednika, što ne bi trebalo ugroziti transport plina", kaže Bičakčić.


    Edhem Bičakčić (Izvor: Preporod Info)


    Ekonomista Igor Gavran za Euronews BiH navodi da ako najnovije američke sankcije ovoj banci ne promijene stanje i ne onemoguće plaćanje ruskog gasa zemljama koje ga i dalje žele kupovati, kao i Bosna i Hercegovina, ne bi trebalo da bude bilo kakvih poremećaja.


    "To je u našem slučaju jedini realan rizik, da neko treći stvori probleme i prepreke, a inače ne očekujem bilo kakve poremećaje u snabdijevanju od strane Ruske Federacije niti prekid kupovine od strane Bosne i Hercegovine", kazao je Gavran.


    Ističe da Europa sama sebi donosi krizu vlastitim izborom i sankcijama, ni njima ne prijeti ništa što sami nisu izabrali i što ne mogu vrlo brzo riješiti ako tako odluče.


    "Kada govorimo o rizicima za plaćanje ruskog plina, nismo jedini u Evropi koji ga kupuju. Pa se nadam da su se naše vlasti angažovale i traže naše izuzeće od promjene. Siguran sam da će Mađarska, Slovačka i Srbija recimo učiniti sve sto mogu u tom smislu, a ako se nađe rješenje za njih onda je valjda primjenjivo i za nas", smatra Gavran.


    Gavran: Evropa sama sebi donosi krizu vlastitim izborom i sankcijama (Izvor: Ustupljena footgrafija)


    Mirza Ustamujić, direktor Energoinvesta, ranije je istakao da trenutno nema razloga za paniku jer snabdijevanje plinom nije ugroženo, ali će biti nužno pratiti dalji razvoj situacije, posebno u svjetlu novih sankcija.


    Dok Europa nastavlja suočavanje sa vlastitim izborima u pogledu sankcija, stručnjaci naglašavaju potrebu za diversifikacijom energetskih izvora i realiziranjem infrastrukturnih projekata poput Južne interkonekcije, kako bi se smanjila ovisnost o jednom dobavljaču.





    Možda će vam se svidjeti

    NSRS poziva UN da utvrdi stepen povrede ljudskih prava u BiH zbog sankcija